![]() |
asa e dar nu exista nimeni in romania sa schimbe duzele la un pd...e o operatie f fina si daca nu e faca cum trebuie e pa motorul :lol: .Mai ales ca 2.0 tdi e si piezoelectric :lol: ...Oricum duzele pt pd 2.0 cred ca vor fi o gramada de bani 1000 eur+ .Si nu cred ca doar duzele alea vor face minuni pt 2.0 pd pt ca duzele existente pot da motorina garla!Dupa ce va schimba turbina si intercoolerul cred ca il vor ajuta cu ceva.De ex pt un PD 131 nu iti tre duze sa il duci in 200 de cai ci doar alt turbo si alt intercooler....zik eu.
|
si zici bine. Cu un intercooler mare pe fata si turbo mai mare duci fara probleme TDIul de 130CP peste 200CP. Avem chiar exemplar in tara de TDI 110CP cu turbo / intercooler dar si diuze (de, mai ieftine) care scoate 199CP pe dyno si accelerometru :)
deci se poate. Din pacate motoarele PD sunt la sfarsit de cariera. VW a anuntat oficial ca se trece la C-Ruri. Oricum... primul pas la orce turbo diesel este chipul.. ce urmeaza dupa depinde de cati bani dispui.. de facut se fac multe. |
partea cea mai simpla , cea mai ieftina , shi care chiar sa merite (pretz/calitate) estea cea cu cipul , sau remaparea . dupa asta incepe show`l ..... bani multzi shi cai putzini ...
pana una alta , nu te mai gandii , chip sau remapare , shi dupa te mai gandesti tu ...;) |
Re: Tunning pentru VW PASSAT model 2005 - 2.0 140 cp
salutare baieti..!
o scurta intrebare am .. am un model de VW Passat 2006 1.9 (105 CP), daca masina este inca in garantie este vreo problema daca aleg sa fac o inlocuire de turbina sau un chip tuning ? Dar nu la VW ! |
Re: Tunning pentru VW PASSAT model 2005 - 2.0 140 cp
In mod sigur orice interventie constatata de cei de la VW -garantii va fi folosita ca motiv .Si asa nu prea am auzit de la nimeni de bine despre ei. Dar am o nelamurire : 105 CP nu sunt de ajuns ?
|
Re: Tunning pentru VW PASSAT model 2005 - 2.0 140 cp
Fara turbina mai mare si intercooler limita e 180, cu tot respectul, asta dupa o anumita experenta pe care o am cu motoarele astea. Si si asa limita injectoarelor nu e departe, deci cu injectoarele stock eu nu cred ca se poate trece de 200 hp.
|
Re: Tunning pentru VW PASSAT model 2005 - 2.0 140 cp
1 Attachment(s)
Aveti aici ce am facut noi cu Unichip si un alt chiptuner pe alta masina identica. Similitudinea e data insasi de faptul ca asta e limita fizica a sistemului de injectie si a celui de supraalimentare si evacuare. Masinile sunt stock in rest.
Pe de alta parte uitati aici ce poate face un sistem de supraalimentare gandit pentru performanta. https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/12995-dacia-logan-dci/page-4.html |
| All times are GMT +2. The time now is 17:21. |
- Copyright 2026 4Tuning