Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   Folded Horn (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/38684-folded-horn.html)

53xtc 19-04-07 09:23

Re: Folded Horn
 
Nu pot decat sa iti multumesc si sa te invit la auditie cu prima ocazie :D

vpower16v 19-04-07 21:23

Re: Folded Horn
 
1 Attachment(s)
uite o arhiva cu ce am gasit acum..daca mi a scapt ceva mai uploadez..:)...ai si 2 programele de calcul pt hornuri si niste modele ,sper sa iti fie de folos succes!

53xtc 19-04-07 21:48

Re: Folded Horn
 
downloadingggggggggg... multumesc pt suport

Lil' D 19-04-07 22:32

Quote:

Originally Posted by 53xtc (Post 858160)
L-am gasit pe stick-ul din dotare :)

am construit asa ceva. in varianta 60x90. si cu inaltimea redusa pentru difuri de 8inch.
parerea mea : daca folosesti difuzoare ieftine, rezultatele sunt foarte bune. cand ajungi la difuzoare foarte performante ii alta poveste.
cutia respectiva se poate simula ca un bandpass de ordin 4, acordat la 40 sau 45hz. si se poate adauga si un port pentru spl-uri destul de mari intr-o banda redusa de frecvente.
sper sa ascult un decware imperial la vara ;)

Hornurile sunt, in principal, de 2 feluri : front loaded si rear loaded.
front loaded foloseste radiatia directa a difuzorului si o canalizeaza in "horn". spatele difuzorului este inchis. problema ii ca limita inferioara a frecventei o stabileste capacitatea difuzorului de a cobora in frecventa in cutii inchise. si daca folosesti un difuzor cu cursa mare, poti avaria conul din cauza presiunii foarte mari. si nu o sa sune la fel de curat ca un difuzor cu cursa mica.
rear loaded hornurile sunt ceva de gen BR cu "horn" in loc de port. se calculeaza in functie de cat spl doresti sa castigi (expansion rate, mouth area...etc) si care ii banda de frecvente in care vrei sa functioneze. problema apare daca trimiti frecvente sub frecventa de acordaj a hornului. se intampla exact ca si cu un br.
ce difuzoare merg in hornuri ? fs / qts >100. nu sunt usor de gasit asa monstrii. si nu sunt nici foarte ieftini. greu o sa gasesti un difuzor cu cursa mare, con mare si cu parametrii corespunzatori. caut de ceva vreme un dif de 18inch calumea si nu prea vad multe nici pe afara.
EDIT si hornurile coboara foarte bine in frecventa, atata doar ca ai nevoie de o cutie imensa.

da, se folosesc asa ceva in car audio. un exemplu ar fi designurile lui Pete Kulicki, membru al echipei Team Toxic Bass.
designurile lui sunt o combinatie intre TL si RLH (rear loaded horn).

ReLLaXX 20-04-07 00:03

Re: Folded Horn
 
Lil'D... Binenteles ca un TL sau FH poate sa coboare bine, poate sa sune bine si este perfect realizabil si utilizabil in car audio. Sa nu uitam dimensiunea incintei si putinele masini in care aceasta incape. Rezultatele lui Pete nu justifica folosirea acelui tip de incinta. Ok, e cunoscut, dar nu total justificat. Raman la parerea ca in masina un BR face tot ce trebuie, chiar si peste.


FH au fost utilizate in mod special pentru spatii mari, si pe buna dreptate. Se poate aprofunda daca e cazul.

