Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Renault (https://forum.4tuning.ro/292-zona-tehnica-renault.html)
-   -   Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI (https://forum.4tuning.ro/292-zona-tehnica-renault/40572-pegeot-206-1-4-hdi-reanault-clio-1-5dci.html)

feline 12-06-07 20:53

Re: Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI
 
Quote:

Originally Posted by daniwmk (Post 945534)
de atunci insa si pana acum multa lume a realizat ca pica la orice marca daca nu exista un grad de constienta asupra faptului ca circulam pe niste drumuri pe care in mod normal doar carutzele ar rezista


ps - cand ai scaun sofer reglabil pe inaltime si lombar + volan reglabil pe inaltime si adancime nu poti sa comentezi asupra pozitiei la volan

pai tocmai asta e motivul pentru care nu dau cu parul in reno si imi mai e si marca de suflet:D. eu mi-as mai lua unul (vroiam sa cumpar al 2-lea megane si un clio3) si as mai face-o cu draga inima dar cand cineva ma intreaba, incerc sa-i expun intreaga situatie (mi-ar lua probabil 2 ore :)), poate ca el nu are bani de aruncat pe fereastra ca mine sau o sa tina masina aia 5-6 ani.

cu service-urile: cei de la redac craiova s-au comportat fara repros (s-a fisurat un brat suspensie, au mai zburat tampoane de la motor, s-au mai blocat tot felul de mecanisme dar nu au comentat nimic cand a fost vorba de schimbari pe garantie si cand le-am spus ca sunt presat de timp au facut tot ce e posibil sa rezolve problemele mai repede). cu pejo-ul n-am ajuns in service inca si chiar sper sa nu ajung dar timp mai e din belsug:D .

pozitia de condus: am 1.75, 65 de kg. cand ma urc intr-un reno, cu scaunul lasat jos si volanul ridicat la maxim, e imposibil sa nu dau cu genunchii de bord, trebuie sa ma rasucesc ca la 1310 ca pot sa intru iar volanul ala, pur si simplu ini sta pe picioare, daca il mai si cobor, nu mai ies de acolo.
la concurenta, doar la 206 mai dau cu genunghii de bord dar la celelalte modele.... nu! cu scaunul ridicat la maxim, dau cu capul de plafon si de-abia atunci ating usor bordul la unele.

umf_student 26-06-07 19:20

Re: Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI
 
Salut baieti!Imi cer mii d scuze k nu am mai raspuns dar lam verifikt la inceput si nu mia raspuns nimeni dupa nu lam mai verifik!Ma refeream la Renault clio 3 p kre defapt lam si achizitionat!Astazi d ziua mamei!Masina mere "beton" pana acum nu am nici un repros(ba da nenorocitul d senzor d la centura k nu pot mere fara centura)acum sicer ar fi culmea sa am vreun repros dupa 100 si un pic d km!Va multumesc pt ajutor!

daniwmk 27-06-07 12:40

Re: Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI
 
Quote:

Originally Posted by umf_student (Post 968027)
Salut baieti!Imi cer mii d scuze k nu am mai raspuns dar lam verifikt la inceput si nu mia raspuns nimeni dupa nu lam mai verifik!Ma refeream la Renault clio 3 p kre defapt lam si achizitionat!Astazi d ziua mamei!Masina mere "beton" pana acum nu am nici un repros(ba da nenorocitul d senzor d la centura k nu pot mere fara centura)acum sicer ar fi culmea sa am vreun repros dupa 100 si un pic d km!Va multumesc pt ajutor!

bravo sa il stapanesti sanatos
zine si noua ce motor ai luat pret dotari etc ...

feline 27-06-07 19:33

Re: Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI
 
sa-ti traiasca!

umf_student 28-06-07 11:11

Re: Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI
 
Salut!Masina are un motor d 1.5 dci si o echipare dynamich(sau km asa ceva)+clima.As avea si eu o intrebare dak s poate:
La c turati s schimba treptele prin oras pt un consum mai mic?(k pt unu mare am vazut)Multumesc mult!

feline 28-06-07 13:14

Re: Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI
 
dinamique cu 1.5 de cat....
exploatarea este aceeasi. ai turbina fixa deci turatia trebuie sa stea la peste 1700-1800, you do the math.

umf_student 28-06-07 23:57

Re: Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI
 
Salut!Motorul e d 1.5 70cai.

ursulici 01-07-07 21:03

Re: Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI
 
Quote:

Originally Posted by umf_student (Post 971072)
Salut!Masina are un motor d 1.5 dci si o echipare dynamich(sau km asa ceva)+clima.As avea si eu o intrebare dak s poate:
La c turati s schimba treptele prin oras pt un consum mai mic?(k pt unu mare am vazut)Multumesc mult!

Daca schimbi pe la 2200-2300 de ture pe oras ai sa ai consum foarte mic. Insa in afara e indicat sa schimbi la peste 2500 de ture, si asa ai sa ai un consum optim. In treapta in care tii masina e bine pe oras sa ai undeva la 2000 de ture.

umf_student 02-07-07 02:42

Re: Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI
 
Salut! Sa ma f.t p el d Renault k masina are mai putin d o saptamana si deja am probleme cu ea!Imi trepideaza porbagajul ( fara muzik s aude k dracu)!A mai patit cineva asa ceva!Vreau sa ma duc la astia d la renault si sa l dau cu ea in kp, nu este posibil asa ceva!C parere aveti?

umf_student 02-07-07 02:43

Re: Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI
 
Of,uitasem d suparare, multumesc mult ursulici si feline!

