![]() |
Re: Audi A3 vs BMW 120
Nush ce treaba are modelul 123d aici avand in vedere ca in acest topic se discuta strict de 2000cmc. De ce sa nu comparam masinile astefel:
1. Design - exterior - interior 2.Comportamentul masinilor pe : - asfalt umed - sosea acoperita cu zapada - sosea uscata 3. Consumul 4. Pretul masinilor cu dotari standard 5. Potentialul de tuning al masinilor 6. Preturile de intretinere/Preturile aparute in cazurile unor defectiuni etc. Si la sfarsit tragem o linie si vedem care a iesit pe primu loc P.S. Sa incercam sa aducem date cat de cat exacte in toate aceste conditii (datele porducatorilor, datele gasite pe situri/reviste/emisiuni de specialitate) |
Re: Audi A3 vs BMW 120
Quote:
|
Re: Audi A3 vs BMW 120
Nu stiu ce motoare are BMW pt ca nu ma intereseaza si ceea ce nu ma intereseaza nu retin sunt lucruri mult mai importante de retinut decat ca 123d are motor de 2l. Si sincer as vrea sa te contrazic ca masina se alegenumai din alea dar asta sunt parerile voastre eu am dat doar o idee de cum ar trebui facuta departajarea.
|
Re: Audi A3 vs BMW 120
Quote:
P.s. Scrie si tu corect ca o sa ai doar posturi obositoare si neconcludente. |
Re: Audi A3 vs BMW 120
Quote:
Btw, sa stii ca motorul de 2 diesel se afla si pe caroseria de coupe care zic eu ca arat f. bine pt cei care critica hatchul (care oricum arata mai bine decat A3-ul dupa parerea mea) |
Re: Audi A3 vs BMW 120
ma arunc si eu in topic...
din start va spun k nu am condus a3... am stat in dreapta. e ok k masina.. insaa... am avut placerea de a conduce 120d, ce-i drept modelul de 5 usi... 163 de cai. e o placere! vb aici de cum sta pe viraje (cu sistemele puse dar mai ales fara sisteme), de directie... masina se duce unde dai tu de volan; mi-a placut cum trage motorul... a stat foarte bine in spatele unui 530d pe serpentine... in linie dreapta se simtza diferenta de cm3, 530 indepartandu-se usor dar constant. k hint: recomand pe serpentine (in cazul in care vretzi sa va jucati :D ) sa scoatetzi controlul tractiunii, in cazul in care duceti masina in limitele superioare (si bineinteles k trebuie sa stiti sa controlati masina- altfel nu recomand!), deoarece s-ar putea ca din cauza sistemelor sa ajungeti pe contrasens cand va taie gazul, moment in care era mult mai bine sa fitzi intr-un derapaj controlat.. pe banda voastra. ...dar cel mai mult m-a impresionat confortul. eu sunt adeptul masinilor mari (si intelegetzi ce reiese din asta/confort/spatiu/siguranta)... insa in masina asta m-am simtit foarte bine, in largul meu.... m-am simtit "acasa"... m-am simtit "safe"... era o senzatie placuta. masina e foarte rezistenta...btw... din cauza unui "sofer" am ajuns cu ea pe aratura undeva pe la 80 maxim 100.. intr-un viraj... si la fel de repede cum am intrat am si iesit... sincer ma asteptam sa nu mai fie bara fatza... o bascula sau ambele un pik indoite... DAR.. masina nu a avut nimik.. absolult nimik! si au mai fost incidente de acest fel. FOARTE rezistenta! kiar dak pot fi un pik subiectiv doarece multi stiu ca sunt addicted 2 BMW, RECOMAND masina! p.s. kiar dak am condus modelul anterior.. cel nou, coupe, nu are cum sa nu fie mai bun! |
Re: Audi A3 vs BMW 120
Quote:
|
Re: Audi A3 vs BMW 120
Si A3-ul cu motor de 3.2 ce ziceti..are "doar" 250 de cai..mai are si quatro...acuma fiecare zice ce vrea
|
Re: Audi A3 vs BMW 120
Copilu daca nu cumva ma lasat memoria eu zic ca aici discutam de modelel 2l Diesel!!
Si din cate imi aduc aminte si zic ca imi aduc f bine aminte audi A3 are urmatorele modele Diesel Audi A3 1.9 TDI 105 CP Cutie - Manuala 5+1 - Stronic Audi A3 2.0 TDI -> 1.140 CP Cutie -Manuala 6+1 - Stronic -> 1. 170 CP Quattro Cutie -Manuala 6+1 - Stronic |
Re: Audi A3 vs BMW 120
Tinere..nu ma lua pe mine cu copilu
Eu am adus adus in discutie motorul ala benzinar cu alt scop..ca sa arat ca se poate pune un motor mult mai puternic pe A3...cred ca aici vorbeam de masina si nu de motor..eu am zis ca imi place masina cu totul..nu ca imi place ca are motor de 2.0 diesel...Poate ca sunt subiectiv...dar si la design este peste seria 1 de la BMW |
Re: Audi A3 vs BMW 120
si uite asa ajungem in Offtopic . . . ! revenind :
Eu , ca fan Bmw , as alege A3-ul . Asta e doar parerea pe care o am . In ciuda faptul ca motorul Bmw trage mai bine , nu stiu daca as putea trai cu o masina care arata ca Seria 1 (Acum fiecare cu gusturile sale , dar . . . ) . Mai acum cativa ani , pe cand era golfu in voga si aparusera 1000 de modele (GT R32 etc) era o vorba foarte inteligenta : Daca vrei cea mai buna varianta de VW Golf cumpara un Audi A3 ! Parerea mea ! Bafta la toata lumea si hai cu cat mai multe pareri , poate facem si un sondaj . Salutare ! |
Re: Audi A3 vs BMW 120
Quote:
|
Re: Audi A3 vs BMW 120
la motoare nici nu se pune problema sa se faca o comparatie intre sistemul relicva tdi cu injectie directa bosch de la audi cu motorul de 177 de cp de la bmw cu noua tehnologie efficient dynamics..consum mixt 4.8 litri....aratatimi voi ce motor care dezvolta pana la 177 de cp mai are consumul asta ?...o fi audi cu chrome pe volan si cu luminite rosii da tot nu recupereaza...(parerea mea )
|
Re: Audi A3 vs BMW 120
Quote:
|
Re: Audi A3 vs BMW 120
da...e absolut remarcabil...si la benzinare daca ne uitam, un 120i, motor aspirat de 170cp, cu un consum de 5 afara si 6.4 mixt.
Nu mai vorbim de dieselul de 204cp, care are un 4.4 afara si 5.2 mediu.Aproape incredibil. |
| All times are GMT +2. The time now is 00:29. |
- Copyright 2026 4Tuning