Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Pipercross (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/82366-pipercross.html)

Bogdan OCC 14-07-08 18:20

Re: Pipercross
 
Deci in concluzie nu vinde el pipercross, ia-ti BMC caci te rezolva el mult mai ieftin!!! :))
Tipic...
K&N are permisivitatea de 93% din cate imi amintesc si un filtru stock 98%, sau ceva pe acolo, deci care filtreaza mai bine?
Daca marimea conteaza(a procentelor, bineinteles) ma interesez si revin cu informatii exacte.

dnt81 14-07-08 18:54

Re: Pipercross
 
am eu montat un kit pipercross. s a simtit diferenta, urca mai repede in turatii.il am de 8000 km montat, l am curatat de 2 ori.f multe pietricele....

elspa 14-07-08 19:15

Re: Pipercross
 
Quote:

Originally Posted by b0gDaN3l (Post 1644899)
Deci in concluzie nu vinde el pipercross, ia-ti BMC caci te rezolva el mult mai ieftin!!! :))
Tipic...
K&N are permisivitatea de 93% din cate imi amintesc si un filtru stock 98%, sau ceva pe acolo, deci care filtreaza mai bine?
Daca marimea conteaza(a procentelor, bineinteles) ma interesez si revin cu informatii exacte.

ce spui tu e foarte relativ mai ales la diferente procentuale atat de mici.
ex: daca ti-a scapt cu 3% mai mult ulei de ungere permisivitatile devin egale :).

nu e vorba de bmc sau pipercros, aduc si pipercross si KN si orice firma (la un pret mult mai mic de 10 mil cat costa pe la noi prin magazine) dar ideea e ca indreptam omul spre ceva mai bun pret/calitate.

nu am spus ca pipercross nu e bun (e printre cele mai bune), doar ca e expensive pentru ce ofera (e pana la urma un kit de admisie, care nu iti poate da mai mult de 5 cp pe un motor de pana in 200-250 cp), deci investitia pentru astfel de castig ar trebui sa fie proportionala.

ex: de aprox 400 euro iti iei o axa cu came care adauga 20-30 cp la un motor aspirat de 150-200 cp, deci ar fi mult bine facuta investitia decat 300 euro pe un filtru...

HaRdHouse 15-07-08 10:59

Re: Pipercross
 
De exemplu...la ce pret aduci un kit de admisie Pipercross din gama Vector pt Fabia mea ? Si K&N ?

elspa 15-07-08 13:33

Re: Pipercross
 
ce motor e, an fabricatie...

HaRdHouse 15-07-08 14:28

Re: Pipercross
 
1.4 16v ..2006

Bogdan OCC 16-07-08 02:41

Re: Pipercross
 
Nici eu nu am zis ca merita Pipercross, dar nu mi-a placut cum te-ai exprimat cand vorbeai de K&N/Pipercross vs BMC.
Eu oricum cred ca o sa merg pe K&N...
Si by the way(ca vad ca iti place engleza) stiu si eu ce importanta are axa. :)
Spor la treaba!

aviator 03-01-09 14:16

Re: Pipercross
 
e foarte buna firma, asta am pe Cielo luat din Romania dar nu este prea promovat


All times are GMT +2. The time now is 05:33.

- Copyright 2026 4Tuning