Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Daewoo tuning (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning.html)
-   -   Sugestii pentru tuning Matiz (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning/5804-sugestii-tuning-matiz.html)

B 68 VLD 05-01-06 01:53

Quote:

la motor la matiz poti face chiar fffff multe de ex...din motorul stock d matiz de 800cmc scoti lejer 129 de cai
De unde draq scotii prostiile astea? FFFFFF multe poti face?! Cum draq poti face fffffffffff multe?! Te rog sa-mi explici pas cu pas toate modficarile alea multe la motorasul de bicicleta. Scoti lejer 129 de cp? Vedeti-va ma de biciclete si gata.

Quote:

o sa vezi si acel matiz undeva prin toamna pe straile romaniei
Asa zic toti in ziua de azi. Care mai de care ca-si face masina cu 1000CP si cu exterior de 5000E dar n-aveti bani sa treceti strada. :evil:

quick_5hifter 05-01-06 02:02

stai linistit ca el nu este unul dintre aia cu biciclete....arunca o privire pe topicul lui si o sa te convingi ca va face ceva dintr-un matiz (bine, si mie imi vine greu sa cred ca poti avea atatia cai-putere pe un motor in 3 pistoane de 800 cmc, dar cine stie?)

B 68 VLD 05-01-06 02:13

Quote:

stai linistit ca el nu este unul dintre aia cu biciclete....arunca o privire pe topicul lui si o sa te convingi ca va face ceva dintr-un matiz (bine, si mie imi vine greu sa cred ca poti avea atatia cai-putere pe un motor in 3 pistoane de 800 cmc, dar cine stie?)
Man, modul lui de exprimare a lasat foarte mult de dorit. Cum poti spune ca din motorul ala poti face FFFFFFFF multe lucruri? Cum poti spune ca ajungi la 129CP lejer? De la 54CP la 129CP este diferenta de 75CP. Aia nu vin asa usor mai ales din motorul de matiz. Si daca ii pune turbo si tot nu poti spune ca este lejer. Daca mie imi enumera chestiile alea xtrem de multe care le poti face si cum ajunge LEJER la 129CP sunt de acord cu el si-mi retrag cuvintele. Pana imi vand masina poate ii dau cateva niste bani sa-mi faca si mie masina pe la 200-250CP, tot asa, din operatiuni LEJERE.

quick_5hifter 05-01-06 02:19

corect, daca e atat de \"lejer\" sa triplezi puterea unui motoras, sunt curios cam ce ar insemna \"foarte greu\" in operatiunea asta...s-ar intelege ca se poate ajunge si la puteri mai mari de atat :shock:

pesteimputit 05-01-06 10:18

lejer= cu un kit cumparat....
se gaseste in afara kitul de turbo care se spune ca te duce la 129 cp
kitul contine:
chiulasa noua echipata complet, pistoane forjate, injectoare noi, ECU nou, turbina gaerie de admisie si evacuare, evacuare completa, cold air intake

ZooM-ZooM 06-01-06 14:20

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"pesteimputit\"
lejer= cu un kit cumparat....
se gaseste in afara kitul de turbo care se spune ca te duce la 129 cp
kitul contine:
chiulasa noua echipata complet, pistoane forjate, injectoare noi, ECU nou, turbina gaerie de admisie si evacuare, evacuare completa, cold air intake


=?$ :?:

viorem87 09-01-06 16:59

Re:
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by \"cls21b_EVO\"
Asadar un chip ...acesta fiind cea mai buna varianta...este 220 de Euro la PitStop Tuning ...(La Perla) si iti mareste puterea cu vreo 10 cai cam asa...(cel mult) ...mai este si filtrul de aer sport tot de acolo pe la 50 de Euro ...care mai da si el cam 1 cal...si un sunet misto rau chiar...si ultima chestie evacuare Borla sau orice ce alta firma...200 Euro aproximativ ..care da cam inca 1-2 cai ...
Sau mai poti sa cauti un motor care sa incapa la Matiz...nu stiu exact ce...

te contrazic in legatura cu cip-ul. la matiz cip-ul mareste de la 51CP (matiz 2) la 57CP. am matiz si stiu ca m-am interesat.:|
mai informeazate :|

poti sa faci: -CIP (6CP)\ filtru sport (1- 2 CP)
evacuarea (dar nu se merita la o masina de 5000E sa dai pe evacuare aproape 1000E sau mai mult)

Sfat pt Matiz: suspensi sport ( se gasesc, dar nu in romania)

Alexitul 14-10-06 21:05

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
cam cati poti scoate maxim dintr-un matiz ??:?:

Alexitul 14-10-06 21:08

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
si daca stie cineva cat ajunge sa schimbi toata iesirea si sa pui din inox borla si daca se schimba sunetul la matiz daca bagi numai toba finala din inox

T@zMania 15-10-06 20:25

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
kitul turbo cumparat de la cehi costa 3000 euro cu montaj cu tot....partea buna sau proasta[depinde din ce punct de vedere privesti;)]este ca montajul se face doar la ei......puterea masurata pe dino este de 105 cai.....mai mult decat suficient ptr o masina de talia asta.....129 de cai scosi lejer din masina asta e super greu de scos......si eu am matiz si imi iubesc masina mult dar nu cred ca este posibil asa ceva...eu am in proiect kitul turbo....si sper cat de curand sa vad cum merge un matiz de 105 cai......oricum nu trebuie sa aruncam cu pietre si sa jignim oamenii,parerea mea,daca ai matiz nu inseamna ca ai bicicleta sau chestii de genul asta...vld cred ca si tu ar trebui satzi controlezi putzin modul de exprimare...hai sa nu jignim oamenii ca au motorul mic la masina si nu prezinta interes.din contra eu asta consider tuning adevarat,sa faci dintr-o masina fara pretentzii omasina care sa dea clasa la altele mult mai puternice.....si nu stiu daca tzir pica bine sa vezi ca esti umilit la semafor de ''un motor de bicicleta''....
respect...

Alexitul 17-10-06 17:30

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
se merita sa faci sistemul de esapament totul din inox Borla ? aduce ceva in plus la cai sau numai sunetul schimbat ... ?!

topser 18-10-06 18:02

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
1 Attachment(s)
turbo...
cu asemenea jucarie faci ravagii..

T@zMania 23-10-06 22:00

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
10 Attachment(s)
poze cu matiz turbo......
un vis devenit realitate......in curand si un filmuletz cu ce face ''bestia''

smoke 25-10-06 02:51

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
6 Attachment(s)
sugetii.. solutii.. sa va dau ceva de la noi..

scuzati prafu'... work in progress....


all the best from SmokeDesign, Smoke out

dexter_parazitu 21-08-07 02:18

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
bai baieti!
calmati-va cu matizuturile astea
am vazut p-acolo admisii de aer chestii trestii
dar...
blocu motor, pistoane alea ce mai zic
ca sa nu mai zicem ca masina e f usora si la fel de instabila
asa ca...
din punctu meu de vedere
ca sa scoti dintr-un matiz o masina competitiva singura solutie e SA O SCHIMBI


All times are GMT +2. The time now is 07:41.

- Copyright 2026 4Tuning