Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Accesorii si conectica (https://forum.4tuning.ro/391-accesorii-conectica.html)
-   -   Ce condensator imi recomandati? (https://forum.4tuning.ro/391-accesorii-conectica/79881-condensator-recomandati.html)

Lil' D 11-06-08 12:51

Re: Ce condesnsator imi recomandati?
 
Quote:

Originally Posted by Marinu (Post 1584367)

Parerea mea este ca daca tot dai banii pe un condensator, chiar daca este mai scump, pune unul care sa aduca o imbunatatire, daca nu e frectie la picior de lemn.

I se spune deep cycle...
Condensatorul poate sa fie Brax / Helix / Genesis / Audison / Orice firma fantoma....ca tot un lucru de mantuiala ramane si tot nu va inlocui alimentarea corecta.


*sa inceapa razboiul*

Bogdan YBR 11-06-08 14:03

Re: Ce condesnsator imi recomandati?
 
Lil'D: nu vad rostul unui deep cicle in cazul de fata respectiv 250w, la fel cum nu vad nici rostul condensatorului decat in cazutl in care are o benzina cu motor mic.

Lil' D 11-06-08 14:59

Re: Ce condesnsator imi recomandati?
 
Quote:

Originally Posted by Bogdan YBR (Post 1584657)
Lil'D: nu vad rostul unui deep cicle in cazul de fata respectiv 250w, la fel cum nu vad nici rostul condensatorului decat in cazutl in care are o benzina cu motor mic.


Winner ! Condensatorul nu isi are locul intr-un sistem. Cand vorbim de puteri mici, un sistem electric decent tine pasul. Cand incepi sa te joci cu puteri mari stii ce e de facut si nu te mai minti singur cu condensatoare...

Bogdan YBR 11-06-08 15:10

Re: Ce condesnsator imi recomandati?
 
yeeeeeaahh : google hit's again :p joke

din cate am citit pe alte topicuri tu ai 1,5 dci deci nu ar trebui sa ai probleme cu consumul la 200w. daca totusi sesizezi anomalii in sistemul tau fii sigur ca nu condensatorul este rezolvarea ci , poate o alimentare corect dimensionata.

spgbuc 11-06-08 16:17

Re: Ce condesnsator imi recomandati?
 
da masina este un clio 1.5 82cp iar problema intervine cand tin sistemul aproape la maxim incepe sa palpaie lampa din interiorul masinii(am observata asta intr-o zi knd stateam in parcare cu motorul pornit si aveam sistemul dat aproape de maxim) ca palpaia lampa m-am uitat la faruri si erau ok cablul de alimentare(5m) si cel de masa(1m) sunt de 20mm˛ si soclu cu siguranta fuzibila de 60A de la ALFATEC asta aveau cei de la care am montat sistemul (ei ziceau ca ar duce pana la 600w) sa schimb cablurile?

Lil' D 11-06-08 17:34

Re: Ce condesnsator imi recomandati?
 
M-as uita prima si prima data la toate conexiunile si apoi la dimensiunea cablului de la borna de - a bateriei la caroserie.

_vrx_ 11-06-08 22:09

Re: Ce condesnsator imi recomandati?
 
Quote:

Originally Posted by Lil' D (Post 1584772)
Winner ! Condensatorul nu isi are locul intr-un sistem. Cand vorbim de puteri mici, un sistem electric decent tine pasul. Cand incepi sa te joci cu puteri mari stii ce e de facut si nu te mai minti singur cu condensatoare...

145+ db fara baterie suplimentara ...la sinsheim;)

Lil' D 11-06-08 22:41

Re: Ce condesnsator imi recomandati?
 
Quote:

Originally Posted by _vrx_ (Post 1585516)
145+ db fara baterie suplimentara ...la sinsheim;)

Aveti putintica rabdare...trece sesiunea si intra ceva bomba la copt...;)


Totusi, ce condensator avea competitorul respectiv ? 8 trasee de awg0 cumva ? :lol:

ReLLaXX 11-06-08 22:45

Re: Ce condesnsator imi recomandati?
 
