Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Chevrolet Corvette vs. Nissan Skyline (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/5901-chevrolet-corvette-vs-nissan-skyline.html)

Soichiro 13-06-05 15:51

Scuzele de rigoare, nu este supraalimentat.
S-au vazut destule R34 sau NSX stock care, conduse de piloti experimentati, au scos timpi de 12,7-12,8 sec pe 1/4 de mila.

pimp_lex 13-06-05 17:29

frate, e smechar Skailainu ala frate, io zic ca am vazut in rapidu si furiosu cum baga ala de sparge,adica pui nosu pa el si se duce tata plsu ca ala avea si lumini d'alea albastre de numa aia rapizi si furiosi au, si mai baga vro 50 de cai si alea, ce mai e si cu gogosaru ala de corvet, aia stie sa faca masini sau?


Shogune - ai un talent la a face threaduri de versus, ceva de nu se poate :D

zarathustra 13-06-05 23:07

mi se par foarte comparabile masinile avand in vedere ca si corvette-ul poate fi modificat... si daca te superi tare pe el trebuie sa-i pui in spate doua bare de vreo 4-5 metri si a 5-a roata ca sa nu faca vre-un flick flack.... skyline stock are sub 300 cai nu? z06 are 400... si costa jumate cat skyline... si doamne ce bine se aude motoru' ala de 6l

UNLORD 14-06-05 00:40

Desi admir motorul de top de pe skyline (de 2.6l - unul din cele mai fiabile si tunabile motoare), corvette-ul este totusi o masina v8 cu putere si cilindree semnificativ mai mare ceea ce se concretizeaza in performante dinamice superioare...oricum cred ca e cam inegala disputa din acest topic!

Race 14-06-05 20:27

Corvette C5 Z06 are motor de 5,7 l.
Corvette C6 Z06 inca nu a aparut si va avea 7l/500 CP.

Sc0OTeR 15-06-05 18:34

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Rolex_Logan\"
apropo am auzit ca skyul ajunge si la 800 de cai ... adevarat?

Du-te bah de aici, unde ai mai auzit si aberatia asta. Cred ca glumesti, orice ii faci, un Skyline nu trece de 417 cai, iti spun eu, un Corvette ajunge lejer la 961 de cai fara supraalimentare. Tu iti imaginezi ce poti scoate dintr-un Corvette daca iti iei un turbonator de ala ca am auzit eu ca dau alea la cai in prostie. Un Corvette face la drag un Skyline si daca are doar 3 roti.
Concluzie: Corvetteu e solutia :wink:

Trainer 15-06-05 19:27

Skyline,ca daca bagi NOS ii faci pe toti la NFS U II.... :lol:

Ciro_zel 15-06-05 19:44

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Sc0OTeR\"
Quote:

Originally Posted by \"Rolex_Logan\"
apropo am auzit ca skyul ajunge si la 800 de cai ... adevarat?

Du-te bah de aici, unde ai mai auzit si aberatia asta. Cred ca glumesti, orice ii faci, un Skyline nu trece de 417 cai, iti spun eu, un Corvette ajunge lejer la 961 de cai fara supraalimentare. Tu iti imaginezi ce poti scoate dintr-un Corvette daca iti iei un turbonator de ala ca am auzit eu ca dau alea la cai in prostie. Un Corvette face la drag un Skyline si daca are doar 3 roti.
Concluzie: Corvetteu e solutia :wink:

Ce ziceai moshule?
http://www.speedoptions.com/articles/3662/ Peak HP: 1360 @ 9200 rpm
Mai e un skyline de 1500 da' nu gasesc eu pagina....mai caut si dau link


P.S. : Si de unde ne spui tu asa sigur?

Sc0OTeR 15-06-05 20:54

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Ciro_zelCe ziceai moshule?
[url
http://www.speedoptions.com/articles/3662/[/url] Peak HP: 1360 @ 9200 rpm
Mai e un skyline de 1500 da' nu gasesc eu pagina....mai caut si dau link


P.S. : Si de unde ne spui tu asa sigur?

Hai bah fi serios, e cea mai mare aberatie ce am vazut-o in viata mea. Doar nu crezi asa ceva... Nici o masina din lumea asta nu urca la 9200 de ture, ascultati voi la mine ca stiu eu ce zic. S2000 merge in 9000 dar atat... Iti spun eu sigur ca am vorbit cu unu care se pricepe. Daca vezi cati cai a scos ala din Dacie te ia cu ameteli [peste 220 de cai], din motorul original fara turbo. Dacia aia merge in 8973 de ture. Deci iti spun din surse sigure ca asa e ... :wink:

cioli17 15-06-05 21:01

io stiam ca dacia aia de 220 de cai mere 8755 :?

dute mah dacilea nu are kum practic sa fie asa tare un scailain din ala

va zic io nu se poate dom'le , ce drec ... stiu ce vorbesc

eEnzo0 15-06-05 22:38

scooter uita'te la bec
 
Scooter zi ca ai fost baut si o sa te iertam pentru aberatiile ce le'ai spus.Numai Jun Skyline Gtr34 are 1350 de cai si 9500 rpm...iar linia rosie se opreste la 11000rpm.Inseamna ca Top Gear sunt tampiti si habar nu au cum sa testeze pe Dyno masina aia si tu esti buricul pamantului doar pentru ca ai vazt pe net o dacie ce are 220 de cai.Si mai ales Jeremy Clarkson care e unul dintre cei mai renumiti in domeniul auto la teste.....cred ca era FUMAT cand a condus masina aia si a scos 2.8 sec/100 km/h.Sau mai stii...erau manarite de romani aparatele....multe variante ca sa te scoatem din situatia jenanta...dar nici una plauzibila.Dar de Mazda Rx7 si 8 nu ai auzit? Ele ruleaza la top rpm 10.000.Pfuai doamne ce de aberatii....cred ca ma apuc de cautat carutze tunate...ca de masini din ce am vazut acum...ma las.

Race 16-06-05 10:43

Eu zic sa-l impuste cineva pe Sc0OTeR...se chinuie rau saracu'...pacat ca e ilegala eutanasia...

Soichiro 16-06-05 11:18

Eu cred ca incerca doar sa ne testeze simtul umorului. Eu am fost receptiv si am ras.

cioli17 16-06-05 13:11

poi se pare ca numai pe tine de duce capul atata cat sa iti dai seama ca noi facem misto ... pe ei mai putin :)

Sc0OTeR 16-06-05 16:01

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Soichiro\"
Eu cred ca incerca doar sa ne testeze simtul umorului. Eu am fost receptiv si am ras.

In sfarsit un om care gandeste :wink:
Ma mir ca pe altii nu ii duce capul atat de departe incat sa isi dea seama de aberatile grosolane pe care le-am spus si le-au luat pe bune.
Race si eEnzo0, doi cunoscatori renumiti in domeniul aista s-au cam facut de fecale crezand asa ceva :oops: , asa ca nu mai vorbi eEnzo0 de situatii jenante ca te cam aflii intr-una.
Cred ca sunteti singurii oameni din lume care cred ca o Dacie ar merge 8973 de ture :?
Probabil ca vorbeai serios de carute ca la masini lasi de dorit :wink:


All times are GMT +2. The time now is 21:36.

- Copyright 2026 4Tuning