![]() |
Da...era in plus D-ul... ES 380 D nu exista...inca. :lol: Am si specificat ca are doar o bobina.
Nu contestam performantele sau calitatea difuzorului. Am scris acolo un NU MAAARE. :) Vorbeam despre difuzoare cu sensibilitate mare, rezultatul final obtinut cu ele si diferenta intre incintele recomandate ca fiind optime si cele calculate ca fiind optime. Imbunatatiri valabile daca difuzorul o permite. PS: 99,9% din masini canta prost sau foarte putin sub 40-50 Hz fara pregatire in prealabil. Numar pe degetele de la o mana difuzoarele care stiu sa faca 25 Hz cu adevarat. Si majoritatea cer incinte mari pt asta. Nu sariti cu exemple extreme ca se stiu. :P |
3 Attachment(s)
Eu sunt de parere ca daca nu iti iei subwoofer (si nu numai) atunci sa mergi pe JBL , clasicele GTO 936 (care sunt si ieftinache pt ce pot face, vreo 2,7mil)sau din seria Power , P8652 sau daca vrei mai sus poti lua seria limitata T (595)care e la vreo 6-7 bulioane dar rupe!!! Din ce am ascultat eu pe la unul pe la altul (si la mine :P )cand vine vorba de bass cel mai bine se aud JBL urile.
BAFTA |
Ce alte marci ai mai ascultat in aceleasi conditii? :P
|
Pentru cei care doresc sub-bas in masina si nu doresc incinta plus subwoofer plus... plus...plus...
eu le recomand un sistem cu 4 x 16,5cm plus 1 x 10cm plus 1 x 25mm instalat in portierele fata!!! Este un sistem in 4 cai - Jehnert! Mentionez ca cele 2 subwoofer-e de 16,5 cm sunt Ground Zero, Plutonium GZPK 160K, cu un Fs de 45Hz care... spune multe!!! Deci, atentie, prezenta frecventelor sub joase in masina se poate obtine si altfel fata de vechiul stil clasic 8) |
Incearca Hertz HCX690...suna f bine :)
|
Am ascultat T595 ( erau cam la acelasi pret cu DLS R-1070 acu un an ) si intr-adevar au o dinamica foarte buna si tin bine puterea. In ce priveste mediile si inaltele, m-au lasat complet rece ! Au un sunet foarte deranjant pe partea de medii iar inaltele nu urca prea sus si sunt brutale !
|
Pt ReLLaXX : in conditii identice ,identice e cam greu sa asculti diferite scule pt ca unul are Dynamat altul are altceva altul nu are nimic ,altul cablaje kalumea,altul lite :D etc si ETC. :D dar totusi din ce am ascultat eu pana acum (mai ales pe standuri unde conditiile sunt identice pt fiecare dif in parte) la concluzia asta am ajuns :ciggy: ,JBL merg mai bine pe partea de joase, cat pt ce zicea Fuscobal...sunt gusturi si gusturi...mie nu mi s a parut ca e asa cum zicea el :no: Eu zic ca este foarte important si genul de muzica ascultat si formatul melodiei (mp3,cda etc) si cel mai important urechea fiecaruia in parte.Eu cand i am zis lui Saxo sa i mi dea mai tare joasele a cam strambat din nas dar daca mie asa i mi placea... :P Cel mai bine este sa se duca omul sa asculte cam tot ce gaseste si apoi sa decida in functie de ce ii place ...LUI ! :peace:
P.S. Ar fi frumos sa aiba cineva in orasul asta mai toate firmele importante pe stand pt a putea sa asculte fiecare client la un loc ce vrea pt a se decide usor.Dar asta implica foarte multe asa ca...tot la alergat dintr un colt in altul al orasului ramanem :cry: |
\"Au un sunet foarte deranjant pe partea de medii \" :shock: :lol: Cred ca avea HU ul vreo problema :P sau poate melodia :D
Dragosul : mergi si asculta toate firmele care le ai in cap si tot ce a zis lumea pe aici si iei apoi decizie in consecinta.Cum noi nu stim cum iti place tie ne am dat si noi cu parerea despre ce am auzit sau avem :P La mine in gasca cred ca sunt 4 categorii mari de gusturi deci...gusturile sunt FOARTE DIFERITE !!! Gasesti acum si pe la noi mai toate firmele mai mari sau mai mici deci ai de unde alege! BAFTA ! :peace: |
Sa zicem ca-ti dau dreptate in mare parte. Cu doua obiectii si o precizare.
