Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Bmw (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw.html)
-   -   Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw/396019-opinii-vederea-achizitionarii-bmw-e46-318i-320i.html)

Sir 10 09-12-13 18:01

Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
 
Personal nu recomand turbo pe un astfel de motor, nu ii vad rostul.
In ceea ce priveste 1.8i n42-ul de 143cp tocmai ce are un prieten probleme cu el...si umbla din mecanic in mecanic, nu sustin ideea ca sunt toate problematice insa eu fac referire la un caz cunoscut mie.
Din punctul meu de vedere, iti recomand un motor in 6cil, de la 2.5 in sus eventual, sustin parerile Dl exploit-ul in ceea ce priveste raportul putere/consum/taxe...a punctat bine problema, mai ales fiind posesor.
Acum sa iti spun si din punctul meu de vedere, personal detin un 3.0i si se misca destul de bine pt caroseria de e46, singurele inconveniente sunt taxele si impozitele de r...t insa consumul nu este unul imens fata de 318i de 118cp pe care l-am avut anterior, dar senzatia si siguranta la volan este cu totul alta.

Sper sa nu fii "aberat" prea mult, pana la urma ceea ce spunem noi sunt doar pareri de la niste straini care ne leaga aceiasi pasiune, decizia finala va apartine dvs.

O seara buna va doresc!

CatalinM6 09-12-13 18:16

Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
 
Am avut 5 ani un 318i valvetronic (cumparat in 2007,avea 100k aproximativ,masina fiind fabricatie nov 2003) de care am fost ff multumit.Nu am avut nici macar o problema cu ea.
Mai nou,au inceput sa faca probleme pentru ca sunt niste motoare mai pretentioase si fostii proprietari nu avut grija de ele si s-au mai adunat si niste ani peste ele

Nici nu exista comparatie cu batranul m52b20,un motor depasit care consuma si mult ...de m54b22..nici nu mai vorbesc,cel mai prost motor pe care l-am avut (mananca ulei in draci) si prost dpdv al taxelor

Fiecare isi cumpara ce vrea si toata lumea isi lauda "gloaba"

Am avut cam toate motorizarile de la e36 si e46 si pot spune ca un n42b20 (143cp) este o alegere buna pentru o persoana care vrea un motor decent,un consum bun,taxe si impozite f mici si ceva performante
Pentru cei care isi permit taxe mai mari..clar de la 2.5 in sus :)

Sir 10 09-12-13 18:39

Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
 
Quote:

Originally Posted by CatalinM6 (Post 5628474)
Am avut 5 ani un 318i valvetronic (cumparat in 2007,avea 100k aproximativ,masina fiind fabricatie nov 2003) de care am fost ff multumit.Nu am avut nici macar o problema cu ea.
Mai nou,au inceput sa faca probleme pentru ca sunt niste motoare mai pretentioase si fostii proprietari nu avut grija de ele si s-au mai adunat si niste ani peste ele

Nici nu exista comparatie cu batranul m52b20,un motor depasit care consuma si mult ...de m54b22..nici nu mai vorbesc,cel mai prost motor pe care l-am avut (mananca ulei in draci) si prost dpdv al taxelor

Fiecare isi cumpara ce vrea si toata lumea isi lauda "gloaba"

Am avut cam toate motorizarile de la e36 si e46 si pot spune ca un n42b20 (143cp) este o alegere buna pentru o persoana care vrea un motor decent,un consum bun,taxe si impozite f mici si ceva performante
Pentru cei care isi permit taxe mai mari..clar de la 2.5 in sus :)



Poftim explicatie de la un posesor :))

VwV~GLF~ 10-12-13 08:35

Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
 
Quote:

Originally Posted by Sir 10 (Post 5628466)
Personal nu recomand turbo pe un astfel de motor, nu ii vad rostul.
In ceea ce priveste 1.8i n42-ul de 143cp tocmai ce are un prieten probleme cu el...si umbla din mecanic in mecanic, nu sustin ideea ca sunt toate problematice insa eu fac referire la un caz cunoscut mie.
Din punctul meu de vedere, iti recomand un motor in 6cil, de la 2.5 in sus eventual, sustin parerile Dl exploit-ul in ceea ce priveste raportul putere/consum/taxe...a punctat bine problema, mai ales fiind posesor.
Acum sa iti spun si din punctul meu de vedere, personal detin un 3.0i si se misca destul de bine pt caroseria de e46, singurele inconveniente sunt taxele si impozitele de r...t insa consumul nu este unul imens fata de 318i de 118cp pe care l-am avut anterior, dar senzatia si siguranta la volan este cu totul alta.

Sper sa nu fii "aberat" prea mult, pana la urma ceea ce spunem noi sunt doar pareri de la niste straini care ne leaga aceiasi pasiune, decizia finala va apartine dvs.

O seara buna va doresc!

Ce fel de probleme are prietenul tau cu n42-ul de nu stie nici un mecanic sa rezolve ?

ynp_46 10-12-13 13:27

Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
 
4 Attachment(s)
@ Sir 10 : am atasat si 2 poze cu un 1.8 turbat.
@CatalinM6 : Multumesc frumos pt parere si ai argumentat la fix tot.
@ exploitu : Multumesc ca ai avut rabdarea necesara sa imi explici. Ai o bere pe wall si una o voi da dupa ce cumpar masina.


All times are GMT +2. The time now is 13:51.

- Copyright 2026 4Tuning