Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Dacia (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia.html)
-   -   supernova sau espero (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia/61716-supernova-espero.html)

apline5 05-01-08 12:09

Re: supernova sau espero
 
Quote:

Originally Posted by NoLimit (Post 1275675)
lasa espero i -tzi supernova parerea mea.Cineva de la mine si a luat o supernova cu 5000e nu glumesc adica 15000ron.Dar are o stare impecabila ca noua.

degeaba e noua ca tot dacie e ...nu incepeti sa postati iar degeaba sa va luati de mine ptr ca am si eu dacia si stiu ce inseamna , espero e mult peste la toate capitolurile ;)

montero 05-01-08 13:16

Re: supernova sau espero
 
eu sunt in grupul "espero" , dak e full cumpara-l nu mai sta , chiar dak are consumul mai mare eu zic k merita !

mikafly 07-01-08 08:45

Re: supernova sau espero
 
Sefu....da-o incolo de Super Nova....ia-ti e Espero.E mai masina decat SN,nu are forma de cozonac,si merge muuult mia bine c ao SN.
In eventualitatea in care vrei sa ii faci modificari......motoare de Opel se gasesc pe toate drumurile,unul mai turbo ca altul.
Deci....nu te mai lua dupa altii......Espero e masina buna.
Cei care declara ca Dacia e cea mia buna....nu au bani de altceva,ca daca aveau...nu mai conduceau Dacia.

danutz_2007 07-01-08 10:57

Re: supernova sau espero
 
le multumesc tuturor celor care si-au spus parerea si o sa imi iau espero!toata lumea mi-a zis sa las supernova si sa imi iau espero!o sa revin si cu poze cu noua mea masinutza:D!bafta tuturor!

srn_86 08-01-08 10:25

Re: supernova sau espero
 
dupa ce iti iei espero fa un drum pana la timisoara, si daca ai ocazia fa unul si cu o supernova, incearca sa mergi cu cel putin 130 cu ambele, si dupa aceea fa diferenta intre consum.

NeaSuciu 08-01-08 22:51

Re: supernova sau espero
 
espero are 6 motoare:2 de 1,5, 1 de1,8, si 3 de 2,0 alea de 2,0 normal ca o sa consume mult saui orice alt motor la care nu is reglate bine aprinderea, alimentarea, compresie slaba, etc, da alea de 1,5 daca ia cu un litru mai mult ca suprnova ii bai? ai o masina mai mare probanbil mult mai confortabila
espero ii fabricat din 1991 probabil or mai modificat la el intre timp, primu 1,5 sohc are raport de compresie 8,6:1 are 55kw/75cai putere si 123nm la 3200 rot/min
al doile 1,5 e dohc cu rc 9,2:1 66kw/90 cai putere si 137nm la 3400 rot/min
nu zic ca supernova nu ii buna ii mai noua,(nu ca ar conta daca masina nu a fost ingrijita,)are sistemul de injectie mai performant
consuma mai putin si ca are motor de 1,4 55kw/75 cai putere raport de compresie 9,5:1 motor de renault care ii destul de bun,
nu cred ca are rost sa te zgarcesti la 1 litru de benzina mai mult pt toate dotarile daewoo, doar masina sa fie buna deaea insista cand o cumperi sa mergi sa faci testu de compresie pe cilindrii sa vezi in ce stare e motoru

bolidu' 08-01-08 23:33

Re: supernova sau espero
 
daca te intereseaza o supernova inmatriculata in ian 2003,32000 km reali ,e impecabila masina,e a unchiului meu,este STOCK.doar cd-player+boxe sony si inchidere+alarma UNGO.in rest este ca in fabrica,unchimio nefiind adeptul modificarilor.nu trancane ,nu bate ,nu caraie,iti spun e parfum d masina.daca te intereseaza tel:0726739967

FIGHET 08-01-08 23:46

Re: supernova sau espero
 
daca vrei cu ADEVARAT s a bagi bani intr-o masina atunci cumpara ESPERO
dar daca vrei sa ai o simpla masina care sa te duca din punctul A in punctul B atunci alege dacia SN COSTUL PIESELOR ESTE CU FOARTE MULT SUB ESPERO
si nu te gandi ca la o masina veche din ''96 sa cumperi pisese de opel sh ca dai bani degeaba pe ele
lucru nou este lucru nou

danutz_2007 09-01-08 07:12

Re: supernova sau espero
 
Quote:

