Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   My first step. 400 rms in my car. How to put them in. (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/60519-my-first-step-400-rms-my-car-how-to-put-them.html)

RA_2fast4u 13-01-08 11:45

Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.
 
Bun.

Aseara pe la ora 9 am terminat de tras cabluri ... de insurubat suruburi de tot.. (teoretic). Asta dupa multe probleme...hu-ul nu avea iesire rca.. deci a trebuit sa ma leg pe iesirile de la boxele celalate (noroc ca cei care au facut ampliful au fost desul de destepti si s-au gandit si la astfel de situatii si avea o intrare speciala pentru astfel de semnal). Dupa aceea nu am reusit nici cum sa trec cu cablul de la baterie prin masina, asa ca l-am tras pe sub masina pana in spate...cablu de remote prea scurt... pfiuu..

buun, si rezolvand toate treburile astea, pe la ora 9 seara am terminat. conectam tot cum trebuie. Selectam o piesa potrivita :)) ... si ii dam bataie. volum mic.. mai mare .. mai mare.. cand ajung pe la vreo 10 pac.. wooferu se opreste(se deconecteaza)... tot asa.. incercam sa setam de prin amplif.. mai sus mai jos. nici cum nu scoatem nici o performanta buna din el. Concluzie... cat v-am pomenit B-10-YBR si TheEnZo ... daca mi-a trebuit sa fiu capos si sa ascult de instructiunile lor am facut incinta prea mica, si wooferul sarea prea tare, din cauza la volumul mic pe care il avea la dispozitie (banuiesc) .. asa ca am facut in bass - reflex la minut (am scos plasticul acela pe unde am pus sa intre cablaria... ) si.. parca era putin altfel. am mai scos ceva din el.. dar si asa e prea mica incinta pentru bass reflex, deci tot nu am facut mare lucru. daca iti pui capul aproape de woofer, se aude ca are putere, si suna si face vant serios in porbagaj... dar nu are cum sa il propage...

in concluzie.. stric cutia, o fac mai mare (pe la vreo 50 de litrii) si bass reflex...

speedbump 13-01-08 14:41

Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.
 
cum sa nu poti sa tragi cablul prin masina

RA_2fast4u 13-01-08 15:52

Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.
 
Quote:

Originally Posted by speedbump (Post 1290436)
cum sa nu poti sa tragi cablul prin masina

sti locasul prin care trec cablurile din compartimentul motor in interior? ei.. nu am putu sa mai bagam pe acolo nici inca o sarma de curpru prin el.. sa nu mai vorbim de ditamai cablu de alimentare.. sunt putin ingrijorat in legatura cu acela, pentru ca trece intr-o portiune cam de 1 m e cam expus.. nu il protejeaza nimic..



si acum o rugaminte, daca se poate un raspuns cat mai repede:

eu am 2 ohmi venind de la amplificator.. aia inseamna ca trebuie sa leg wooferu.. cum?
https://img175.imageshack.us/img175/7...9resizepb5.jpg

RA_2fast4u 13-01-08 16:47

Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.
 
Gata :D:D s-a rezolvat..

il legasem din greseala la 1ohm :"> si de aceea mai mult vajaia decat suna.. acuma e legat corect si suna de RUPE !!


o sa vac un video :)


:D

speedbump 13-01-08 21:22

Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.
 
spui ca ai mondeo...asa am inteles...eu pe acolo am trecut cablu de 70 mm2 si mai mergea bagat si altceva.
sfat: incearca sa ajungi cu o sarma dinspre habitaclu spre motor si nu invers ca e mai usor asa
ai mare grija cu metru ala de cablu ca daca il ciupesti si da la masa s-au cam dus pe apa sambetei multe componente din masina ta ca sa nu mai vb de ffaptul ca poate sa ia si foc fara nici o pb...

RA_2fast4u 13-01-08 21:50

Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.
 
