![]() |
Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!
stai linistit , ala e senzor de temperatura al aerului aspirat.chiar daca pui un filtru direct , lasi o bucatica de tubulatura in care sa il bagi , si o sa mearga ok,si poti elimina cutia.traaseul e bun cat mai scurt posibil , dar in acelasi timp sa traga aer cat mai rece pe admisie.deci daca pui filtru direct , incearca sa tragi cumva un tub de undeva de sub aripa , sau spoiler pana la intrarea in filtru , ca sa traga aer cat mai rece , iar zona unde montezi filtru , incearca sa o separi de zona motorului cu ceva materia izolant termic, ca sa eviti ca filtrul sa traga aerul de sub capota incalzit de motor.nu e greu , gasesti carton presat izolat cu otel sau aluminiu , si iti construiesti singur asa ceva.cu cat e mai rece aerul aspirat , cu atat mai bine, iti face efect de intercooler , ca si la turbo.aerul rece are volum mai mic , iar cand intra in cilindrii se dilata , de unde rezulta o compresie mai buna in cilindrii.
|
Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!
Pana la urma exista vreo firma de tuning in Bucuresti care pot monta un cip pe motorul meu???Sau cel putin serpisori?!?!?!Sunt curios !!!!
|
Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!
Quote:
Fa-ti admisia si evacuarea dupa care cea mai buna solutie este un Unichip de la Mastertuner.Este la fel ca acel powerbox doar ca va fi reglat exact pe masina ta si pe modificarile motorului tau,va fi reglat pe un dyno si poate sa faca multe altele mai tarziu (control de NOS, etc etc). Unichipul poate scoate maxim dintr-un aspirat. Mai ai si avantajul ca vei sti exact cresterea de putere si reglajele vor fi facute pentru motorul tau. Gandeste-te si intereseaza-te ce raport de compresie ai si daca poti mari compresia prin alezarea chiuloasei.Dar asta va insemna sa mergi numai cu benzina de 98. Ar mai fi si axa cu came de inlocuit. Daca le faci pe toate astea si le completezi cu un reglaj final al unichipului pentru : axa pe care o montezi, admisia si evacuarea de pe masina, compresia noua, s-ar putea sa ai o surpriza. Unichipul este cea mai scumpa parte din aceste modificari iar marirea compresiei iti va reduce durata de viata a motorului. Fa-ti calculele si spor la treaba. |
Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!
Quote:
|
Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!
Pe E-bay ai cautat???
Oricum motorul tau comprimat, cu o axa cu came ceva mai agresiva, admisise si evacuare,volanta usurata si unichip dupa toate astea ar trebui sa te duca pe la 150Cp/T. Adica langa un Gti de 200cp ar trebui sa faci o figura frumoasa. Si modificari mai exista. |
Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!
Quote:
Poate la alta masina cu motor mai mare...pana atunci sa vedem poate ma apuc de asta mica ... Imi recomanzi pe cineva pt unichip? p.s.: vezi ca se poate sa vorbim si omeneste,fara cearta si alte alea?8) |
Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!
Singura persoana care poate monta si regla Unichip corect este Florin de la Mastertuner.
Zbuciumus aici pe forum. Suna-l si intreaba-l cati si cat. |
Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 19:18. |
- Copyright 2026 4Tuning