![]() |
Re: Headers sau SERPISORI
Quote:
LAG-ul vine din caracteristica turboului (diameru, debit de aer, separat turbina si compresorul) Am uitat ceva, Lag-ul estee in secunde, cang miscarea aerului evacuat este mult mia rapida...max daca scade temperatura, dar de asta sunt puse bandaje. |
Re: Headers sau SERPISORI
Eagleee
Stii ceva site-uri sau documentatie pe net unde se pot afla mai multe despre calculul acestor tevi? |
Re: Headers sau SERPISORI
sau da-mi niste sfaturi generale privind dimensiunile tevii (interioara,lungimea) si unghiurile.
|
Re: Headers sau SERPISORI
Quote:
dar daca scri ce ai, si ce vrei iti pot da ce va data, nu exacte, dar totusi o sa fie mult mai buna dacat originalul. |
Re: Headers sau SERPISORI
Curgerea gazelor prin galerie se poate modela cu FLUENT, dar ca sa inveti sa folosesti programelul ala ai nevoie de vreo 5 ani de facultate si un calculator destul de bazat.
Turbo-lagul depinde de 2 chestii: volumul de gaz intre supapa de evacuare si turbina si volumul de gaz dintre compresor si supapa de admisiune (ok, mai intra si configuratia traseului in calcul dar nu asa de mult). |
Re: Headers sau SERPISORI
Quote:
Cu program nu pot sa iti dau dreptate, pur si simplu ca noi inca nu am reusit sa facem orice numai dupa program, numai dupa datele calculate, modelata si testat pe calculator, in general iese cava... Programele astea sunt bunae numai sa iti da un ghid, nimic mai mult, asta dupa ce studiez la universitatea din budapesta, sectia inginer macanic, si noi ma facut multe experimente de gen, chear acuma incerc sa modeles o galerie de admisie pentru motorul R19 1.8 16v ca sa fie turbo, prototipul va fi gata pana la sfarsitul anului...dar slabe sanse sa iasa ceva din programlele astea...ceva ce pot sa folosesc... Mai este unca o chestie la LAG, marimea trubinei si compresorului, dar asta nu tine de evacuare. |
Re: Headers sau SERPISORI
Nici o simulare pe calculator nu poate sa repoduca 100% fidel procesul fizic (deh, doar intervin zeci de ipoteze simplificatoare). Insa pot fi folositoare in a arata niste directii de urmat.
|
Re: Headers sau SERPISORI
Asa este, te ajuta sa ai idei ce sa nu faci, dar ce sa faci trebue calculat (metode vechi) si studiat carti si multe alte documente raferitoare la formele folosite.
Normal forma, lungimea si diametrul se calculeaza dupa 10 criterii...si din aceasta cauza nimeni nu calculeaza, nuci firmele cele mai mari, siu ca cu cat e mai lunga prima sectie cu atat mai sus va fi culpul maxim, despre diamertu situ ca mai mare nu are sens s faca decat ce este la chiulasa, iar dimatreul evacuarii depinde numia de capasitatea cilindrica a motorului si turatia maxima...atat, restul nu prea sa ia in calcul, cum ar fi axa cu came, compresia, tipul galeriei, deschiderea supapelor, turatia motorului...multe, dar nu merita luat in seama |
Re: Headers sau SERPISORI
motorul pe care vreau sa fac incercari este de Opel Corsa A (1989), de 1.2 L
Nu ma astept la performante,dar vreau sa-l fac sa respire mai bine si sa ma conving cu ochii mei daca merita o astfel de investitie. Asadar, ce imi recomanzi sa fac?Cam ce lungime? Diametrul tevii il las cat iesirea din chiulasa?Sau ma rog,cat mai apropiat. Merg pe 4-2-1 ? |
Re: Headers sau SERPISORI
Diametrul tevii se calculeaza si in functie de viteza gazelor (adica de cat vrem sa fie viteza asta). Asta depinde si de cilindree si de turatie.
|
Re: Headers sau SERPISORI
de-acord.
dar sunt formule pentru calculul asta? Ca am cautat de mi-a venit rau si nu am gasit nicaieri. Si nu stiu nici volumul de gaze evacuat de un cilindru. Asta cum se poate aproxima? |
Re: Headers sau SERPISORI
Quote:
Aproape perfect, dar vei simti diferenta. |
Re: Headers sau SERPISORI
multumesc foarte mult
|
Re: Headers sau SERPISORI
Am un peugeot 406 2.0HDI, merita aceasta operatie, as fi curios de sporul de performanta respectiv costul unei astfel de modificari...
|
| All times are GMT +2. The time now is 11:09. |
- Copyright 2026 4Tuning