Originally Posted by bolidu' (Post 1282918)
daca te intereseaza o supernova inmatriculata in ian 2003,32000 km reali ,e impecabila masina,e a unchiului meu,este STOCK.doar cd-player+boxe sony si inchidere+alarma UNGO.in rest este ca in fabrica,unchimio nefiind adeptul modificarilor.nu trancane ,nu bate ,nu caraie,iti spun e parfum d masina.daca te intereseaza tel:0726739967

la ce pret o da unchiu tau?chiar as fi interesat de ea, daca datele spuse sunt si adevarate!astept raspunsul tau cat mai repede!

bolidu' 09-01-08 14:21

Re: supernova sau espero
 
3500 EURO-negocialbil,dar iti spun face toti banii masinutza.merge ceas,rugina nu are(cand a luat-o i-am umplut-o de ulei si vaselina peste tot).

danutz_2007 10-01-08 08:07

Re: supernova sau espero
 
Quote:

Originally Posted by bolidu' (Post 1283600)
3500 EURO-negocialbil,dar iti spun face toti banii masinutza.merge ceas,rugina nu are(cand a luat-o i-am umplut-o de ulei si vaselina peste tot).

3500 pe o dacie...nu!ms oricum!

caphonne 10-01-08 19:15

Re: supernova sau espero
 
da frate iati espero care are deja 10 ani cred ca are rugina pe sub el mai mult ca o dacie din 76 sa vezi distractie cand ti se aprinde becul ala galben pe bord de nu mai stie nici un mecanic ce are defapt nu prea se mai baga nimeni sa o repare sa vezi distractie cand o consuma 12 la suta in orash si exwemplepe pot contniua arata zici ca e fier de calcat si pt ce ca are aer si geamuri electrice iti poti lua supeernova cu aer si iti pui foarte simplu geamuri
in fine alegerea este a ta
eu unul intre o masina de 10 -12 ani si una de 3-4 ani asi alegeao pe ultima chiar daca e dacie
eu am supernova si mai am si un vectra 1.6 16 v si numai eu stiu la cate serviceuri am fost si cati bani am dat sa puna vectra la punct si degeaba
asa se intampla si cu espero 1,5 16 valve iti va cauza multeeee problemeee
daca iti iei o supernova cu 30 mii 40 mii de km ii schimbi la 65 distributia si pe urma nu ii bagi decat ulei
bafta

bolidu' 10-01-08 19:46

Re: supernova sau espero
 
115 milioane daca vrei ultimul pret.nu oblig pe nimeni s-o ia.

danutz_2007 12-01-08 07:42

Re: supernova sau espero
 
ieri mi-am luat espero.nu regret nici o clipa alegerea facuta!e super masina!

danutz_2007 12-01-08 09:11

Re: supernova sau espero
 
Quote:

Originally Posted by caphonne (Post 1285907)
da frate iati espero care are deja 10 ani cred ca are rugina pe sub el mai mult ca o dacie din 76 sa vezi distractie cand ti se aprinde becul ala galben pe bord de nu mai stie nici un mecanic ce are defapt nu prea se mai baga nimeni sa o repare sa vezi distractie cand o consuma 12 la suta in orash si exwemplepe pot contniua arata zici ca e fier de calcat si pt ce ca are aer si geamuri electrice iti poti lua supeernova cu aer si iti pui foarte simplu geamuri
in fine alegerea este a ta
eu unul intre o masina de 10 -12 ani si una de 3-4 ani asi alegeao pe ultima chiar daca e dacie
eu am supernova si mai am si un vectra 1.6 16 v si numai eu stiu la cate serviceuri am fost si cati bani am dat sa puna vectra la punct si degeaba
asa se intampla si cu espero 1,5 16 valve iti va cauza multeeee problemeee
daca iti iei o supernova cu 30 mii 40 mii de km ii schimbi la 65 distributia si pe urma nu ii bagi decat ulei
bafta

se vede ca nu ai condus in viatza ta, altceva decat dacie, poate si aia alu tactu...in fine, e parerea ta!tin sa te anunt ca espero spre deosebire de sn nu are numai geamuri electrice si aer, mai are si un servo si niste oglinzi electrice, incalzite, geamurile la fel...de confort nici nu are rost sa vb, tinuta de drum si fiabilitate!!!oricum e parerea ta!eu oricum mi am luat espero!


All times are GMT +2. The time now is 23:17.

- Copyright 2026 4Tuning