Majoritatea instalatiilor stau deficitar la dimensionarea cablajelor raportat la consum, calitatea conectorilor "dedicati car audio" lasa de dorit si suprafetele de contact sunt proaste. Un punct de masa atasat prost (suprafata vopsita sau murdara, surub izolat partial, etc) poate sa provoace pierderi mari care nu sunt recuperate de nici un condensator.

Consider ca sunt de facut multe inainte de a trece la achizitionarea unui condensator. Exista condensatoare bune utile in anumite cazuri. 99.9% din posesorii de condensatoare de la noi sunt foarte departe de acele cazuri.

"Cable" bune (si multe), conectori cu suprafata mare de contact, acumulatori buni, un upgrade la alternator si dupa aia, daca te doare fluctuatia aia mica de tensiune care iti fura 2-5% (acolo sus, in top, un procent pretios!) din calitatea sonora....poti sa incerci un condensator,.

morpheusmaster 12-06-08 00:59

Re: Ce condensator imi recomandati?
 
Eu sunt unii dintre cei care a vazut condensatoare puse dar nu stie ce face unul :) si ideea e ca nu am intrebat pana acum si nicaieri nu am gasit explicat.
Am un sistem subwoofer cu o statie JBL 4x150W Rms...2 din canale is 2 dif de bass intro incinta...fiecare dif are 150W Rms... Cablaj ok...totul ok...ideea e asta? Ce castig fratilor in plus daca am condesantor? La ce ajuta? Sau ce face? Multumesc anticipat

P.S. Nu ma tratati ca pe un afon total (explicat de la A la Z) ca am cat de cat treaba cu car audio...doar ca nu stiu ce face condesatoru :)) (am o idee) dar vreau o explicatie oficiala sa zic asa :) de la cei care stiu

_vrx_ 12-06-08 01:55

Re: Ce condensator imi recomandati?
 
condensatorul (capacitorul) inmagazineaza o parte din energia produsa de alternator, energie care apoi este distribuita amplificatorului atunci cand acesta are nevoie...dar pentru foarte putin timp (cateva milisecunde)

saxo 12-06-08 08:21

Re: Ce condensator imi recomandati?
 
Si mai poti completa: " dupa care va CONSUMA curent pentru a se reincarca"...

AlexBanu 12-06-08 14:30

Re: Ce condensator imi recomandati?
 
Corect..:D

Marinu 12-06-08 18:12

Re: Ce condensator imi recomandati?
 
Parerea mea este ca un condensator bun ar trebui sa existe pe fiecare masina, de la al carui sistem audio se doreste un sunet calitativ, dar cum la noi 99% din instalatiile audio sunt alcatuite din subwoofer + amplificator (daca se poate second la 3 milioane), intradevar un condensator oricare ar fii el nu isi are rostul, decat daca il cumperi doar ca are voltmetru.

Pe propria masina, pe masini ale caror instalatii audio au fost construite de noi, am simtit o diferenta de pana in 5% in sunet (in mare parte dinamica si liniaritate in volum), pretioasa atunci cand nu mai ai de unde sa o obtii.

Condensatorul si Deep Cycle sunt lucruri diferite, Lil' D nu devia de la subiect.

morpheusmaster 12-06-08 21:46

Re: Ce condensator imi recomandati?
 
Quote:

Originally Posted by _vrx_ (Post 1586003)
condensatorul (capacitorul) inmagazineaza o parte din energia produsa de alternator, energie care apoi este distribuita amplificatorului atunci cand acesta are nevoie...dar pentru foarte putin timp (cateva milisecunde)

Stiam bine!!! Ms fain baieti!!!


All times are GMT +2. The time now is 09:06.

- Copyright 2026 4Tuning