ursulici 02-07-07 09:59

Re: Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI
 
Sincer n-am mai auzit pe nimeni sa se planga de asa ceva, cine stie ce nu a fost reglat bine acolo, din cate stiu eu masinile pleaca din fabrica fara a fi reglate si sunt reglate cum trebuie la service-ul de la reprezentanta de unde o cumperi. Trebuie sa te duci la ei sa ti-o rezolve.

feline 02-07-07 19:28

Re: Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI
 
in primul rand, ceea ce auzi se umeste greiere si printre posesorii de reno e ceva la ordinea zilei. sa vezi ce frumos e cand scapi de recitaluri si incepe corul:lol:.
incearca sa vezi de unde vine:
- suport numar
- in interioru hayonului (posibil mec de inchidere)
- mai umbla la acele tampoane de cauciuc sa te asiguri ca hayonul se sprijina bine si in mod egal pe ele (la invarti cate putin si faci mai multe incercari dat nu prea mult sa nu pierzi etanseitatea)
- cel mai des e un plastic prost fixat.

www.reno.ro

sebaaa 02-07-07 19:39

Re: Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI
 
Quote:

Originally Posted by feline (Post 945826)
pai tocmai asta e motivul pentru care nu dau cu parul in reno si imi mai e si marca de suflet:D. eu mi-as mai lua unul (vroiam sa cumpar al 2-lea megane si un clio3) si as mai face-o cu draga inima dar cand cineva ma intreaba, incerc sa-i expun intreaga situatie (mi-ar lua probabil 2 ore :)), poate ca el nu are bani de aruncat pe fereastra ca mine sau o sa tina masina aia 5-6 ani.

cu service-urile: cei de la redac craiova s-au comportat fara repros (s-a fisurat un brat suspensie, au mai zburat tampoane de la motor, s-au mai blocat tot felul de mecanisme dar nu au comentat nimic cand a fost vorba de schimbari pe garantie si cand le-am spus ca sunt presat de timp au facut tot ce e posibil sa rezolve problemele mai repede). cu pejo-ul n-am ajuns in service inca si chiar sper sa nu ajung dar timp mai e din belsug:D .

pozitia de condus: am 1.75, 65 de kg. cand ma urc intr-un reno, cu scaunul lasat jos si volanul ridicat la maxim, e imposibil sa nu dau cu genunchii de bord, trebuie sa ma rasucesc ca la 1310 ca pot sa intru iar volanul ala, pur si simplu ini sta pe picioare, daca il mai si cobor, nu mai ies de acolo.
la concurenta, doar la 206 mai dau cu genunghii de bord dar la celelalte modele.... nu! cu scaunul ridicat la maxim, dau cu capul de plafon si de-abia atunci ating usor bordul la unele.

1.75 si 65 de kg ? . . eu cu 1.80 si 85 de kg ce ma fac? k ma gandeam sa imi iau o masina mica..dar daca u zici k te lovesti cu picioarele de bord si de volan sau cu capul de plafon.. io ce mai fac?? inseamna clar.. nu 206 si nu clio pt mine..desi ..am facut scoala pe citroen C1 si am avut loc fara probl..(dar cu scaunul dat aproape de maxim) si am incercat sa stau in spate knd era pus scaunul din fata confortabil pt mine..si nu am reusit..aveam vreo 5 -10 cm paan la plafon ( k la asta si la 107 e lasat in jos la spate sa para mai compacta masina sau nush dc..) si daca luam o groapa..dadeam cu capu de plafon - asta stand in spate..dar din fatza era super ok
oricum felicitari pt noua ta achizitie..sa fii bun cu ea si o sa fie si ea cu tine;)

feline 02-07-07 19:47

Re: Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI
 
Quote:

Originally Posted by sebaaa (Post 977963)
1.75 si 65 de kg ? . . eu cu 1.80 si 85 de kg ce ma fac? k ma gandeam sa imi iau o masina mica..dar daca u zici k te lovesti cu picioarele de bord si de volan sau cu capul de plafon.. io ce mai fac??

da, stiu, e ridicol sa ai parte de asa ceva in ziua de azi dar asta e situatia reala. nu stiu cum e la citroen, am zeci de ocazii sa ma urc in ele dar nu am nici cea mai mica dorinta.

ps: daca ai un buget mai generos, incearca 207, n-o sa regreti.;)

daniwmk 02-07-07 21:42

Re: Pegeot 206 1,4 HDI sau Reanault Clio 1,5dCI
 
Quote:

Originally Posted by sebaaa (Post 977963)
1.75 si 65 de kg ? . . eu cu 1.80 si 85 de kg ce ma fac? k ma gandeam sa imi iau o masina mica..dar daca u zici k te lovesti cu picioarele de bord si de volan sau cu capul de plafon.. io ce mai fac?? inseamna clar.. nu 206 si nu clio pt mine..desi ..am facut scoala pe citroen C1 si am avut loc fara probl..(dar cu scaunul dat aproape de maxim) si am incercat sa stau in spate knd era pus scaunul din fata confortabil pt mine..si nu am reusit..aveam vreo 5 -10 cm paan la plafon ( k la asta si la 107 e lasat in jos la spate sa para mai compacta masina sau nush dc..) si daca luam o groapa..dadeam cu capu de plafon - asta stand in spate..dar din fatza era super ok
oricum felicitari pt noua ta achizitie..sa fii bun cu ea si o sa fie si ea cu tine;)

eu am 1.84 m si 88 kg si nu am probleme intr-un clio 2 si nu am avut probleme nici la clio 3 ... trebuie doar sa reglezi cum trebuie scaunul si volanul


All times are GMT +2. The time now is 06:19.

- Copyright 2024 4Tuning