![]() |
Re: Jbl Sau Focal
presupun ca daca e vb de competitii banii se duc mult mai sus...sincer imi place fidelitatea foarte mult...vreau sa se auda clar, sa ma gadile frumos la timpane...sa fie sunetul perfect...
|
Re: Jbl Sau Focal
in competitii cerul e limita... iar sunetul perfect nu exista. doar sunetul perfect pt tine ;)
ia sfatul lui dragosv si asculta niste masini, dupa, totul va fi mult mai usor |
Re: Jbl Sau Focal
asculta-i masina lui marinu si discutam dupa ;)
|
Re: Jbl Sau Focal
sq=claritate
sql=claritate si putere (a se intelege compromis intre cele doua) spl=putere garla claritate 0 |
Re: Jbl Sau Focal
Quote:
sql= claritate si putere ( volum ridicat ) nu inseamna neaparat compromis intre cele 2. SPL= putere ( bass ) garla, si claritate 0 la sistemele disproportionate! nu toti inteleg ca atunci cand vrei tzanshpe mii WRMS de bass, trebuie sa compensezi si pe partea de midbass,medii si inalte |
Re: Jbl Sau Focal
m-am hotarat...vreau si claritate dar si putere adica...SQL...bugetul meu e la o mie de euro...dar ar trebui marit daca vreau ceva k-lumea..din cate am inteles:)
|
Re: Jbl Sau Focal
Mai pune, mai pune :D SQL sunt dupa parerea mea cel mai greu de realizat, ai grija ce componente alegi, si cine le va monta, bafta!
|
Re: Jbl Sau Focal
nu am pretentii de competitie...fidelitatea imi place...dar vreau sa se si auda intelegi?
|
Re: Jbl Sau Focal
inseamna ca tu vrei sq cu un sub mare... :D traducere libera. multe difuzoare care si-ar avea locul in sq se aud multumitor de tare... 1,2 seturi, si un sub sanatos te rezolva ;)
succes |
Re: Jbl Sau Focal
Quote:
SPL si SQ nu au absolut nici o legatura, iar daca o masina e pregatita pentru SQ nu trebuie sa sune incet altfel ce s-ar intampla cu pasajele in forte ? |
Re: Jbl Sau Focal
totusi omul a cerut ajutor si nu o dezbatere pe tema sq, sql, spl asa ca mai bine sa-l ajutam decat sa-l bagam si mai mult in ceata. din ce spune el parerea mea este ca isi doreste sq. In cazu asta poti sa uiti de jbl si sa te uiti la ceva mai sus
|
Re: Jbl Sau Focal
pt mine calitatea este totul...dar dupa cum am spus...nu vreau sa se auda incet...am facut sa zic asa o diferenta, am ascultat un sistem JBL si unu FOCAL..sincer..mie personal mi se pare o diferenta frumoasa favorabila pt FOCAL..sunetul e frumos si clar, problema e ca masina era doar cu boxe pe fata si twetere, in spate nimic, adica era scena, nu imi pot da seama oare cum s-ar auzi si cu boxe pe spate...
|
Re: Jbl Sau Focal
boxele pe spate ar strica scena
|
Re: Jbl Sau Focal
Sa inteleg ca vrei difuzoare si in spate(usi sau polita?)Un sistem bun pe fata si usi insonorizate sunt arhisuficiente, nu vei mai simti nevoia de "dif`uri in spate".
|
Re: Jbl Sau Focal
nu am pretentii de competitie...imi place fidelitatea..cel mai mult..dar tot odata nu vreau sa se auda incet...deci..nu am pretentii de competitii vreau doar pt mine...vreau sa se auda clar si frumos...sa ma unga la suflet:)
|
| All times are GMT +2. The time now is 23:31. |
- Copyright 2026 4Tuning