Lil' D 20-04-07 08:41

Re: Folded Horn
 
De acord. acuma depinde si de ce vrea fiecare de la sistemul lui la cat spatiu este dispus sa renunte.
eu unu ma multumesc si cu sealed ;)

53xtc 20-04-07 21:52

Re: Folded Horn
 
1 Attachment(s)
La sugestia unui amic din state (match made in heaven - exact asa s-a exprimat):

MTX XT10-04
25 cm diametru
putere 250W RMS, 750W max
impedanta: 4 Ohmi
SPL 2,83V/1m: 89,7dB
Fs: 39Hz
Xmax : 9,5mm
Re: 3,4 ohmi
Qts: 0,65
Qms: 8,0
Qes: 0,71
Vas: 30,3 l

Avand in vedere si pretul de achizitie ... OK

O intrebare: pot sa le amplific cu un singur amp? Cam ce specificatii ar trebui sa aiba? Buget maxim amp pt sub-uri 20 milioane in urma pretului "promo" pt cele 2 sub-uri.

Multumesc

Later edit : nu inteleg de ce acest layout se comporta bine cu dif-uri entry level...

ReLLaXX 20-04-07 22:03

Re: Folded Horn
 
Quote:

Originally Posted by 53xtc (Post 862774)
Later edit : nu inteleg de ce acest layout se comporta bine cu dif-uri entry level...


Fiindca nu sunt optimizate pentru aplicatii "mai domestice", sau mai bine spus de larg consum si interes. :)

Un amplificator de 1000W imi pare suficient pentru ele. Un clasa D bun. In bugetul asta gasesti destule variante dar retine ca este inutil sa investesti intr-un amplificator peste clasa difuzoarelor. Prospecteaza piata si vezi ce-ti convine. Ne mai dam si noi cu parerea aici. :) Lightning Audio are un monobloc clas D, 1Kw (varf) si pret in bugetul tau.

Daca ma gandesc mai bine ai putea sa-ti cumperi un amplificator bun de tot. Fiindca sunt sanse sa ai curand nevoie de alte difuzoare. :)

53xtc 20-04-07 23:55

Re: Folded Horn
 
1 Attachment(s)
Asta pare sa fie. 1000W la 1 ohm.

Lightning Audio Strike Amplifiers : S4.1000.1D

Enlarge Image S4.1000.1D
1000 Watt Class D Mono Amplifier
The S4.1000.1D is our most powerful amplifier with a ground thumping 1000 watts at 1 ohm! With it's internal variable crossover it has the flexibility to fit into virtually any system. And it's striking cosmetics will make it the center attraction in any system.

MSRP $549.99

S4.1000.1D Specifications


Features

• Chrome Plated Cover
• Blue LED Illumiated Center Logo
• Adjustble 12dB/octave Crossover
• Remote Level Control
• Subsonic Filter
• Master / Slave Switch
Warranty

• Standard Warranty - 1 Year
• Extended Warranty - 2 Years
(Lightning Audio will extend the Standard Warranty from 1 year to 2 years if installed by an Authorized Lightning Audio Dealer. Requires proof of purchase.)

Specifications
Description Value
CEA-2006 Compliant Yes
Number of Channels 1
Rated Power 250 Watts x 1 @ 4-Ohms
500 Watts x 1 @ 2-Ohms
1000 Watts x 1 @ 1-Ohm

2 Amplifiers Strapped Together
1000 Watts x 1 @ 4-Ohms
2000 Watts x 1 @ 2-Ohms
Total Power 1000 Watts
Max Power
Bridgeable Yes (using 2 S4.1000.1D amplifiers)
Crossover Controls 12dB/octave Low-Pass only
Tone Controls Subsonic Filter
Variable from 15Hz - 40Hz
Signal Input Low Level (RCA): 100mV - 5V
Slave In: (1) RCA @ 100mV - 5V
Signal Output Master Out: (1) RCA
Power Input Connector Block Terminal
Power Wire Gauge 1/0 AWG
Speaker Output Connector Block Terminal
Speaker Wire Gauge 8 AWG
Heat Sink Type Extruded Aluminum
Cooling Convection
Remote Control Remote Level Control
Visual Indicators Combination Power / Protect
Circuit Topology Class Class D
Frequency Response 10Hz - 250Hz
Signal-to-Noise Ratio >70dB A-weighted
Channel Separation 50dB
Fuse Value (3) 30 Amp
Dimensions 2.0" H x 10.5" W x 15.75" L
(5.06cm x 26.67cm x 40cm)
Shipping Weight
Kit Includes Allen Wrenches
Mounting Screws
Replacement Fuses
Remote Level Control

53xtc 21-04-07 00:02

Re: Folded Horn
 
Prea tarziu sa mai editez.