Quote:

Originally Posted by speedbump (Post 1291006)
spui ca ai mondeo...asa am inteles...eu pe acolo am trecut cablu de 70 mm2 si mai mergea bagat si altceva.
sfat: incearca sa ajungi cu o sarma dinspre habitaclu spre motor si nu invers ca e mai usor asa
ai mare grija cu metru ala de cablu ca daca il ciupesti si da la masa s-au cam dus pe apa sambetei multe componente din masina ta ca sa nu mai vb de ffaptul ca poate sa ia si foc fara nici o pb...

da.. mondeo din 01. ..dar am incercat vreo jumatate de ora sa trecem pe acolo un amarat fir de cupru, din interior.. din partea cu motorul habar n-am pe unde. Sau paote vorbim de locuri diferite. Eu am incercat treaba asta pe acolo pe unde sunt si sigurantele, la picioarele soferului...

Si pe mine ma ingrijoreaza cablul acela. daca nu gasesc alta modalitate am sa ii cumpar ceva protectie de plastic.. sau de caucicu.. sau ceva... sa nu cumva.. sa .. intelegi..

carboy 13-01-08 22:38

Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.
 
Daca mai vrei un proiect iti trimit eu unul . In ce priveste inbinarea trebuie sa bati si cateva cuisore, dfaca nu se deslipeste, mocheta o aplici cand se usuca totul. Un sfat, foloseste un tub de acord vei avea un bas mult mai puternic.

RA_2fast4u 14-01-08 14:08

Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.
 
Quote:

Originally Posted by carboy (Post 1291210)
D...foloseste un tub de acord ...

fi mai explicit. sa fac incinta in forma de tub?


alt proiect.. ? :)) la vara.. acum din pacate nu mai prea am timp..


speedbump, astept raspunsul tau.. pentru ca sunt destul de ingrijorat in legatura cu cablul acela de sub masina... si as vrea sa il scot de acolo si sa il trag prin masina...

carboy 14-01-08 15:58

Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.
 
Quote:

Originally Posted by RA_2fast4u (Post 1292043)
fi mai explicit. sa fac incinta in forma de tub?


alt proiect.. ? :)) la vara.. acum din pacate nu mai prea am timp..


speedbump, astept raspunsul tau.. pentru ca sunt destul de ingrijorat in legatura cu cablul acela de sub masina... si as vrea sa il scot de acolo si sa il trag prin masina...

Nu incinta in forma de tub,tubul de acord este un tub pentru bass reflex, faci o gaura si montezi tubul de acord. Are forma unei trompete. In privinta cablului nu e mai simplu sa pui o siuguranta?Banuiesc ca este vorba despre cablul de alimentare. Eu am o siguranta de 150 amperi cu afisaj electronic al tensiunii si protectie supraconsum.Daca esti interesat iti trimit niste fotografii.

RA_2fast4u 14-01-08 19:38

Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.
 
Quote:

Originally Posted by carboy (Post 1292270)
Nu incinta in forma de tub,tubul de acord este un tub pentru bass reflex, faci o gaura si montezi tubul de acord. Are forma unei trompete. In privinta cablului nu e mai simplu sa pui o siuguranta?Banuiesc ca este vorba despre cablul de alimentare. Eu am o siguranta de 150 amperi cu afisaj electronic al tensiunii si protectie supraconsum.Daca esti interesat iti trimit niste fotografii.

aaa.. pai atunci, practic as transorma incinta mea in bass reflex.. right? adevarul e.. ca parca putin nu e cum ma asteptam. adica imi face multa presiune.. dar nu are bumul acela pe care parca l-as vrea eu... nu stiu daca ma intelegi. si iara parca pe piese house(mai rapide) nu face fata.. adica nu are bum bum-ul acela cum ar trebui... ori cum, am mai reglat din amplif, si parca se aude mai bine.. a, si ca tot veni vorba de amplif, pe reglajul pt hz.. cum sa il pun.. mai sus.. ? mai jos.. ? eu ma gandesc ca ar fi mai bine mai sus.. sa readea pe o fregventa mai mare.. right? :)

si in legatura cu siguranta, da am o siguranta chiar dupa baterie... nu stiu ce sa zic.. ori cum daca gasesc loc pe unde sa trec cu firul prin masina a 2-a zi il si scot de acolo.. e mai sigur asa :)

