Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Oltcit (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit.html)
-   -   Discutii diverse cu si despre Oltcit (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit/61682-discutii-diverse-oltcit.html)

FuriaOarba 05-01-08 15:25

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
care-i treaba cu threadu asta?adunatura de off topicuri?mere asha nu mai strikm alte subiecte.servus

valib 05-01-08 22:39

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
aici discutam orice subiect, care nu se incadreaza la restu` subiectelor, pentru a nu deschide un topic pentru o simpla intrebare noua

DJ-01-CEW 06-01-08 11:22

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
inca mai exista oltcituri care arata impecabil...fara rugina......asta depinde de cum au proprietarii grije de ele......

si inca ceva....oltcitu nu consuma mult in general......consuma mult iarna pe oras.atat....in rest vara consuma putin si pe oras....si sa nu mai vorbim pe exterior.

aleyx_oltcit 06-01-08 13:33

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
e adevarat ca consuma mai mult ca are 2 carburatoare?

Danutz Bratosin 06-01-08 13:41

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by aleyx_oltcit (Post 1278103)
e adevarat ca consuma mai mult ca are 2 carburatoare?

normal k consuma mai mult...
un ex: (nu te supara pe mine ) da u dak ai avea 2 guri nu ai manca mai mult?:lol:

FuriaOarba 06-01-08 15:20

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
da bagi pe o parte mai mult si scoti si pe partea cealalta mai mult...doua carb consum mare da si viteza mai mare...

aleyx_oltcit 06-01-08 15:40

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
am intrebat wa.....si faza cu 2 guri..ai 2 guri da un stomac...so.....da asta nare treaba....

FuriaOarba 07-01-08 18:59

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
ai doua camere la carb da un singur motor...

valib 07-01-08 19:17

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
consuma decent, daca nu ii dai talpa.
Afara poti scoate consum de 6-6,5%
In oras 8-9%

asta un 'mediu' asa....poate fi mai mult, sau mult mai mult (pentru bucuresteni)

aleyx_oltcit 07-01-08 19:52

nustyi exact modelele la oltcituri trs..sau cum o mai fi....e diferenta mare la putere intre modelele astea..CP...?

deci treaba sta in felu urmator...eu dau acus de carnet si vreau si eu o masina a mea ..si am o ruda care are un oltcit bun chiar interior curat tabla buna...si mil da mie dak vreau.....daia ma tot interesez...am fost zilele astea in vizita si pe frigu care era a pornit la prima cheie...ceea ce nu ma asteptam...sasa dau 5 bastoane pe el..cred ca merge sa incerc...:oops:

bodyspeed 07-01-08 20:15

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by valib (Post 1280582)
consuma decent, daca nu ii dai talpa.
Afara poti scoate consum de 6-6,5%
In oras 8-9%

asta un 'mediu' asa....poate fi mai mult, sau mult mai mult (pentru bucuresteni)

Cine a reglat acele carburi.. sa traga f bine si sa consume. putin..:rolleyes2
Dany.,. mistretu nu au reusit :rolleyes2
A si exterior...pana la ce viteza.. poti merge pe consum.. de max 7 :rolleyes2

valib 07-01-08 20:30

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
uite...

la mers 110-120km/h afara, fara talpe...mie cu motor 1100 normal si cutie in 5 trepte gsa imi consuma 6-7% (probat cu sticla, sau cu rezervorul, ambele metode, de mai multe ori. Mai mult de 7 litri nu mi-au disparut)
de tras trage ok. Nu e foarte agresiv, dar nici lenes.
Vrei sa traga bestial..creste consumul. Mi se pare logic...


cutie 5 trepte GSA, motor 1300 GSA, carb 1300 oltcit. La mers 130-160km/h...iese cu un consum de 8-9% afara

de reglat...reglez mereu cam cum e pe site-ul oltcit.ro


acum cateva saptamani, cu cutie de special, motor 1100 stock, carb 1100...am reusit performanta ca din 30ron(carrera 95) sa fac 132km(ia in calcul ca am strabatut toata timisoara in 40min, si am trecut prin tot aradul in 25min...deci as pune 150km lejer). Mers cu 80-90km/h, fara talpe, relativ mereu viteza constanta.

Laure2fast 07-01-08 20:36

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
am facut cu carburator solex de citroen bx de 1600 320 km cu 20 de litrii de benzina...mers 90-100 maxim..

bodyspeed 07-01-08 20:43

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by valib (Post 1280721)
uite...

la mers 110-120km/h afara, fara talpe...mie cu motor 1100 normal si cutie in 5 trepte gsa imi consuma 6-7% (probat cu sticla, sau cu rezervorul, ambele metode, de mai multe ori. Mai mult de 7 litri nu mi-au disparut)
de tras trage ok. Nu e foarte agresiv, dar nici lenes.
Vrei sa traga bestial..creste consumul. Mi se pare logic...


cutie 5 trepte GSA, motor 1300 GSA, carb 1300 oltcit. La mers 130-160km/h...iese cu un consum de 8-9% afara

de reglat...reglez mereu cam cum e pe site-ul oltcit.ro


acum cateva saptamani, cu cutie de special, motor 1100 stock, carb 1100...am reusit performanta ca din 30ron(carrera 95) sa fac 132km(ia in calcul ca am strabatut toata timisoara in 40min, si am trecut prin tot aradul in 25min...deci as pune 150km lejer). Mers cu 80-90km/h, fara talpe, relativ mereu viteza constanta.

da am crezut ca alfele..asa am inteles..
cu unul normal.. solex-ul meu de 1300 mai mult de 6.5 - 7 nu imi ia iar in oras 8 cu schimb al vitzei in 4000 max , in trafic. am facut cu 1 litru 13 km

valib 07-01-08 20:48

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
bodyspeed: reciteste pagina asta...
baiatul intreba daca e adevarat ca oltciturile consuma mult...
doar nu ii voi spune consum cu carburi de alfa33, sau alte modificari, cand el e curios pe oltcitul stock...


aleyx_oltcit: te-as ruga sa intri pe www.oltcit.ro si sa citesti pe acolo pe la descriere despre Oltcit.

In principiu: motor 1100cc (11R, 11RL, 11RM, 11RT) = 57cai
motor 1300 (TRS, Oltena, Axel, 12CS) = 62,5cai


All times are GMT +2. The time now is 03:44.

- Copyright 2026 4Tuning