Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   EMMA (https://forum.4tuning.ro/372-emma.html)
-   -   2 intrebari legate de un amplificator si volumul unei incinte (https://forum.4tuning.ro/372-emma/72116-2-intrebari-legate-amplificator-volumul-incinte.html)

bad_boy2k 27-03-08 01:11

Re: 2 intrebari legate de un amplificator si volumul unei incinte
 
nu chiar... atunci cand amplif e in randament maxim, de obicei are si distorsiuni maxime pt k acesta se obtine la puterea sa maxima... deci este chiar opusul.

speedbump 27-03-08 14:42

Re: 2 intrebari legate de un amplificator si volumul unei incinte
 
@ bad_boy2k nu vreau sa ne certam dar cred ca ar trebui sa te pui la punct cu definitia randamentului in general. definitie RANDAM'ENT, randamente, s.n. Capacitate de producţie a unui muncitor, a unei masini, a unui utilaj într-o unitate de timp dată (si în raport cu consumul); raportul dintre efectul obţinut si efortul depus într-o activitate, acţiune etc; punct de functionare optim pentru un sistem tehnic unde pierderile sunt minime...(citat dex 98)

bad_boy2k 27-03-08 17:28

Re: 2 intrebari legate de un amplificator si volumul unei incinte
 
in loc sa faci afirmatii rautacioase, mai bine iti faci temele. stiu foarte bine ce este randamentul dar tu nu prea stii electronica. uite o analogie banala : un amplif clasa A are randament 25% (mic) si sunt considereate printre cele mai fidele. un amplif clasa D (sar peste AB sa fie diferenta mai elocventa) are un randament de aprox 80% DAR distorsiuni considerabil mai mari ( de aceea se folosesc si pe sub-uri). acum ai inteles ce relatie vroiam sa scot in evidenta? aceea dintre randament si distorsiuni...

bad_boy2k 27-03-08 17:46

Re: 2 intrebari legate de un amplificator si volumul unei incinte
 
si daca vrei iti mai spun inca un "secret" : amplf hibride ( 3/5 canale cu 2/4 in clasa AB si 1 in clasa D ) au 2 surse... una pentru rail-ul AB si una pt cel D ;)
uite-te pe ampguts daca nu ma crezi pe cuvant
numai bine

speedbump 27-03-08 19:07

Re: 2 intrebari legate de un amplificator si volumul unei incinte
 
apropo de unde stii tu ca eu nu stiu electronica ca tot vorbim de afirmatii rautacioase si totusi nu crezi ca ar fi mai bine sa-i dam o mana de ajutor lui rabla decat sa ne certam inutil pe randamente.

bad_boy2k 27-03-08 19:45

Re: 2 intrebari legate de un amplificator si volumul unei incinte
 
pur si simplu am tras o concluzie... cat despre rabla, zic +1 la vrx ;)

dragosv 28-03-08 11:32

Re: 2 intrebari legate de un amplificator si volumul unei incinte
 
draga speedbump daca tot te certi tu asa cu bad boy, ai si cu ce?
cand o sa faci si tu o masina asa ca el, fizic vorbind, sa sune????????????
si sa nu uitam ca ai avut si bani suficienti la dispozitie si rezultatul a fost jalnic
deci las-o mai moale cu teoria ca la practica esti varza

dragosv 28-03-08 11:37

Re: 2 intrebari legate de un amplificator si volumul unei incinte
 
si asta o spune un client nemultumit

rabla 28-03-08 18:32

Re: 2 intrebari legate de un amplificator si volumul unei incinte
 
c'mon guys...drop it...

Configuratie finala:

Player - Blaupunkt Bremen.
Amplificare A4 + A1 Helix. Multumesc _vrx_ majoritatea s-ar fi aruncat ... bafta la vanzare
Componente Rainbow Vanadiun Phase Plug.
Subwoofer Focal Utopia 21.

A1 si Utopia 21 ceva mai tarziu. Nu le pot "sustine" acum + ca Utopia va cere multa munca pentru "acomodare".

Case closed. Time to work :)

Bogdan YBR 28-03-08 18:35

Re: 2 intrebari legate de un amplificator si volumul unei incinte
 
amplificatoarele sunt criminale.
le-am ascultat tot pe masina lu dan si sunau f bine pe rs6 competition.
configuratia arata fff bine si cand o vei termina te astaptam pe la intalniri.
bafta in continuare.

rabla 28-03-08 19:05

Re: 2 intrebari legate de un amplificator si volumul unei incinte
 
Sa fie. Si multumesc. "configuratia" va fi fara subwoofer si A1 in prima faza :) Ma mai primiti ? :))) Sunt tare curios ce-i poate pielea lui Bremen

Bogdan YBR 28-03-08 22:45

Re: 2 intrebari legate de un amplificator si volumul unei incinte
 
ai luat cea mai inteleapta decizie.
yo sunt la prima instalatie si incepator fiind intr'ale muzicii am ales o statie proasta doar de dragul de a avea si subwoofer si difuzoare fata amplificate activ in acelasi timp, toate o data.
mai bine faceam de prima oara insonorizare si renuntam la sub in favoarea unui amplificator mai potent ca e pacat sa nu exploatez la maximum difuzoarele.
Sincer si yo sunt curios de blaupunktul tau.

rabla 30-03-08 12:53

Re: 2 intrebari legate de un amplificator si volumul unei incinte
 
Practic s-a inchieiat acest subiect. Configuratia este finala si se poate inchide. Revin cand e gata masina. Va multumesc tuturor.


All times are GMT +2. The time now is 02:46.

- Copyright 2024 4Tuning