![]() |
Re: Clio B 2 Hatchback
intre discutia noastra de zilele trecute am trecut pe la o firma interesanta si am gasit acolo un set de arcuri pt clio la 7 mil setul cee ce mi se pare super acceptabil la care nu trebuie sa mai faci modificari amortizoareler, oricum eu am pe spate distantiare de 19 si daca nu nimeresc k-lumea cit sa tai din arcuri risc sa imi atinga. Miine fac si eu niste poze si pun sa vezi cu arata masina.
|
Re: Clio B 2 Hatchback
pai nu ti-a zis nimeni sa tai direct 1,5 spire...
tai juma de spira... vezi ce se intampla... daca tot e prea sus... mai tai jumate... si tot asa... asta ca sa economisesti cele 7 mil... daca vrei sa dai atatia bani pe o pereche banala de arcuri... |
Re: Clio B 2 Hatchback
Cu taiatul din arcuri faci cea mai mare prostie! Nu doar ca iti soliciti inutil si alte elemente (amortizore, bucse etc) dar iti pui in pericol siguranta! Cel mai bine strangi niste bani si faci o treaba calumea. Cunosti faptul ca arcul este conceput sa-si modifice rigiditatea in functie de incarcarea autovehiculului( doar sunt niste arcuri banale)...spune-mi ca dupa ce tai din arc 1,5 spire mai respecti asta.
|
Re: Clio B 2 Hatchback
evident ca isi modifica rigiditatea... de-aia sunt si diferite razele spiralelor...
si daca te gandesti un pic... eliminand spirata cu diametru mai mic... rigidizezi masina... daca ai si amortizoarele intarite... o rigidizezi si mai bine... nu e asta ideea... eu la masina am facut treaba asta nu de aspect...ci strict si exclusiv de stabilitate si rigiditate. toata lumea stie ca atunci cand modifici sistemul de amortizare al masinii soliciti mai tare articulatia... e la mintea cocosului.... acum daca vrei doar sa lasi masina mai jos fara sa umbli la amortizoare... e treaba ta.. dar nu e indicat.... |
Re: Clio B 2 Hatchback
meam ce polemica aici in timp ce dormeam :D
atata timp cat functioneaza bine nu ma intereseaza. 4 mil cu masina lasata si amortizoare intarite profesional vs 7 mil arcuri mai tari anytime |
Re: Clio B 2 Hatchback
Nu tin sa ma contrazic cu tine insa nu cred ca daca tai din spire si duci amortizoarele la nu stiu ce mester care iti baga nu stiu ce fel de ulei de transformator( am auzit de la unii care se ocupa cu asa ceva) ,iti faci o suspensie care sa-ti ofere stabilitate cat si siguranta. Asta e ideea ...suspensiile adevarate se fac de catre firmele cu renume pe baza de calcule nu pe genunchi... Oricum e treaba voastra, inca o data spun ca nu vreau sa ma contrazic cu voi .
|
Re: Clio B 2 Hatchback
sunt perfect si intru-totul de acord cu tine... nici eu nu vreau sa ma contrazic. aici e vorba numai de bani... un set de amortizoare noi pentru renault 5 costa 600 lire.
am zis ca incerc la "mesterul respectiv"... am de pierdut 400 ron. si crede-ma.. daca eram nemultumit nu as fi recomandat nimanui... e viata oamenilor la mijloc... eu am testat respectivele amortizoare in toate curbele posibile si la toate vitezele posibile... sunt extrem de multumit si recomand mai departe. |
Re: Clio B 2 Hatchback
subscriu la faza cu curbele...totusi e enervant cand te lipeste CINEVA de geamul lateral din portagaj cand incerci sa filmezi si nici macar un scartz de cauciucuri...
|
Re: Clio B 2 Hatchback
Ok! Eu in 6 luni imi cumpar un Clio 3 1.5 dci. Prima modificare va fi la suspensie. Propunerea ( daca si tu accepti ,daca nu vinzi masina) e sa vedem cum sta masina ta pe viraje si cum sta a mea cu suspensie adevarata.
|
Re: Clio B 2 Hatchback
mie-mi fuge ca am anvelope aiurea.
|
Re: Clio B 2 Hatchback
nu se face asa comparatia... compari un clio B2 aceeasi motorizare, aceeasi caroserie... e o oarecare diferenta intre un clio 2 si 3... plus ca dieselu are alte arcuri/amortizoare pentru ca din conceptie e mai greu motorul diesel.
mircea.. iti dau eu cauciucurile mele eventual punem slickurile pe fatza.... :) sa vedem ce masina sta mai bine in curbe... :) |
Re: Clio B 2 Hatchback
de asta nu vroiam sa ma bag... http://de.rofl.to/autoteile-rennen
|
Re: Clio B 2 Hatchback
Intradevar camparatia se face cu 2 masini din aceeasi generatie, aceeasi motorizare etc.
Scopul ar fi doar sa vedem cum se comporta 2 masini din aceeasi clasa, cu suspensie sport, cauciucuri normale (dar daca tu vrei poti sa pui slikuri si pe spate), eu o sa am jantele din tabla si cu anvelopele lor. In fine nu-mi pot permite mai mult decat o suspensie, pretul masinii ma rupe la finante... plus ca mai lucrez la un C20NE. |
Re: Clio B 2 Hatchback
cu slickurile glumesc... dar are baiatu dreptate... are caucicuri mixte - iarna... dar sunt dispus sa incercam. sunt si eu curios.
|
Re: Clio B 2 Hatchback
o sa vina poze in curand din parcare unde am gasit-o zob...bara fata smulsa cu tot,janta ciobita,cauciuc rupt...macar si-a spart fraiera farul...FCK!!!!!!!!!!!!!!!
|
| All times are GMT +2. The time now is 11:00. |
- Copyright 2026 4Tuning