Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/54746-dacia-logan-1-5dci-65cp-by-dimsport-mastertuner.html)

kidu2006 20-09-09 14:56

Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
 
Quote:

Originally Posted by bano (Post 2652971)
carei diferenta. intre cip si power box.

Unichipul de la MT :):P

topser 20-09-09 15:03

Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
 
L-ai lamurit pe om...
Diferenta dintre powerbox si chiptuning este aceea ca powerbox`ul este plug & play , daca vrei il pui daca nu , nu , pe cand remaparea sau chituningul cum se spune..nu este plug & play , odata facuta remaparea , ramane acolo.
bine , se poate readuce la starea initiala dar trebuie sa apelezi din nou la cei care se ocupa cu asa ceva.

Drako4Life 20-09-09 22:50

Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
 
Cu alte cuvinte, powerbox-ul e mai bun ca remaparea? sau exista si dezavantaje. Ca din ce zici tu ar fi foate ok powerbox-ul ca nu mai dai bani in plus pentru revenit la stock si mai ales poti muta pe alta masina in cateva minute, cred.

ceky 21-09-09 11:30

Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
 
Powerbox-ul este un modul care se monteaza pe firele masini si nu este plug n play la toate masinile , ca procedeu ele sunt niste rezistente care pacalesc diversi senzori ai masinii ca sa dea mai multa motorina (ie - pacaleste senzorul de temperatura ca este frig si automat merge cu motorina mia multa sau pacaleste senzorul de presiune in rampa ) din aceasta cauza nici un powerbox nu poate ajunge la puterea si cuplul pe care il dezvolta masina cu resoftare !
Un powerbox nu poate niciodata sa modifice limitatoare de turatie , viteza, etc.
Resoftarea se face in parametrii constructorilor si se face progresiv masina ramanand la o modificare normala in aceleasi limite de poluare si mege fara socuri sau smucituri pe care le dau powerboxurile atunci cand intra in actiune!
Noi pe logan ave pe dyno rezultate de min 20cp in plus si 40-50Nm la cuplu iar cu un box eu nu am vazut rezultate mai mari de +10cp si care avea multe probleme pt ca intra masina in protectie datorita anomaliilor pe care le vedea ECU!
Cu respect,
Ceky

-Caz- 21-09-09 12:00

Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
 
Ex: am un prieten care a avut un Audi A4 2003 1.9 tdi 131cp , i-a pus power box si a reusit sa dea masina pe fum si mers in suturi intr-un an , in cele din urma a vandut-o si si-a luat un A3 tot TDI , dar s-a multumit cu puterea de fabrica . De recomandat , daca vrei un plus de putere (pe care o poti verifica pe un stand Dyno) si sa poti cere informatii suplimentare de mecanica si electronica masinii tale , apeleaza la un "tuner autorizat". Nu fac anti-reclama comerciantilor de "cutiute de putere" , ti-am dat doar un exemplu.
Numai Bine !

kidu2006 23-09-09 18:10

Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
 
Din cate am auzit/vazut power-box`ul nu este prea stralucit pt masini .. eu am pe aspirat benzina unichip-cirip:)) de la MasterTuner si sunt extrem de multumit de "el" si de munca lor!
Nu le fac reclama,doar ma laud ce am pe masina:)),joke:P
Iar castigul a fost peste asteptarile mele

vgroza 22-10-09 00:17

Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
 
1 Attachment(s)
Uite o mashina din cluj, Logan cu motor 1.5 DCi de 68 cai putere cu soft facut de Dimsport, versiune Race.:twisted:

A fost masurata in cadrul evenimentului Dyno Race din 10 octombrie 2009
74,9 cai putere masurati la roata
97,9 cai putere estimati la motor
194,7 nM cuplu

andyskn 27-03-10 00:12

Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
 
ceky, cat costa acum resoftarea la 1.5 dci 65cp(62/3 cati o avea din fabrica)???


All times are GMT +2. The time now is 21:05.

- Copyright 2026 4Tuning