![]() |
Re: passat viteza maxima.
chestia cu laguna ta... o fi din aerodinamica sau vreun limitator ceva... daca zici ca urci a5a in 6000 si a6a nu mai urca.... nush cand ai limitator se intampla asa. dar limitator la 225 n-am auzit. nush... intreaba si tu p altii care au ca tine :)
|
Re: passat viteza maxima.
cu 100cp nu atingi 205 real niciodata...ca arata pe bord e altceva.Sau poate e acul vitezometrului foarte gros si batea in 205...
in multe reviste sint date puterile si vitezele maxime...puterea dicteaza viteza maxima,cuplul te ajuta sa o atingi mai repede... pentru 205km/h tb cca 120-130cp in linii mari. |
Re: passat viteza maxima.
@FmFm:nu mai urca in tr 6 mai mult de 5000 pentru ca nu mai are putere...nu are limitator...s-ar duce in 260 la 6000rpm dar totusi nu e porsche...poate ca i-ar trebui si alta cutie...Sigur nu e limitata.
Ideea e ca vit max se atinge in tr5 la 6000 sau in tr6 la 5000rpm. |
Re: passat viteza maxima.
da stai calm ca intelesesem si eu ce vrei sa zici. dar daca tot e-n 5000 a6a... DE CE NU MAI URCA ?
|
Re: passat viteza maxima.
iar acu o fi el gros da varfu tot bate unde trebe.... si chior nu sunt ;)
|
Re: passat viteza maxima.
si eu cu passatu meu din 2002, motor 2,5, 150cp, V6, 4MOTION, 6Trepte am mers 240km/h si inca nu era pedala la fund da nici mult cu cred ca mai avea. ;)
|
Re: passat viteza maxima.
La mine nu mai urca pentru ca nu mai are putere,am mai spus...
240km/h cu un motor ce dezvolta doar 150cp si mai e si 4motion??? Da ce cutie ai nene pe masina?Pentru viteza asta iti trebuie ceva caluti,cu 150 ajungi doar la maxim 215... Acele pot sa arate prost insa mitul masinii germane care e perfecta si merge mai tare/bine decit a fost ea fabricata (mai ales in cazul utilizatorilor romani) nu se dezminte... O simpla citire a revistelor la capitolul date tehnice arata corelarea puterii cu viteza maxima (cu foarte mici exceptii care tin de greutatea masinii,aerodinamica,etc).Este foarte simplu.Restul sint povesti. |
Re: passat viteza maxima.
Quote:
|
Re: passat viteza maxima.
Cum...n-ai facut pina acum?La ce crezi ca folosesc pozele?Pe mine nu ma convingi...
Vai...noi stim ca ai masina superperformanta si mai stim ca esti capabil sa depasesti viteza maxima din talon cu orice masina... |
Re: passat viteza maxima.
in talon la mine scrie 230km/h viteza maxima :)
|
Re: passat viteza maxima.
Poate ca ai 150kW puterea motorului si nu 150cp...asa se mai explica.
Tot ce se poate... |
Re: passat viteza maxima.
nu, am 110KW si inseamna 150cp, si la viteza maxima apare 230 km/h si eu am mers, am zis cu 240 acum ca o fi din vitezometru eroare sau gresit nu stiu ce sa zic :hmm:
|
Re: passat viteza maxima.
Unde pot gasi (pentru cultura mea) date oficiale despre aceasta motorizare?
Mi se pare foarte ciudat si nu o spun cu rautate...De obicei pentru 230km/h iti trebuie cca 190-200cp (cu exceptii,evident). Eu am 170cp,e si turbo (cuplu bun) dar atinge maxim 225... M-am uitat prin reviste si am vazut cam ce viteze dezvolta masinile la diferite puteri...Exceptie poate face Mercedes care are cutia ceva mai lunga. |
Re: passat viteza maxima.
o sa scanez talonu si o sa pun poza aici sa vezi ce scrie in talon eu am luato de noua de la porche in 2002 si eu am ales motorizarea si am cerut-o editie sport :)
|
Re: passat viteza maxima.
Quote:
din cate stiu eu, singuru motor turbo,benzina, la passat e cel de 1.8 - 150 cai.identic cu al meu, iar viteza maxima in carte este de 225. scuze daca gresesc |
| All times are GMT +2. The time now is 16:59. |
- Copyright 2026 4Tuning