![]() |
Re:
Quote:
Ia-ti alt motor si in ala poti sa dai cat vrei... :wink: |
ATENTIE la offtopic :evil:
|
pai mai baietzi....poa sa-i cumpere alt motor....dar dak masina nu mai e in stare sa-l tina?...nu-i bagati in cap prostii k dupaia se trezeste la semafor k pleaca motoru`....si caroseria ramane pe loc
Cea mai buna solutie care o vad eu este: CUMPARA-TI ALTA masina....nu merita bagati bani in astea f vechi :peace: |
cum a putut omu ala sa isi puna V12 pe sierra poti si tu... (teoretic)
sau ma bine.. cumpara ti alta masina... si daca vrei burnout si cerculete sa iti iei cu tractiune pe spate... |
aaa ... nu chiar ... daca vrei burnout iatzi tractziune fatza daca vrei cerculetze atunci tractziune spate si cu trac. spate se poate burnout da io zic ca cu aia de fatza faci mai usor :)
|
uite aici niste date despre 2.3 D de la ford:
Type S-4 OHV 8 valves total 2 valves per cylinder Bore × stroke 94.00mm × 90.00mm 3.7 in × 3.54 in Bore/Stroke ratio 1.04 Displacement 2498 cc (152.437 cu in) Unitary capacity 624.5 cc/cylinder Compression ratio 23.00:1 Fuel system Rotodiesel diesel inj. Aspiration Normal D. Max. output 70 PS (69.0 bhp) (51.5 kW) @4200 rpm Max. torque 148.0 Nm (109 lbft) (15.1 kgm) @2000 rpm Top speed 145 km/h Power-to-weight 50.36 bhp/ton Transmission 5M Drive RWD Top gear ratio 0.82 Final drive ratio 3.64 sper ca ti-am fost de folos ;) |
Re: FORD SIERRA TUNING
darkager ... ai cumva mai multe date despre motoarele de Sierra astea diesel ??? in special 2,3 daca ai si vrei, poate imi trimiti si mie ceva ceva (cu berea de rigoare ) le poti trimite pe mailu' meu. Nu de alta dar mi-am luat o Sierra 2,3 D si tre sa-i fac motorul, are ceva uzura in bloc si nu stiu cotele de reparatie
|
Re: FORD SIERRA TUNING
Eu conduc un Oltcit, dar taicamiu are un Sierra MK1 din '86, 2.0EFI(benzina, injectie electronica, necatalizat). Masina e capabila, stie si burnout, se descurca si la linute. Diferenta e clara la ceea ce inseamna turatia la care ai cuplul. Pe diesel e foarte jos, deci degeaba turezi motorul, puterea te ajuta doar la viteza, pt ruperea aderantei si porniri ca din tun ai nevoie de cuplu. Modelul tau face treaba asta, pt ca e facut sa care, sa deplaseze sarcini mari(apropo, e motorul si de pe Ford Transit din acelasi an, asa ca 2.3D are istorie). Vorbind la modul serios, foloseste motorul de 2.0 orice gasesti NR4A, NR4B, motorul e cunoscut si sum numele de "motor Pinto". Ca date tehnice: 85kW(115cp)la 5100rpm , 173Nm la 3800rpm, raport compresie 9.2:1.
ca idee uite-te pe www.skogenracing.com si pe www.sierracorner.net |
Re: FORD SIERRA TUNING
diselul de 2.3 ajunge si la 170 dar ajunge foarte greu adik foarte foarte greu si papa extrem de mult la viteza aia. Am fost cu un tip si a ajuns la 175 dar ia luat 17-18 %. Deci se poate si masina era cam veche dar era intretinuta
|
Re: FORD SIERRA TUNING
salutare,vreau sa comunic ca am un opel astra 2.0 dti de 101 cai(205km/h pe navigatie) si un ford sierra 2.3 d din 88(modelul mai nou)in 4 usi,masina este stock,cu o singura exceptie:cutia,care provine de la una pe benzina,alte rapoarte,etc,cu mici modificari a mers perfect,motorul de care voi radeti ca nu ia nici 150,eu am mers cu 185 pe navigatie(viteza reala)pe bord aveam 190,deci....merge scart dar nu e recomandat pt ca motorul asta se strica f usor.....insa o forja odata pe luna.....pe A1 sau A2 e bine primita :)).
|
Re: FORD SIERRA TUNING
Mai baieti....lasati dreaq prostiile am avut Sierra 2,3 D...mai mult de 160 pe ac si fro 150 reali nu fuge.
|
sal,cei care au ford sierra pot sa faca niste poze cu ceasurile de brod aprinse,noapte,eventual ziua la al meu debia se cunoaste ca e aprins,noapte se cunoaste dar foarte slab,un verde............la masina lui intel am vazut ca sta forate misto,cum ai reusit ce ai schimbat?asa trebuie sa fie?
catanos de ce zici u ca 150 km/h cu sierra cam greu de crezut?eu am prins 180 cu sierra mea 2,3 d din 88,cine nu crede sa vina cu mine pe A1 sai arat!O sa fac o poze la urmatoare forja! |
Re: Ford Sierra 2.3Diesel - marire putere
Motorul de 2.3 de Sierra este de origine Peugeot. Exista motor de 2.5 care s-a montat pe Granada si mai tarziu pe Orion, care este in esenta acelasi motor, insa acel motor este turbo, ceea ce ma face sa cred ca se poate pune si pe motorul de Sierra. Cand am avut Sierra cumparasem un astfel de motor + c.v. si urma sa schimb motorul de 1.6 . L-am luat de la un Peugeot 605(parca) ce a fost al unei ambasade, cumparat ulterior de fostul sofer(un mos) care a lasat masina cativa ani in parcare.
|
pe orion 2,5 :shock: cel mai mare motor pe orion este 1.8
evetual -scorpio- |
| All times are GMT +2. The time now is 15:01. |
- Copyright 2026 4Tuning