![]() |
Re: E30 - , iar :)
1 Attachment(s)
e gata buldogu' :) , asa ii zice un vecin , la cum se aude :))
era prea simplu , nu aveam "+" , ala de langa relee, am uitat pur si simplu de el ... nu i-am dat inca de cap temperaturii /ceas, nu indica nici de-al dracu, am inlocuit senzorul(nou) cu unul de E30 ... oricum, greu de tot pe mai multe planuri...azi am facut rca, vinieta, autoriz la geamuri... schimbat toate lichidele posibile(ulei motor motul300v 15w50, antigel, lich. frana, diferential...) e gata ! ma mai macina ceva: la plecari de pe loc mai "sportive" se duce rau de tot in lateral(nu glumesc) aproape incontrolabil ... nu am blocant inca, asta sa fie motivul ? |
Re: E30 - , iar :)
am iesit cu ea pe autostrada , e clar , am nevoie de diferential mai lung , mult mai lung... am acum 3,95 asa ca daca cineva il vrea sau sa imi dea altul mai lung la schimb :)
cu asta la 90km/h am ~3200rpm , mult rau, la viteze de 130 si mai mult e galagios rau... merg cu 50/60km/h la 2000 si ceva ture ... intersant e ca cu motorul vechi de 2.0 12v aveam la 90km/h ~2700 ture , deci sunt alte rapoarte in cutia asta... |
Re: E30 - , iar :)
1 Attachment(s)
carcasa mica e asta ?
|
Re: E30 - , iar :)
Daca vrei unu mai lung cauta un 3.64 sau 3.45 ;) parerea mea.
|
Re: E30 - , iar :)
Quote:
ca idee cutia de m20 are raport final pe a 5-a de 0,81, iar cea de m50 de 1. de aici apar diferentele cu acelasi diferential. un dif 3,25 cu o cutie de m50 duce la un raport final echivalent cu o cutie de m20 cu diferential de 3,91 .... 3,91X0,81 = 3,17 (chiar putin mai scurt). ca sugestie cauta un 3,25. |
Re: E30 - , iar :)
4 Attachment(s)
noutati :)
ceva sugestii cu privire la fixarea cat mai ok al carcasei cablajelor ? |
E30
1 Attachment(s)
un mic truc la pozitii, jos in bara :) si angels separat on/off .
au aparut si macaralele electrice pt geamuri si trapa ... a aparut si prima "victima" , asa cu grupul asta scurt, un E36 coupe 325(M50) destul de vioi ;) sunt mandru de batranelul meu :peace: dar sunt convins ca poate mai mult, il simt ;) |
Re: E30
NICE & LIKE !
|
Re: E30 - , iar :)
foarte frumoasa masina,imi place
|
Re: E30 - , iar :)
multumesc baieti, de foarte aproape nu mai e chiar asa frumoasa, i-ar cam trebui o vopsea, dar asta spre toamna...
am rezovat si cu temperatura in bord , nu mi-a zis si mie nimeni ca trebuie senzor cu un singur pin :)) voi ce termosat folositi ? asta al meu deschide foarte tarziu, la limita fierberii ... nu mai tin minte ce scria pe el la grade ... cineva imi sugera ca ar mai fi aer in instalatie, tind sa ii dau crezare, ca nici caldurica nu baga, deloc ... |
Re: E30 - , iar :)
Oricum n-ai nevoie de caldura acum :)) ai timp sa le rezolvi pe toate pana vine racoarea din nou
Spor la treaba,o sa iti urmaresc activitatea :D |
Re: E30 - , iar :)
nu e nevoie de caldura, asa e , dar asta insemna ca ceva nu e ok cu ciucuitul de racire... furtunele care intra in calorifer sunt calde, trebuie sa verific parghiile de directionare aer si ce mai e pe acolo de comanda, oricum trebuie sa ii schimb coaja de bord in weekend :)
pana atunci, in seara asta il pun langa nissan sa vad ce ii poate pielea :) neamtu' sau japonezu' ?! |
Re: E30 - , iar :)
neamtu neaparat :)) lasal pe japonez
|
Re: E30 - , iar :)
2 Attachment(s)
din păcate aseară nu prea a mişcat īn front cu nissanul... de plecat pleacă bine de tot ursulică, dar īn 70-100m īl ajung cu nissanul şi trec tare pe langa el ... dresati bine caluţii ăia mici ai japonezului :) , plus că la urs nu reuşesc să rezolv cu racirea, am termostat nou, scrie pe el 87*C, dar cred că deschide la 100, dă să fiarbă... cred că īl dau jos de tot, aia e, nu se mai īncălzeşte complet, dar măcar nu risc să īl prăjesc , am mai cumpărat şi radiator nou...
|
Re: E30 - , iar :)
1 Attachment(s)
" 6 cai " ... nu-s chiar 6 , dar sunt acasa, in sfarsit...
golful nu mai este al meu, este aal unui prieten de vreun an si vrea sa il vanda acum... |
| All times are GMT +2. The time now is 08:43. |
- Copyright 2026 4Tuning