Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Oltcit (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit.html)
-   -   Oltcit Club 11RM - DJ 04 JCW (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit/69772-oltcit-club-11rm-dj-04-jcw.html)

electric_style 05-03-08 15:56

Re: JCW-ul
 
Quote:

Originally Posted by Danutz Bratosin (Post 1402152)
sorry k sunt cicalitor da tot nu vad cum ai 140 la 4500 rpm....te cred nu zic k minti sau alte chestii da nush cum
eu am cutie 5 RO si am 90 km/h la 3000....la 4500 ar trebui sa am 140?

pai tati dupa ce se deskide a 2-a camera de ardere ci anume in 90km/h...rotatiile cresc mai greu iar viteza creste mai mult...bineinteles si si la consum papa mult!!!...deci nu ma pronuntz k nu are modificari dar...140km/h eu cu okii mei am vazut 4500 rpm...si asta catre segarcea s-a luat tata cu un matiz si i-a dat fum :D

Danutz Bratosin 05-03-08 16:00

Re: JCW-ul
 
acu depinde...la unii se deschid a 2-a camera la o anumita turatie la alti la alta turatie...
la mine undeva in jur de 4000 rpm se deschide a 2-a camera...da vreau sa o reglez sa se deschida mai devreme sa traga mai bine:)

Laure2fast 05-03-08 16:06

Re: JCW-ul
 
ba ce delirati pe aci cu treapta a 2a..poate sa se deschida si la 1000 de ture..depinde cat apesi pedala...

electric_style 05-03-08 16:17

Re: JCW-ul
 
am gasit explicatia pana la urma...deci :

e cutie romaneasca de fuga (lunga cu pinioane mici) care face sa nu-ti fie prea necesara treapta 5-a...deoarecea a 4-a e suficienta pt viteza care se obtine cu ea, iar turatia este deasemenea mai mica....find posibil asta dupa ce se deskide a 2-a camera de ardere , iar cutia incepe sa-si faca treaba :)...cam asta ar fi explicatia !!!

MihaiS 05-03-08 16:18

Re: JCW-ul
 
laure lasei vere c nu stie si ei...e incepatori saracutii...camera a doaua se deschide in functie de cum apesi acceleratia cum a precizat si laure...doar c o schimbare se simte p la 80 de km/h deoarece atunci esti deja in treapta a 4-a si pedala este undeva la jumatate, moment in care intra camera a 2-a sau ceva de genul...oricum se deschide si la 10 km/h depinde de cat de greu ai piciorul...:rolleyes2

electric_style 05-03-08 16:19

Re: JCW-ul
 
Quote:

Originally Posted by Laure2fast (Post 1402188)
ba ce delirati pe aci cu treapta a 2a..poate sa se deschida si la 1000 de ture..depinde cat apesi pedala...

nu vreau sa te contrazic...dar yo stiu k se deskide in mers fara turatie mare la 90km/h orice ar fi...poate gresesc eu...nu afirm k am deplina dreptate.!!! dar eu asta stiam din sursele mele:-?acum dak gresesc imi cer scuze

Danutz Bratosin 05-03-08 18:38

Re: JCW-ul
 
Quote:

Originally Posted by Laure2fast (Post 1402188)
ba ce delirati pe aci cu treapta a 2a..poate sa se deschida si la 1000 de ture..depinde cat apesi pedala...

pe loc dak te uiti atent la carburator observi cand se deschide a 2-a camera....eu am facut testu asta...unu in masina sa-mi citeasca turatia si eu la motor...si imediat cum am observat k se misca parghia de la a 2-a camera mi-am dat seama k se deschide....cu aproximatie asta a fost cam la 4000 rpm
am zis ceva gresit??:rolleyes2

Dj-78-KBK 05-03-08 18:54

Re: JCW-ul
 
Quote:

Originally Posted by Danutz Bratosin (Post 1402586)
pe loc dak te uiti atent la carburator observi cand se deschide a 2-a camera....eu am facut testu asta...unu in masina sa-mi citeasca turatia si eu la motor...si imediat cum am observat k se misca parghia de la a 2-a camera mi-am dat seama k se deschide....cu aproximatie asta a fost cam la 4000 rpm
am zis ceva gresit??:rolleyes2

depinde de la masina la masina ...la mine un test a fost facut mai de mult si cam pe la 3 mii jumate se deschidea...
si da din mers pe la 90 la ora stiu yo ca e consumu optim la Club ...acum sa ma scuzati daca gresesc intra4a pe la 3000 de ture (cred)
ascultatil pe laure ca stie el ce zice 8)
iar mihaiS.... :| te-ai nascut cu motoru de oltcit in brate ?? :P:P:P

