Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Iasi (https://forum.4tuning.ro/36-iasi.html)
-   -   Despre nesimtirea UNOR motociclisti de pe la noi (https://forum.4tuning.ro/36-iasi/85576-nesimtirea-motociclisti.html)

yonutz_AVI 09-09-08 15:41

Re: Despre nesimtirea UNOR motociclisti de pe la noi
 
Quote:

Originally Posted by ZyZ (Post 1724576)
Nu era vorba de zgomot, ca era totusi in miezul zilei, nu dormea nimeni, etc. Dar PE TROTUAR, turand motorul ca sa se dea lumea din calea lui (si pe Copou stii ca se mai plimba si bunicuti). Asta mi s-a parut extrem. Criminal e ca romanul dupa ce s-a terminat trotuarul, a continuat drumul pe strada, la ralanti. :shock:

si tie zyz daca iti iesea un bunicut sau o mamica in fata pe trecerea de pietoni atunci cand forjezi la max masina pe copou seara , eu zic ca ar fi fost ceva mult mai nasol decat daca agata motociclistul ala care probabil plecase de la chiosc si ca sa nu calce spatiul verde cobora incet pe trotoar, oricum nu cred ca era asa mare aglomeratie incat sa te alarmezi in halul asta ... gandeste cum ciculi si u inainte sa mai faci asa declaratii ;)

ZyZ 09-09-08 18:07

Re: Despre nesimtirea UNOR motociclisti de pe la noi
 
Yonutz, unu la mana cred ca ai confundat masina. Daca m-ai cunoaste ti-ai da seama ca ce zici sunt niste ineptii. Muschii nu se arata in trafic, printre incepatori sau pietoni, ci cand trebuie, unde trebuie. Am calcat si eu pe bec, dar n-am impacientat pe nimeni. Cine stie cu ce se mananca o masina se incearca si pe ei si pe masina unde trebuie, cand trebuie, in locuri retrase, fara trafic, fara pietoni. Prietenii stiu de ce;). Smecheri si "soferi de duminica"sunt, intr-adevar, din belsug, pe Copou. Mie nu mi-a dat tati masina scumpa sa am cu ce ma sparge in figuri pe Copou;). Motoristul caruia ii iei apararea fara sa stii macar ce s-a intamplat a intrat pe trotuar, l-a parcurs pana la urmatoarea intersectie, cand a intrat pe sosea (deci chiar fara nici un motiv). In alta ordine de idei, daca faci un calcul pentru anul trecut, de exemplu, vei observa ca nu au murit pentru ca soferii nu au oglinzi (nu contesta nimeni ca sunt soferi pe strada carora ar trebui sa le fie interzis sa deschida portiera de la sofer). Au murit pentru ca nu purtau casca la 160 pe ora (ai dreptate cu depasirea celor 60km/h, dar mai adauga un index) sau pentru ca mergeau la fel de tare pe drumuri care nu sunt gandite pentru asa ceva (scuze se gasesc: vopseaua de pe sosea, soferii idioti, vacile, etc.). In ultimul rand, nu generalizeaza nimeni. Sunt prieteni cu cativa motociclisti. Dar ei inteleg, ca si mine, ca sunt prea putine ocazii in care sa poti simti ce poate motocicleta/masina. Si in mod sigur, in oras nu e cazul de avioane. Din pacate, sunt mult prea multi care se fugaresc cu Politia pe Copou, care merg pe-o roata, care dau rateuri sau accelereaza doar ca sa fie observati. Nu degeaba se concentreaza Politia in mod special pe motociclisti de ceva vreme.

yonutz_AVI 09-09-08 18:52

Re: Despre nesimtirea UNOR motociclisti de pe la noi
 
Nu vazusem ca a intrat pe trotuar si a coborat direct .. sorry . Eu ma enervasem pt. ca unii inconstienti indeamna sa puneti frana brusc in fata motociclistilor. Legat de accidentele cu motociclisti acum 2 sapt 2 prieteni au cazut pt ca nu li s'au acordat prioritate .. si chiar daca aveau 50 km pe ora au suferit niste julituri foarte nasoale .. asa ca ar trebui sa se mai gandeasca de 2 ori inainte sa faca astfel de afirmatii. Politia se concentreaza mai mult pe motociclistii din vina unui inconstient care forja motorul pe copou seara de seara fara sa aiba permis si fara numere le motocicleta pe care l-au fugarit dar nu au reusit sa il prinda.

ZyZ 09-09-08 22:36

Re: Despre nesimtirea UNOR motociclisti de pe la noi
 
Inseamna ca pe ala l-am auzit eu. Acum inca e mai bine, da' anu' trecut sau acu' doi ani daca nu erau pe-o roata pe Copou nu era bine. Eh, incet poate ne calmam si ne civilizam...cu totii, noi, romanii, pe strazi.

bmwh548 10-09-08 14:54

Re: Despre nesimtirea UNOR motociclisti de pe la noi
 
Quote:

Originally Posted by yonutz_AVI (Post 1742411)
Eu ma enervasem pt. ca unii inconstienti indeamna sa puneti frana brusc in fata motociclistilor.

Nu am indemnat sa se puna frana in fata tuturor motociclistilor...Nu am nimic cu cei care se dau pe 2 roti...atata timp cat o fac in limita bunului simt. Regulile de circulatie sunt facute pentru noi toti...de ce noi sa ne purtam civilizat, iar unii "teribilisti" sa mearga cu motoarele lor proaspat cumparate de mamica si taticu' de parca ar fi la competitie? Pentru ca majoritatea motociclistilor de fapt asta vor. Ca noi soferii sa ne dam la o parte (sau chiar sa nu existam) pentru ca ei sa zburde in voie. Tot respectul meu pentru "bikerii" care stiu cand sa mearga linistit si cand sa isi puna caii de sub fund la lucru. Numai ca din pacate ei sunt prea putini.


All times are GMT +2. The time now is 00:29.

- Copyright 2026 4Tuning