Daca saxo a strambat din nas s-ar putea sa fi avut motive. E foarte bine sa-ti urmezi gusturile. E de 10 ori mai bine sa fii deschis la nou si daca e cazul, chiar autodidact. E genul de om care te poate INVATA. Nu exista nici un motiv pe lumea asta pt care sa merite sa te plafonezi la \"asa imi place\". Din alt punct de vedere, ai incercat si altceva sa vezi daca-ti place? NU fii comod, orgolios si nu-ti ingusta niciodata singur campul de optiuni. Singurul care are de pierdut esti tu. Ca si concluzie, o contra. Gusturile nu se discuta. :wink: A mai ramas o obiectie. Aia cu standu'. Cand o sa te plimbi cu standu' pe strada o sa-ti dau dreptate. Si cu prima ocazie iti spun si iti demonstrez de ce spun asta. :wink: PS: Fuscobal e genul de om care face diferenta intre un difuzor care suna prost si un HU sau o melodie care suna prost. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca-ti trebuie ceva \"spate\" in domeniul sunetului ca sa-ti permiti sa spui ca \"Asa TREBUIE sa sune melodia asta\"....Intreaba-l care va fi urmatorul lui sistem. De curiozitate. :wink: Limited-ul de la JBL a fost blamat si afara pt medii-inaltele deranjate si agresive. Ce spune fuscobal nu e o noutate. SI tot ca o precizare, in afara de seria GTI, JBL nu produce difuzoare care sa se ridice la pretentiile numelui. Este 40% produs, 60% nume. Ca sa vezi ce face marketing-ul in ziua de azi. :P Cat despre conditiile identice de ascultare, e relativa chestia. Tu imi zici de Dynamat. Eu iti spun de masini diferite. Sunt masini fara Dynamat care suna mai bine decat masini insonorizate cu asa ceva. Deci irelevant. Asculta piese asemanatoare in masini cu variante de caroserie asemanatoare. Nu ti-e greu sa faci comparatii. Dar probabil ca dupa SIAB si DB Drag lucrurile vor fi putin mai clare. Nu excludem factorul \"Instalare\". Probabil ca pe asta aveai sanse sa pui cel mai mare accent. :wink: |
Off sa vezi cat o sa scriu acum :P :P :P
Orgolios sunt dar in limite normale si nu vad legatura cu subiectul :D , comod sunt dar cand vine vorba de dat bani i mi misc fundul sa vad ce sicum :D , campul de optiuni nu mi l ingusteziciodata ba din contra caut tot ce e nou si nu ratez nimic .Cu standul ai si nu prea ai dreptate...e adevarat ca sunt difuri care suna intr un fel intr o masina si altfel pe alta si tot asa dar este cea mai buna si la indemana comparatie dupa parerea mea care se poate face.E destul de greu sa gasesti masini cu sisteme audio cam care sa te interesese si cu preparare asemanatoare pt a face o comparatie,cum pot eu sa compar un Leon cu o Vectra B si o Calibra???Si avand in vedere ca este aproape imposibil sa gasesti n masini la fel doar cu boxe diferite tot la varianta cu standul ma intorc :( si chiar si asa e aiurea pt ca nu gasesti la un loc tot ce te intereseaza si daca alergi o ora prin oras de la un magazin la altu uiti cum se auzea la celalalt (nu vb acum de cei care au urechea super formata ci de majoritatea de 99,9%) Eu nu pun la indoiala experienta lui Fuscobal (departe de mine gandul si intentia asta) dare pur si simplu nu sunt de acordcu el! mie nu mi s a parut ca se auzea cum zicea el nici pe un opel vectra b si nici pe stand,cat despre ce se mai scrie pe afara (eu nu stiu ca nu prea citesc si forumuri de pe afara),,,,dar atunci hai sa dam copy paste si gata :P Daca nu ii placea lui e totul OK dar daca a scris cineva pe alt forum ca nu se auzea nu stiu ce atunci sa o luam de buna si gata sa consideram regula??? Cat despre nivelul celor de la JBL putem sa ne contrazicem ani pt ca nu o sa ma convingi! :) Doar citeste palmaresul lor ,locul pe care il detin in lume in diferite domenii de activitate etc si apoi tragi ce concluzie vrei dar daca esti subiectiv