![]() |
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
skoda cu motor de 1,8 T este mai indicata,chiar daca are u n consumk ceva mai mare !!!!!!!!
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
Quote:
treaba ta ... eu iti spun ca acum nu mai e motorul de 1,8t de 180 de cp ... doar de 150 ... ;) |
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
ca sa clarific ceva ... Skoda Octavia Tour ... va fi noua ... mashina nu va participa la curse dar asta nu inseamna ca se va merge incet cu ea ... si nici nu va fi modificata in vreun fel ... !!! Vreau o mashina care av efectua mai putin de 15000 de km pe an ... si care sa ma avantajeze ... !!! Pe motorina consuma mai putin dar am inteles ca intretinerea e mult mai scumpa si mai anevoioasa ... Benzina am cu 3-4 l mai mult la consum dar intretinerea am inteles ca e mai ieftina! Daca se poate cineva care are un 1,8t pe aici ... sa imi zica care e situatzia cu consumu si cu intretinerea si la 1,9 tdi la fel !!!
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
Frate, ia-ti 1.8T/. Da-l dreaq de diesel poate sa iti faca probleme mai mari decat benzina, iar la costuri, per total iesi la fel.
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
dap ... benzina imi iau ... akm tre sa il conving pe Mare Sef de Trib ... :))
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
asa te vreau :))) acum vine cea mai grea incercare
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
depinde pt ce o cumperi si ce ganduri ai cu ea,adica: economic, putere, pret, consumabile, intretinere intr-un cuvant, drumuri de facut
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
drumuri nu fac ... cum am zis ... am o Nova si in 10 ani am facut 80.000 de km ... deci ... drumuri nu prea ... !!!
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
Consumabilele la diesel sunt cu 100% mai scumpe fata de cele pe benzina dar aici era vb de motoarele benzina aspirate. Unul turbo e cu totul altceva balanta se cam echilibreaza mai ales cand intra in calcul consumul maricel al lui 1.8 T. Deci avantajul care il ai atunci cand faci putini km pe an dispare. Nu uita ca la pret sunt relativ egale. Consum mare dif f mica la pret si consumabile putin mai ieftine ca la Diesel circa 35 % nu justifica cumpararea unui 1.8 T in cazul tau. Acuma de regretat nu o sa regreti dk ti-o iei cu 1.8T de 150 Cp am mers cu una si trage f bine dar papa ceva de speriat sa te astepti la un consum mai mare cu 2 litri fata de cel anuntat de ei dk mergi sportiv dar nu f exagerat.
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
pai tu daca iti iei skoda sigur nu o sa faci doar 8000 de km pe an :)) ia-ti un diesel de 1.9tdi 101 cp iti spun sigur ca vei fi multumit,trage foarte bine.intretinerea nu difera foarte mult intre 1.9 tdi si 1.8t dar consumul sare rau de tot de fiecare data cand te urci in picioare pe pedala de acceleratie :D
o sa vrei sa te plimbi cat mai mult nu sa dai o tura si sa duci masina acasa ca s-a terminat gazul(si-a mai luat un prieten de-al meu un ursulet cu motor mare dar nu prea se putea bucura de placerea pe care ti-o ofera multi cai - consuma cat un tir) deci iti recomand dieselul |
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
moama ... cred ca pana la urma o sa trag la sortz cand ma duk la Dealer si gata ... :))
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
am condus 1,9 tdi ... moama ce cuplu are ... simtzi ca mananca asfaltu' ... akm sa vad unde gasesc un 1,8t ... sa vedem cu ala care mai e situatzia !!!
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
fii convins ca 1.8t o sa fie mai puternic...
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
am gasit rezolvarea problemei ... o sa le cumpar pe amandoua ... am vb. cu Mare Sef de Trib ... Pana Cenusie ... si e de accord ... :)) ... da nush ce a fost cu el de a acceptat sa le luam pe amandoua !!! a zis ca e cel mai bine asa ... !!!
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
eu as zice sa mergi pe 1.8T, si putere mai mare, mai putin zgomotoasa si mai ieftin de intretinut. reviziile la un benzinar sunt mai ieftine ca la un diesel. adevarat, consumul este putin mai ridicat la 1.8T dar performantele sunt cu mult peste cel de 1.9tdi.
|
| All times are GMT +2. The time now is 16:01. |
- Copyright 2026 4Tuning