Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Femei (https://forum.4tuning.ro/28-femei.html)
-   -   Femeia ... (https://forum.4tuning.ro/28-femei/5688-femeia.html)

madfish 01-06-05 20:21

mia zis profu meu de filozofie o chestie: Primu om care a aflat ce e cu adevarat femeia a murit in clipa aia!

Psycho 01-06-05 22:33

femeia ... greu ....

am stat si am cautat pe google .. cateva exemple

Femeile ocupa un loc foarte important In societatea islamica. Spre deosebire de alte religii, Islamul tine femeia la mare faima. Importanta ei ca mama si ca sotie a fost aratata clar de Profetul Muhammad (SAAS).
Profetul a spus: \"Paradisul se afla sub picioarele mamelor noastre\" Odata cineva l-a Intrebat pe Profet: \"Cine merita cea mai mare grija din partea mea?\" Profetul i-a raspuns: \"Mama ta (el a repetat aceasta de trei ori), apoi tatal tau si apoi rudele tale cele mai apropiate\".
in discursul sau de adio la 'Arafah, profetul a spus: \"O, oameni buni, sotiile voastre au anumite drepturi asupra voastra si voi aveti anumite drepturi asupra lor. Purtati-va bine cu ele si fiti buni cu ele, pentru ca ele sunt partenerele sprijinul vostru.\"
Profetul a mai spus: \"Cel mai bun dintre voi este cel mai bun fata de sotia sa.\"
Aceste zicatori demonstreaza clar pozitia importanta data femeilor In Islam. Dar mai exista barbati, In special In vest, care mai au Indoieli In privinta statutului femeilor In Islam. Pentru acesti oameni, femeia musulmana este considerata aproape ca un prizonier Intre cei patru pereti ai casei, o non-persoana, ca cineva care nu are drepturi si traieste sub dominatia barbatului. Aceste notiuni sunt total gresite si se bazeaza mai mult pe ignoranta decat pe cunoasterea Islamului. Unul din ritualurile tinand de Hajj este o plimbare rapida Intre As-Safa si Al-Marmah care este destinata rememorarii Intamplarii lui Hajirah (Hagar), mama Profetului Isma'il, care a alergat Intre aceste doua dealuri pentru a gasi apa. Aceasta este o alta dovada a importantei date femeii de catre Islam.
Pentru a judeca aceste false idei ale oamenilor din vest, ar fi folositor sa studiem (examinam) atitudinea fata de femei In diferite societati din trecut.
in timpul civilizatiei romane, de exemplu, femeia era privita ca un sclav. Grecii o considerau un bun care se putea cumpara si vinde. Primii crestini le vedeau pe femei ca pe niste ademenitoare, raspunzatoare de caderea lui Adam.
in India, hindusii, pana curand, o considerau pe femeie mai rea ca moartea, molimile, serpii sau chiar iadul. Viata unei sotii se sfarsea cu viata sotului ei. in trecut, vaduva trebuia sa sara In flacarile rugului funerar al sotului.
In statul arab preislamic, femeia era considerata o cauza de durere si nefericire, iar fetitele erau cateodata Ingropate de vii dupa nastere.
in Franta In 587 CE, s-a tinut o adunare pentru a stabili daca femeia poate fi sau nu considerata cu adevarat o fiinta umana! Henri VlIl In Anglia le-a interzis femeilor citirea bibliei, si In Evul mediu Biserica catolica le-a tratat pe femei ca pe cetateni de o clasa inferioara. in universitatile din Cambridge si Oxford, studentii si studentele nu au avut drepturi egale pana In 1964. inainte de 1850, femeile nu erau considerate cetateni In Anglia, iar englezoaicele nu aveau nici un fel de drepturi personale pana In 1882.
Daca retinem aceste imagini si privim pozitia femeilor In Islam, trebuie sa ajungem la concluzia ca Islamul le-a eliberat pe femei de stadiul Intunecat al obscuritatii Inca de acum 1400 ani!
Islamul este o religie a bunului simt si se acorda cu fiinta umana. El recunoaste realitatile vietii. Aceasta nu Inseamna ca a recunoscut egalitatea femeii cu barbatul In toate privintele. Mai degraba, Islamul le-a definit femeilor Indatoririle legate de structura biologica diferita. (2:228)
Allah nu i-a facut pe barbat si pe femeie identici, deci ar fi Impotriva naturii sa existe o egalitate totala Intre barbat si femeie. Aceasta ar distruge balanta sociala. Societatea n-ar prospera, ci ar avea probleme nerezolvate precum casnicii rupte, copii nelegitimi si distrugerea vietii de familie. Aceste probleme sunt deja raspandite In societatile vestice. Fete de scoala Insarcinate, cresterea avorturilor, divort si multe alte probleme s-au acumulat datorita unei perspective prea tolerante si a asa numitei libertati a femeilor.



am gasit foarte multe chestii d`astea .. dar .. hai sa stam sa ne gandim profund ...