Bogdan YBR 14-01-08 21:06

Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.
 
pe de-o parte mi-e mila ca te chinui tu pe acolo dar pe de alta parte rad de mor cand imi imaginez masina ta cu cablul atarnand pe acolo.
am o intrebare: ai scris gresit modelul 307d2 sau asta ai luat.
daca asta ai luat inseamna ca ai gresit pt ca:
d2 are o bobine de 2ohmi ceea ce inseamna 1ohm sau 4.
statia ta nu stie 1ohm iar in 4ai numai 220w RMS.
legat de incinta nu e mica deloc 35litrii.
parerea mea e sa te mai uiti la reglaje.
legatura la difuzor o faci cu 2cabluri mici 7-8cm si legi bobina 1cu 2 si 2 cu 4

RA_2fast4u 14-01-08 22:02

Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.
 
Quote:

Originally Posted by B-10-YBR (Post 1292924)
pe de-o parte mi-e mila ca te chinui tu pe acolo dar pe de alta parte rad de mor cand imi imaginez masina ta cu cablul atarnand pe acolo.
am o intrebare: ai scris gresit modelul 307d2 sau asta ai luat.
daca asta ai luat inseamna ca ai gresit pt ca:
d2 are o bobine de 2ohmi ceea ce inseamna 1ohm sau 4.
statia ta nu stie 1ohm iar in 4ai numai 220w RMS.
legat de incinta nu e mica deloc 35litrii.
parerea mea e sa te mai uiti la reglaje.
legatura la difuzor o faci cu 2cabluri mici 7-8cm si legi bobina 1cu 2 si 2 cu 4

ma bucur ca te amuzi..

cablul nu atarna, chiar deloc! nu am putut sa trec prin masina asa ca am imporvizat... nu sunt mandru de asta, sunt chiar ingrijorat sincer, nu pentru ca atarna, ci pentru ca este sub masina si este expus pe o portiune cam de 1m.


da stiu ca am gresit, crede-ma ca mi-am dat seama ca am gresit atunci cand l-am auzit cum suna. legasem bobinele in paralel adica am legat 1 cu 3 si i-am dat +, si 2 cu 4 si i-am dat - .. si se auzea.. nasol? sau mai bine zis nu se auzea. de ce 1 ohm.. pai rezistenta in paralel se calculeaza astfel: 1/Rt = 1/R + 1/R , deci 1/Rt = 1/2 + 1/2 , deci Rt = 1 ? ... nu? deci gresit.. mi-am dat seama si am schimbat. sincer sa iti spun, momentan habar n-am pe cati ohmi sunt legat :)) . adica legatura mea vine ceva de genu intra + pe 1, 2 legat cu 3 si iese - pe 4. deci insinuez ca sunt pe 4ohmi. dar intrebarea mea e cum ma leg la 2 .. din cate vad tu imi zici sa fac exact ce am facut initial..

invat.. :) nimeni nu s-a nascut invatat

speedbump 14-01-08 22:41

Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.
 
cel mai bine vino vineri la intalnirea audiofililor si te ajut acolo sa tragi cablul ca asa sa-ti explic e destul de greu, oricum se poate trece sau daca vrei da-mi un pm cu nr tau de telefon sa vb si iti spun cum se face

Bogdan YBR 14-01-08 22:43

Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.
 
e din cluj deci nu prea vad cum ajunge el pe aici.
PS vin yo dar sa-mi ziceti si mie ora si locul.

speedbump 14-01-08 22:45

Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.
 
intra aici https://forum.4tuning.ro/showthread.p...37#post1293237
scuze de off topic


All times are GMT +2. The time now is 15:24.

- Copyright 2026 4Tuning