![]() |
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
|
Re: Jante de plastic!!!
lasati-i ma pe astia ca nu stiu ce vorbesc..ba ca se sparge ba ca nu duce nu stiu ce viraj ba ca nu ar pune-o pe q7...ei saracii sunt pe jos si nu ar pune jantele alea pe q7...si plus de asta aveti impresia ca toti aia care vor sa le produca sunt prosti numai voi sunteti destepti? credeti ca ei nu s-au gandit? s-au trezit doar asa intr-o dimineata si au zis hai sa facem jante de plastic ca poate toata lumea e proasta le cumpara si le sparge de o bordura sau sub greutatea q7-lui...dar pana atunci noi suntem fugiti...
|
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
OnTopic: Multi vor trece la jante de plastica din cauza greutatii reduse, mai ales cei care vor ca masina lor sa fie cat mai "supla". Oricum industria auto este mereu in expansiune, si trebuie sa ne obisnuim cu noile produse de pe piata. |
Re: Jante de plastic!!!
la jantele astea...ca la orice lucru de altfel exista avantaje si dezavantaje...lucru indestructibil eu nu am vazut inca...si la cum stiu unii sa conduca :rolleyes2 sunt bune...poate mai bune decat cele din aliaj/magneziu...etc. ... si asta datorita faptului ca vor fi mai ieftine mai usoare si poate mai rezistente...dar nu indestructibile...
|
Re: Jante de plastic!!!
Mi se par interesante!Cu siguranta vor fi multi care vor prefera jantele din plastic in dauna celor din aliaj.Unu din avantaje este pretul...
PS:pt cei care zic ca se strica...ca nu mere sa iei o curba cu 300...Jantele din carbon(cu garda mica la cauciuc)daca dai klumea intr-o groapa...S-AU DUS!!!Si costa cateva mii de euro...nu ca astea.Dar despre alea nu ziceti nimic.Da cu siguranta jantele astea nu o sa aiba probleme cu asa ceva...calmati-va |
Re: Jante de plastic!!!
ma o sa fie la mare cautare pt masinile sport, rally si altele de curse, dar cum spuneau si altii is urate frateee. nu se compara cu croamele, auritele si altele din aliaj. Plasticul e plastic. N-ati vazut la bord, oricat ar fi el de plastic tot in piele e mai criminal, asa si cu astea. chiar daca sunt la fel de rezistente nu au acelasi sex-apeal(l, cu unu sau cu 2?).
|
Re: Jante de plastic!!!
asa ets e romanu mereu gaseste cite ceva de zis , ba ca nu sunt bune sau cine stie ce au
eu zic ca sunt ceva de viitor si mereu ce a fost facut pt viitor a iesit bine acum asteptam si noi sa apara pe piata si care o sa aiba bani si poate vrea sa le incerce zic ca nu o sa fie dezamagit |
Re: Jante de plastic!!!
ramane de vazut , cum spunea cineva mai sus , nu sunt aia tampiti si noi mai destepti....au aia ceva in cap nu? Doar nu o sa fie facute din PET-uri de bere....
|
Re: Jante de plastic!!!
Frateeee kre k o sa fie super tari,sa nu uitam d aripile d p renault kre sunt multe d plastic(5 stele la euro NCAP),sau piesele multor masini,lipite,in loc sa fie sudate
Toate sunt kestii kre au fost privite cu oki rai, si uite k s comporta bine Sa nu n amintim d cladirile facute din sticla mai rezistenta k betonul Kre k o sa aiba mare succes p masini mai ales p cele sport,fiind usoare,plus k mai mult k sigur vor fi ieftine deci nu va fi mare problema sa l skimbi |
Re: Jante de plastic!!!
O intrebare buna este ce se intampla daca le tot freci de borduri sau le ciupesti.... oricum mi ash lua asa ceva :???:
|
Re: Jante de plastic!!!
GRP=PAFS (poliesteri armati cu fibra de sticla, desi eu as folosi rasina epoxidica pentru asa ceva), sau chestia din care e facuta caroseria benei la papuc. Exista scutere care au deja jante din plastic, desi cred ca e PET, nu PAFS.
Va rog nu mai aberati cu deformarea jantei, ca la o asemena situatie se pierde etanseitatea anvelopei si........ mori! |
Re: Jante de plastic!!!
@einstein1984: caroseria benei la papuc este din fibra de sticla.
|
Re: Jante de plastic!!!
eu zic ca fiecare produs isi va gasi cumparatorul sau indiferent daca este primit bine pe piata sau nu. momentan fiind in faza experimentala nu putem spune cat de rezistente sunt sau nu sau cat de bine vor arata, etc... sunt pure speculatii. pana una alta eu sunt chiar curios sa pun pe masina asa ceva sa vad cum se va comporta pe drum
|
Re: Jante de plastic!!!
aspectul lor este voit prezentat asa ptr a evidentzia cats e poate de clar compozitzia lor...fara a exista vreun dubiu k ar fi facut din pet de bere la 2 litri...cat despre pozibiliatea finisajului nu exista limite .. pot fi cromate nichelate , finisaj piele carbon..practic nu exista limite din contra se pot incerca noi idei deoarece plasticul permite asta fatza de metal...si cu sigurantza vor face furori
|
Re: Jante de plastic!!!
o sa ma distrez cu bricheta pe jentile astora de plastic:))) le tunez :>
nu da acu serios vine tziganu isi incinge bine cutitu si scrie pe jenti: smecheru smecherilor greu greilor bossu jupanu sau cum si-or mai zice astia :| |
| All times are GMT +2. The time now is 05:32. |
- Copyright 2026 4Tuning