![]() |
bestie de curiozitate la ce viteza erai intr-a 2-a la 7000 de rot? sau ma rog 7200?
|
aveam 90 la 7200. iar.....dj05dpx.... poate e turometrul tau defect... daca nu vrea sa ajunga la 7000 de ture....
|
Hai ca e prea funny topicu' asta sa nu intervin si eu...
1. Eu am mers cu o dacie break, 3 persoane in ea + bagaje si sa-mi tai mana jos daca nu indica acul 180... pe de alta parte eram pe autostrada intr-o panta de minim 10% si indicatorul arata in mod sigur mai mult decat viteza reala deci in cel mai bun caz avea masina 160 (asta fiindca era grea si mergea la vale)... Deci nu negati din prima orice afirmatie oricat de incredibila ar fi... cat despre cele 7000 de ture in a 5-a nu stiu... asa o fi fost daca zice omu'... :) 2. O motocicleta iti ofera mult mai multa siguranta decat un tico... stiti de ce ? ca de pe motocicleta zbori iar in tico devii conserva... acum nu se pune problema cati cai are si ce performante are... daca ma intrebati pe mine motorul e prea mare pt masina aia... eu nu ii dadeam motor mai mare de 50 cmc... si il limitam electronic la 30km/h si il dadeam la copii sa se joace in parc... voi astia care ziceti ca v-ati dus cu viteza cu tico... voi chiar nu tineti la viata voastra ? nu de alta dar va dati seama ca masina aia poate fi strivita de un caine mai mare :) 3. Decat astea 2 mai bine un trabant... ala are un stil.. .si te poti inscrie in clubul lor si te duci in germania la intalniri si trabantul merge si cu motorina, porneste din a 3-a si poti schimba motorul in 2 ore si ceva... |
Re:
Quote:
Iar teoria ta este patetica. Ce concluzie ar trebui sa trag, ca daca 7000 e dublu fata de 3000 (apropo, unde ai invatat matematica?) unde sustii ca ai avut 130, la 7000 rpm are 260 km/h? Dupa ce lege a fizicii ai tras concluzia asta? Sau, ca sa fiu ontopic, te-ai dat vreodata cu un Tico, ca sa stii rezultatul? Macar ai mers vreodata cu vreun Tico sau vorbesti ce-ai auzit de la Gigel de la parter? |
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
hai sa stam on-topic... doar dak avem de spus ceva sa deskidem gura, ca de batut campii exista un topic special in mesaje ce nu pot fi incadrate... |
Re:
Quote:
|
ma e posibil sa mearga ... si eu am vazut o singura data turatia asta (aproape) erau vreo 6800 in treapta a 2-a ... in trepte superioare doar vreo 5000 pe a 3-a si vreo 4000 pe a 4-a.
in treapta a 5-a nu trece de 3500 pur si simplu pe la 3500 am undeva in 135-140 si nu mai vrea... asa ca 7000 pe a 5-a e VRAJEAAAAALA |
Intr-a 5-a da.... normal ca nu ajunge, eu ma refeream la treapta a doua..... Intr-a 5-a.... NO WAY!!!
|
revin:
1. cand am zis ca la 3000rpm aveam 130km/h si am spus ca la 7000 adica dublu(+1000ca sa vezi ca stiu matematica)nu am spus ca la 7000rpm viteza se va dubla(----------i) 2. referitor la mecanica ,documentativa si veti afla ca numai daciile cu injectie sunt limitate electronic(la5500parca)iar cele p carburatie ating o turatie corespunzatoare starii tehnice a motorului(nu vad de ce nu ar putea atinge 7000rpm) 3. in legatura cu poza aia de la turometru p care o vreti o so avti in scurt timp(da si cu vitezometru)-------- 4.pana nu cunosteti foarte bine datele tehnice ale unei masini incercati sa va abtineti caci va faceti de ras |
Esti penibil! Dacia nu va ajunge niciodata intr-a 5 a la 7000 rpm! Singurul care se face de ras esti tu! Abia ajunge un VTEC la viteza finala intr-o asemenea turatie si tu vorbesti de cutia aia de conserva de parca ar fi Ferrari! Du-te tata si plimba ursul cu rogojina ta! Iti arat si eu o poza de la serviciu cu un 206 cu turometru dereglat care are la 140 7000 rpm intr-a 5-a si relantiul la 3500. Mare jmecherie!
Intr-a 2 si a 3-a poti ajunge si la 8000 si s-o tii acolo o jumatate de ora cu riscul de a-ti cauta dup-aia bielele pe sosea sau sa-ti gasesti arcurile de la supape infipte in capota. Cu asta poti face si cu un Tico si cu orice masina pe carburatie care suporta asemenea turatii. Mai du-te si mai citeste, esti extrem de prost informat si pe deasupra aberezi de rupi fara sa cunosti. Asa ca ne leshi? :wave: |
Quote:
baga ceva poze la 7000 de ture si in treapta a5a :lol: |
Nu va mai certati ca incep sa apas pe x-uri :lol:
ca idee, legat de discutia cu turatiile alea mari la dacie.. m-am uitat in cartea tehnica de la Dacie (carburator) si graficul de putere/cuplu avea axa corespunzatoare turatiilor doar pana pe la 5500, unde deja cele doua curbe sunt in coborare.... si ma gandesc ca dupa acea valoare (presupunand doar ca ar putea sa le atinga), in ultima treapta de viteza masina ar incepe sa se infraneze... ca doar scade puterea la turatiile mai mari decat cea corespunzatoare puterii maxime.... |
Re:
Quote:
|
pe ce distanta ai prins viteza asta?
unde ai prins-o? pe auto bahn(sau cum se scrie)? ca in romania nu prea vad unde... si oricum...7000 ture...no way!adica se poate...da mai mult ca sigur turometrul arata gresit(cu muuult)...la fel ca si vitezometrul... cel mai mult am prins cu tata ...la o dacie berlina stock...din 99...in a 5a...turatia de 4300...nu stiu cu cat mergea(nu functioneaza kilometrajul)...dar tata zicea ca e in jur de 150... |
| All times are GMT +2. The time now is 09:36. |
- Copyright 2026 4Tuning