FuriaOarba 05-03-08 19:00

Re: JCW-ul
 
mai,baiatu vrea idei de modificare nu contraziceri.cat o scoate o scoate,sa-l pastreze sanatos,fara incidente.il ajutam sau ii dam cu fum ca ale anostre merg nush cum?uite style,daca tot iti merge motoru bine si nu troncane si e si vopsita,da-i frate bara de cielo jos k doar ai oltcit,nu?si pune-i nishte jenti pe plac,cauta pe la bazar,uite eu vand bara de olt stare buna de fata,formeaza-ti o idee in cap cam cum vrei sa arate si de restu,piese,alte sfaturi te ajutam si noi k doar de aia suntem aici.posteaza-ti indeile,intreaba si te vom ajuta!nu'ma bine si nu mai sacaiti baiatu k am fost si noi la inceput,valibu si laure stiu de cate i-am sacait si continui sa intreb....asta e nu le stiu pe toate...servus

electric_style 05-03-08 19:09

Re: JCW-ul
 
Quote:

Originally Posted by FuriaOarba (Post 1402653)
mai,baiatu vrea idei de modificare nu contraziceri.cat o scoate o scoate,sa-l pastreze sanatos,fara incidente.il ajutam sau ii dam cu fum ca ale anostre merg nush cum?uite style,daca tot iti merge motoru bine si nu troncane si e si vopsita,da-i frate bara de cielo jos k doar ai oltcit,nu?si pune-i nishte jenti pe plac,cauta pe la bazar,uite eu vand bara de olt stare buna de fata,formeaza-ti o idee in cap cam cum vrei sa arate si de restu,piese,alte sfaturi te ajutam si noi k doar de aia suntem aici.posteaza-ti indeile,intreaba si te vom ajuta!nu'ma bine si nu mai sacaiti baiatu k am fost si noi la inceput,valibu si laure stiu de cate i-am sacait si continui sa intreb....asta e nu le stiu pe toate...servus

ms furie...dar masina inca nu e vopsita...am specificat k am vopseua acasa (alb-casablanca de daewoo cu tot ce trebuie)...urmeaza s-o vopsesc dupa ce pun la punct tablaria!!! :)

gbry_el_05-RSG 05-03-08 19:48

Re: JCW-ul
 
cum am mai zis...masina mea ma reprezinta. reprezinta gusturile mele,ideeile mele. nu am facut nimic la masina pt ca asa a zis x si y. e masina ta si o faci asa cum vrei. bafta si spor la treaba. a..unde mi-ai vazut masina?

electric_style 05-03-08 20:00

Re: JCW-ul
 
Quote:

Originally Posted by gbry_el_05-RSG (Post 1402783)
cum am mai zis...masina mea ma reprezinta. reprezinta gusturile mele,ideeile mele. nu am facut nimic la masina pt ca asa a zis x si y. e masina ta si o faci asa cum vrei. bafta si spor la treaba. a..unde mi-ai vazut masina?

am fost la tine in curte...am vb cu fratele tau...cel cu TGM-u...tu erai plecat pe nu stiu unde, dar sa stii k ai o masina simpla fara prea mari modificari la exterior dar cu bun gust tot ce e pe ea..chiar mi-a placut, insa cu ceva furie sub capota din cate am inteles..:D...oricum bafta si tie in continuare si mult succes si inspiratie in urmatoarele modificari!

FuriaOarba 05-03-08 20:07

Re: JCW-ul
 
pai doar nu pui chinezarii pe ea ca sa fie un fel de "kitch statement":).simplu,nu tre sa ias ain evidenta dekt prin perfomanta,cel putin asta e parerea mea (reflectata in furia oarba)

electric_style 05-03-08 22:14

Re: JCW-ul
 
Quote:

Originally Posted by FuriaOarba (Post 1402841)
pai doar nu pui chinezarii pe ea ca sa fie un fel de "kitch statement":).simplu,nu tre sa ias ain evidenta dekt prin perfomanta,cel putin asta e parerea mea (reflectata in furia oarba)

deacord cu tine...!!! vreau sa fie ceva simplu.....fara brizbrizuri...dar cu gust si placut okiului...atat interior cat si exterior!

electric_style 07-03-08 23:20

Re: JCW-ul
 
ieri i-am facut inaugurarea pe strada...e fost primul meu drum cu masina asta prin oras...deoarece nu era pusa pa punct (motor , directie , verificare , asigurare)...asa k ieri a fost prima mea zi cu ea prin oras...si pot spune k e fortza...sa moara mamicutza ei de nu trage de rupe!!! am condus-o de cateva ori cand nu aveam permis...pe drum de tzara:( si nu era feelingul la fel k si in oras...cand bagi picioru si-ti fuge scaunu de sub fund :lol::lol::lol:!!! deci cu alte cuvinte sunt super incantat de ceea ce detin :D!!!aaaaa si inca ceva am am facut si testul cu 140km/h la 4500 rpm...asta s-a intamplat catre metro pana aproape de spalatoria aia de la carcea! si bag mana in foc k in 5500 rpm am 160 km/h de voie pt k am vazut cum se indinde la drum 8)


All times are GMT +2. The time now is 15:30.

- Copyright 2024 4Tuning