Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Bz-06-dhi - Cielo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/83303-bz-06-dhi-cielo.html)

bogdanelmv 13-07-08 11:54

Re: Bz-06-dhi
 
3 Attachment(s)
Attachment 588996 Attachment 588997

Attachment 588998

pozele cu leduri promise lui GEO_ZGA :D

si inca ceva, care imi zice si mie cum dau volanul jos?? am dat jos calxonul, am desfacut piulita aia, am dat saiba jos, si nu iese. mai are vreo siguranta ??? ast raspuns urgent. ms mult

Geo_ZGA 13-07-08 12:35

Re: Bz-06-dhi
 
Nu mai are nici o siguranta... sta doar in dintii aia de pe butuc. Ai doua variante: ori il lovesti din spate cu pumnul sau cu un ciocan, ca sa iasa usor usor, ori iti faci un fel de presa, dar e mai complicat... eu zic sa il lovesti din spate, sa iasa usor usor.

Daca te rog frumos, imi poti trimite si mie cateva led-uri ca ala? Macar 2 rosii asi vrea, pt bricheta. Sa-mi spui daca poti si cat costa.

Snapy_xxl 13-07-08 12:55

Re: Bz-06-dhi
 
Poi in cazu asta facem o comanda mai mare :lol: As vrea si eu cateva :D

bogdanelmv 14-07-08 12:02

Re: Bz-06-dhi
 
salut baieti. sa ma duc la magazin sa vad dak mai au, k e un singur magazin in buzau unde am gasit, erau 5.50 lei si nu aveau decat albastre. acolo unde am rosu, nu e led, e bec de pozitie vopsit :D

Geo_ZGA 14-07-08 13:07

Re: Bz-06-dhi
 
Am gasit eu led-uri rosii/verzi/abastre/albe cu soclu mic, pt scrumiera si bricheta. 8ron in targ la Vitan. O sa pun diseara la bricheta, sa vad cum lumineaza si daca se potrivesc bine.
Snappy, daca vrei si tu, imi spui pe mess si iti trimit.
Scuze de offtopic.

bogdanelmv 25-07-08 23:21

Re: Bz-06-dhi
 
salut baietzi, am si yo o intrebare, mai ... rusinoasa. la cati km se schimba uleiul, si ce ulei imi recomandati :D

topser 26-07-08 09:46

Re: Bz-06-dhi
 
uleiul se schimba la fiecare 10.000 km facuti ..
personal recomand Mobil1 10w40 sau Castrol Magnatec...
filtrul de ulei sa fie Mann sau GM.

Geo_ZGA 26-07-08 13:06

Re: Bz-06-dhi
 
Eu fac schimbul de ulei la fiecare 6 luni (bine, sunt obligat si de revizii)... un schimb primvara si unul toamna. Ideea e ca la fiecare schimbare anotimp vara-iarna, ar trebui facut schimbul de ulei, din cauza diferentelor mari de temperatura.
In principiu, la 8-10.000 km se schimba, cum a zis si Topser, Castrol Magnatec sau Motul, zic eu. Cati km are la bord masina ta? Poti pune sintetic 5w30 daca are putini km si nu e uzat motorul, sau 10w40 semisintetic daca e mai uzat.

bogdanelmv 27-07-08 10:08

Re: Bz-06-dhi
 
pai masina mea are 94000 dar mai mult ca sigur nu sunt reali

bogdanelmv 20-08-08 10:28

Re: Bz-06-dhi
 
salut. a mea masinuta facea probleme la pornire. am pus-o pe tester, schimbat YAC. si trebe sa imi schimb fisele si bujiile. sunte vreunele mai d firma, mai bune ?? recomandari? am inteles ca alea bosh sunt cele mai bune dar nustiu sigur. astept raspuns. ms

RD-Woo 20-08-08 16:07

Re: Bz-06-dhi
 
Sincer sa fiu nu-ti recomand bosch! de ce??
am auzit numai de rau despre ele... si asta din cauza ca la noi nu prea se gasesc piese originale bosch, sau daca se gasesc sunt extrem de scumpe...
bujii recomand cu mare incredere NGK!!! (BPR 6EIX cost~140/set)(neaparat made in japan, evita made in france... )
Geo iti poate da mai multe detalii...
fisele de bujii recomand magnecor... am avut pe masina si m-au tinut foarte mult, am fost multumit!

Geo_ZGA 22-08-08 08:08

Re: Bz-06-dhi
 
Fise Magnecor.... :lol::lol::lol: La ~400 ron/set, ar fi culmea sa nu fie bune... poti incerca fise Beru sau NGK. Eu am "de origine", am rupt 2 deja... si le-am carpit, vad ca merg :lol:
La bujii, eu am NGK bpr6eix, sunt cele Iridium, mai reci... trage mai bine in ture mari, dar merge o idee mai prost la ralanti. Poti sa pui NGK bpr6es, sunt bujii normale de la NGK, mai bune decat Bosch. Doar sa cauti "made in Japan". Sau, daca nu gasesti, pune Beru.

bogdanelmv 26-08-08 11:47

Re: Bz-06-dhi - Cielo
 
7 Attachment(s)
new pictures :D :D
Attachment 624656 Attachment 624657

Attachment 624658 Attachment 624659

Attachment 624660 Attachment 624661

Attachment 624662



mai astept si yo o parere, 2, 3.... :D

bogdanelmv 31-01-09 13:32

Re: Bz-06-dhi - Cielo
 
cumpar turometru cielo in stare de functionare. ast rasp pe mail
[email protected]
ms mult bafta

MariusMKV 01-02-09 12:17

Re: Bz-06-dhi - Cielo
 
Recomand bord de kadet GSI ;)
Da mult mai bine..


All times are GMT +2. The time now is 03:57.

- Copyright 2026 4Tuning