Ce vor fetele ?

De ce m`am nascut si care este rolul meu pe acest pamant ?

De ce 2 + 2 fac 4 si nu 5 ?

Ce este femeia ?.. este de asemenea o intrebare la care nimeni nu poate raspunde ...

Rapirea jurnalishtilor a fost o farsa .. sau chiar pe bune ? .. o intrebare la care cineva shtie raspunsu dar nu vrea sa ni`l spuna ... Exista oare extratereshtri .. ? ... aceeashi chestie .. cineva shtie dar nu vrea sa spuna ... dar la intrebarea ce este femeia .. nu shtiu cati dintre noi pot raspunde ...

este o fiintza care da viatza copiilor tai .. te hraneshte te spala .. te inshala .. te cearta te cicaleshte ... te omoara :D ( vezi shtirile de la ora 5 ) ... nush ... femeia are multe definitzii :D ...

Psycho 01-06-05 22:52

hai sa stam sa ne gandim bine ... sunt intrebari la care unii au raspunsuri ... si nu vor sa le dea ... si sunt si intrebari la care nimeni nu shtie raspunsurile ..


Cine sunt eu si ce rol am pe acesasta planeta .. ?

Exista extratereshtri ..?

Ce vor fetele ?

Ce Este femeia ?

intrebari .. la care cineva poate raspunde ...

o alta intrebare .. la care cineva poate raspunde .. dar nu o face .. este ...

Ce Salariu are Esca ... ? ( asa k sa mai va destindetzi ) .. sau .. rapirea ziarishtilor din irak a fost o chestie politica .. o farsa sau chiar rapire ..


asa k ... voi datzi ce definitzie vretzi femeii ... ideea mea despre femeie este urmatoarea .. este fiintza care da nashtere unei alte fiintze ... este mama .. sotie ... prietena ... te cicaleshte ... te cearta .. te iubeshte ... te ingrijeshte .. te omoara ( vezi shtirile de al ora 5 ) .. si multe altele .. dar deja m`am plictisit :)

LEXUS 01-06-05 23:30

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Baby^\"
femeia...


searching...



searching....


no results for search item \"femeia\". We are sorry :P

Good girls are bad girls who never get caught



cat de tareeee :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


mah voi nu va dati seama cata importanta dati de fapt femeii cu chestiile astea...credeti ca ele stau si se gandesc despre noi la fel???NUUUU
ele ne joaca pe degete...tocmai pt ca-s FEMEI=))))) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ERY 02-06-05 09:11

Psycho se vede ca ai la timp liber....garla...

Lucian 02-06-05 09:19

Femeia - un rau necesar ! 8)

tox 02-06-05 09:28

nu fiti ma misogini!

Lucian 02-06-05 09:30

Cine e misogin ? Eu iubesc femeia ! :D

Mr.Nice 02-06-05 09:43

Am si eu o intrebare...
ELE ne inteleg pe NOI?

Femeia... eu cred k e LUCIFER (nenea ala cu coarne, coada si urat) in persoana.
Daca ar fi sa caracterizez femeia as spune asa : parsiva, scorpie, bitch, in fine, numai cuvinte de \"lauda\".

Este un \"bun indinspensabil\"....




PEACE
:peace:

Lucian 02-06-05 09:48

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Mr.Nice\"
Am si eu o intrebare...
ELE ne inteleg pe NOI?

Femeia... eu cred k e LUCIFER (nenea ala cu coarne, coada si urat) in persoana.
Daca ar fi sa caracterizez femeia as spune asa : parsiva, scorpie, bitch, in fine, numai cuvinte de \"lauda\".

Este un \"bun indinspensabil\"....




PEACE
:peace:

Humm ... Nu te supara dar ... Lucifer era cel mai frumos dintre ingeri. Faza cu coarnele si coada e ... din popor ... folosita in filmele de groaza pt ... a fi de groaza. ;)

Mr.Nice 02-06-05 09:51

Bineeeee, atunci o spun altfel.
Femeia : eu cred k e LUCIFER ( frumusetea aia de inger dar cu sange rau si afurisit in el) in persoana.
Acum e bine?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:




PEACE
:peace:

iasi_drifter 03-06-05 00:25

http://www.resursadefun.ro/imagini/Engineers_View.jpg

Psycho 03-06-05 08:42

frateeeeeeee ce de botoane :D

Lucian 03-06-05 15:15

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Psycho\"
frateeeeeeee ce de botoane :D

Cred ca butoanele alea sunt zonele erogene ce trebuiesc stimulate la o femeie iar BUTONUL .... cred ca e clar ce reprezinta in cazul barbatilor. Tare rau poza oricum !!!

ffocus 03-06-05 16:53

femeia e de fapt un barbat complexat, cu (o)(o) si fara _|_


All times are GMT +2. The time now is 04:21.

- Copyright 2026 4Tuning