din diverse motive... :P e ok :P Nu zic ca e si marketing la mijoc pt ce sare in ochi de la o posta (asta studiez si eu :P )dar TOTUSI ,in primul rand o marca foarte mare nu isi permite sa isi strice renumele cu nimicuri (pacat ca au scos si seria CS)(cu toate ca pe site ul oficial nu o sa o gasim :wink: e made in china pt tarile in curs de dezvoltare)(dupa parerea mea au cam gresit aici dar cine stie ce politica au :) ) Cat despre Dynamat ... eu am mers pe mana lor pt ca n toatepozele de pe net de pe la competitii am vazut numai Dynamat , normal ca mai sunt si alte firme care fac asa ceva si poate tot cu aceleasi proprietati si performante dar daca am luat la super oferta :P ,instalare e logic sa conteze foarte mult si sa faca mari diferente. :peace: |
Referitor la asta :
\"Daca saxo a strambat din nas s-ar putea sa fi avut motive. E foarte bine sa-ti urmezi gusturile. E de 10 ori mai bine sa fii deschis la nou si daca e cazul, chiar autodidact. E genul de om care te poate INVATA. Nu exista nici un motiv pe lumea asta pt care sa merite sa te plafonezi la \"asa imi place\". Din alt punct de vedere, ai incercat si altceva sa vezi daca-ti place? NU fii comod, orgolios si nu-ti ingusta niciodata singur campul de optiuni. Singurul care are de pierdut esti tu. Ca si concluzie, o contra. Gusturile nu se discuta.\" De la Saxo am invatat multe si inca il mai bat la cap cand nu inteleg ceva dar acum nu o sa i mi impun sa ascult muzica cu anumite reglaje pt ca asa zice cineva ce e bine sa fie daca mie i mi place altfel,nu??? Autodidact sunt ,i mi place la nebunie sa ma implic cand ma pasioneaza un domeniu , fac eu ceea ce consider ca sunt in stare sa fac (sper sa i mi iasa bine incinta :lol: :P ),deschis la nou sunt si am ascultat cred ca tot ce este la noi pe piata si concluzia este trasa si nu consider ca m am plafonat, pe parcurs ce or sa mai apara si alte firme pe piata o sa ma interesez si de ele sa vad daca i mi schimba clasamentul :P Si da...Gusturile nu se discuta ! :D :P :P :P :peace: P.S. Cand vii la SIAB ? Poate stam la un mic si o bere pe acolo :D |
A...si inca o chestie ca ma luase febra scrisului si am pierdut o idee pe drum :lol:
Eu am zis ca i mi place JBL dar asta nu inseamna ca alte firme le consider mai slabe ci doar ca astea mi se POTRIVESC mie ,gusturilor mele in materie de redare a sunetului.Se stie ca sunt diferente intre firme/marci de genul una reda mai bine joasele,alta mediile etc spre exemplu cand am ascultat Hertz am ramas placut impresionat de redarea mediilor (la inalte nu ma pronunt hotarat pt ca urechea mea nu este suficient de sensibila aici dar se auzeau si ele ok).Eu deaia zic mereu cand cere cineva o parere sa se duca sa asculte pt ca gusturile sunt atat de variate incat nu se mai poate trage o concluzie exacta asa ,totusi e bine pt ca isi face niste idei. :peace: |
Uhm...nu stiu de unde sa incep. :lol:
Ma bucur ca te pun pe scris. Asa iti exprimi pe larg parerile si nu te acuza nimeni ca scrii doar sa faci post-uri. :lol: Cum standul cam am dreptate. Este o metoda de comparatie. Dar in nici un caz nu ar trebui sa fie finala. Leon vs. Calibra vs. Vectra B (daca nu e sedan). Buna comparatie. Cu setup asemanator diferentele nu ar trebui sa fie mari. :wink: Probabil ca in Leon o sa obtii maxim de randament. Sau poate nu. Depinde din nou de factorul I. :P Aveti un oras mare. E greu sa te plimbi peste tot. Mai ales acum cu ploile. :roll: Dezavantajul e de partea ta, ca sa zic asa. :) Alege o categorie de produse in functie de cerinte si buget si axeaza-te pe ele. Nu are farmec sa incerci sa asculti un JL 12W7 cand ai 5 mil pt difuzorul de bas, nu? :wink: Informativ si educativ merita. Dar nu e prea practic daca stii ca nu