L-am gasit pe un site romanesc la 14 milioane. De luat in calcul...Multumesc pt. indrumare.

Lil' D 21-04-07 15:47

Re: Folded Horn
 
o alta optiune buna, in bugetul ala, ar fi si un audison lrx1.400
900wrms @ 1 ohm.

53xtc 21-04-07 20:46

Re: Folded Horn
 
Daca distribuitorii imi confirma ca cele 2 statii LA sunt pe stoc, saptamana viitoare le am. Sunt convins ca Audisonul este mai mult decat ok insa ... nu asta caut, caut ceva iesit dintr-un anumit tipar... d'aia mi s-a pata si pe FH... nu stiu cum sa explic, nu e fita si nici snobism este ceeva ce tine strict de structura interioara... in sfarsit...promit sa urc poze cat de curand.

53xtc 25-04-07 22:24

Re: Folded Horn
 
5 Attachment(s)
Schimbare de directie.

Am primit cadou 2 dif-uri cam ragalii, dar noi, si bune ca dimensiuni. Sper sa-si duca misiunea la capat chiar si pentru 10 minute :bat: pentru ca nu am de gand sa le iert...si nu cred ca acel 200W de pe ele este real, daca duc 100 - 150 as fi multumit...

Poze cu ragaliile in atasament, ideea e ca sunt 2, sun noi, si sunt ale mele ... pt distrugere :D

Pot sa iau un amplif de 4 X 100 - 150 si sa pun pe 2 canale componentele si pe celelalte 2 canale cate un dif ? In teoria mea se poate dar un sfat... e binevenit. Planul ar fi ca daca acest proiect esueaza (si sunt constient ca am toate sansele :shock: ) sa raman cu amplif-ul pt boxele din habitaclu, urmand sa cumpar si un set de coaxiale pt. spate si sa imi iau un sub in BR cu amplif pt el si gata.

Am decis sa fac cutia singur totusi pe cat de bine pot. Daca rezultatul final este multumitor voi apela la vpower16v pentru o incinta dupa toate regulile jocului si un nou set de dif-uri mai de doamne ajuta.

Poze noi saptamana viitoare cand primesc si primele bucati de MDF...

PS. Am ramas masca la vederea "conexiunilor" + / - de pe dif-uri ...WTF???

Parametrii TS (am sapat ceva pe google dupa ei, nu garantez 100% ca sunt exacti):

Fs = 29, Hz
Qms = 4,001
Vas = 44,99 liters
Xmax = 30 mm
Qes = 0,487
Re = 3,8 ohms
Le = 1,2 mH
Z = 4, ohms
Qts = 0,434
2.83-V SPL = 88,74 dB

Lil' D 28-04-07 01:01

Re: Folded Horn
 
trage in ele bine ! dupa mine, singurul avantaj al conexiunilor "moderne" este usurinta de conectare / deconectare. ca in rest, toate isi fac treaba.
bun plan cu ampu in 4 canale. alegerea mea ar fi sa-l folosesc la amplificarea intregului sistem pana cand bugetul perminte un monoblock bun. apoi sa trec la activ in fata daca tot am 4 canale la dispozitie :)

53xtc 30-04-07 20:52

Re: Folded Horn
 
cumparat lemnaraie, aracet, shuruburi... maine o incepem si dupa ce postez si poze cred ca ar trebui mutat ... nu se face dimineata odata...


All times are GMT +2. The time now is 05:22.

- Copyright 2026 4Tuning