ai sanse sa-l bagi in masina. Nu ti-am spus sa iei parerea nimanui drept regula. Desi daca 10 urechi educate iti spun ca suna prost, e posibil sa aiba dreptate. Mai ales cand parerile pro nu sunt la fel de avizate. Cat despre JBL face difuzoare auto bune... Si cat e de buna firma.... E mai complicat de atat. Lucrez cu produse JBL Pro de mai bine de 6 ani. Mi-au trecut multe prin mana. Pot sa-ti spun doar atat. JBL este un BRAND foarte bine promovat, cu o imagine foarte bine construita. Exact cum este si Sony. Stii ce produse face Sony, nu? :roll: Nu fiindca nu pot. Ci fiindca pe segmentul acesta de piata se axeaza ei in productie. Grupul Harman este mare si contine marci de foarte mare prestigiu. Exista puncte unde sunt printre cei mai tari, daca nu chiar nr 1 in respectivele domenii. Dau un exemplu prin amplificatoarele Crown. JBL produce de asemenea unele produse de top in segmentul Pro, cateva sclipiri de geniu in segmentul home hi-fi si tentative la greu in segmentul auto. JBL are de cand lumea un sound specific. E viziunea lor asupra felului in care muzica trebuie sa sune. Si daca o sa ai ocazia sa asculti produse JBL din diferite domenii, o sa vezi ca au cam acelasi accent muzical. Surpriza stii care e? Exact asa gandesc si baietii de la Sony. Exista o categorie de gusturi carora JBL li se adreseaza. Cat despre palmaresul produselor JBL auto in lumea competitionala, acestea se invart la apogeu in jurul echipei Gates. Setup-ul cu JBL a furat-o 2 ani consecutiv de la instalatii Cerwin Vega facute cu mult mai putin bani. Ia cerceteaza putin sa vezi ca merita. :wink: Nu mai spune ca o marca de marimea asta nu-si permite sa-si strice numele cu produse proaste. Iti umplu o pagina cu exemple. :twisted: As fi subiectiv daca as fi legat de vreo alta marca de produse. Ceea ce nu e cazul. Sunt convins ca si in gama lor de preturi JBL-ul isi are meritele. Dar de aici pana la a spune ca sunt BUNE....mai e ceva drum. Pana la urma omul face ce vrea cu banii lui. Are sfaturi, are informatie la dispozitie, poate sa asculte. Bine cu forta nu se poate. :) Si daca asta-i place....asta isi cumpara. Dar asta nu e un punct de reper obiectiv. Stii si tu ce calitate au Sony-urile. Sunt curios daca vinde vreo marca mai multe playere decat ei, pe piata din Ro. Si nici asta nu le face bune. :wink: Dynamat-ul este un produs care si-a prins la vreme locul pe piata. Incontestabil foarte bun. E o decizie fireasca pt calitatile acestuia si nu pt masinile pe care le-a echipat. Au mai castigat si altele. Doar ca nu scrie DYNAMAT mare cat casa pe ele. Vroiam doar sa spun ca e decizie fireasca, in nici un caz una care sa trebuiasca a fi justificata. |
Cand spuneam sa fii autodidact ma refeream la auzul tau. Nu cred ca asculti acasa muzica instrumentala de genul jazz-ului cu instrumente la rece, percutie si alte fineturi. Nici pe la concerte nu cred ca te plimbi. Desi asta e o chestie pur optionala. Cunostina tehnica nu te ajuta prea mult daca nu stii sa te folosesti de ea. Consider ca si in cazul tau, toate vin la vremea lor. Si oricum e de apreciat interesul dat pt subiect...si faptul ca-l bati la cap pe saxo. :lol: Ai tot sprijinul de aici. :wink:
Asculti muzica asa cum iti place. Incontestabil. Masina ta, banii tai, produsele tale preferate, sound-ul dorit de tine. Pana la urma asta e si scopul nu? O sa te anunt cand ajung la SIAB. La bere ma bag daca e fara alcool. Si cu mici mai vedem. Daca aduc de aici poate ii prajim undeva. Sa gusti mama si tata micilor. :lol: |
La ultimul post pot sa-ti spun doar atat: DA! :lol:
PS: Iti dai seama cat de OFF-Topic am fost? :blahblah: :censored: :woowoo: :peace: |
| All times are GMT +2. The time now is 03:45. |
- Copyright 2026 4Tuning