Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Subwoofere (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere.html)
-   -   subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm) (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere/32364-subwoofer-kicker-solo-baric-l5-12-inch-30-cm.html)

skateru 13-02-07 23:01

2 Attachment(s)
de-acolo am si luat dimenisunile pt cutia de kicker...da doar alea is...si i pentru o cutie ported din cat am vazut...cred ca pana la urma o sa incerc sealed si daca nu imi convine i fac o gaura si il fac ported :D
Quote:

Originally Posted by vpower16v (Post 748236)
vezi ca pe site ul www.kicker.com gasesti manualul tehnic de la acest subwoofer care cuprinde toate incintele si desenele lor... si incearca sa construiesti o incinta recomandata de ei....daca vrei ..profund...adica sa coboare in frecventa alege sealed dar o sa iti trebuiasca un amplificator puternic ca sa il misti bine in sealed...

si dimensiunile astea care le dau ei pt cutie mi se par cam mici :???: ......nu stiu dc ziceti ca i trebuie cutie mare daca ei dau dimensiunile astea..si cutia i facuta de ei ...am atasat modelu de cutie si dimensiunile

steaua23 13-02-07 23:14

Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
 
imagineaza-ti ca fratioru lui mai mic S10L5 ocupa mai mult de 60% din portbagajul de astra g hatchback. Incinta e bassreflex ... compact parca ... adica aia medie.

skateru 13-02-07 23:30

Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
 
no bine...da atunci astia de la kicker dc au facut cutia asta asa mica pentru unu de 12' ?..asta vreau sa stiu :rolleyes2
Quote:

Originally Posted by steaua23 (Post 748583)
imagineaza-ti ca fratioru lui mai mic S10L5 ocupa mai mult de 60% din portbagajul de astra g hatchback. Incinta e bassreflex ... compact parca ... adica aia medie.


vpower16v 14-02-07 12:14

Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
 
taticu' cauta mai bine si o sa gasesti un manual cu TOATE incintele ..sunt cam 5 in total + variantele pe care le faci tu in litrajul recomandat..;) si..iti mai repet la kicker nu merge sa faci tu o incinta asa cum vrei si apoi sa dai o gaura sa il faci ported....ori faci o incinta EXACT cum scriu ei.....ori iti iei un jbl il pui in tub d carton si gata.. :)

skateru 14-02-07 17:48

Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
 
pe site-u lor n-am gasit decat modelu asta de cutie pt subwoofer...si faza cu gaura era o gluma:D ...da tot nu m-am lamurit daca i buna sau nu cutia care am atasat-o cu dimenisunile alea mici...asta vroiam sa stiu :D
Quote:

Originally Posted by vpower16v (Post 749255)
taticu' cauta mai bine si o sa gasesti un manual cu TOATE incintele ..sunt cam 5 in total + variantele pe care le faci tu in litrajul recomandat..;) si..iti mai repet la kicker nu merge sa faci tu o incinta asa cum vrei si apoi sa dai o gaura sa il faci ported....ori faci o incinta EXACT cum scriu ei.....ori iti iei un jbl il pui in tub d carton si gata.. :)


vpower16v 14-02-07 18:11

Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
 
http://www.kicker.com/06/tech-suppor...ManualV2_0.pdf ...off .....ideea este asa...cutia asta este buna numai daca o cumperi de la ei pt ca nu stii cum sa o acordezi...nu ai ce face cu dimensiunile exterioare daca nu stii lungimea bass reflexului...

skateru 14-02-07 20:36

Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
 
cum adica lungimea bass reflexului???...o data ce stiu dimensiunile exterioare ale incintei ..ce imi mai trebuie?
Quote:

Originally Posted by vpower16v (Post 749779)
http://www.kicker.com/06/tech-suppor...ManualV2_0.pdf ...off .....ideea este asa...cutia asta este buna numai daca o cumperi de la ei pt ca nu stii cum sa o acordezi...nu ai ce face cu dimensiunile exterioare daca nu stii lungimea bass reflexului...


Bigu 14-02-07 23:14

Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
 
vruia sa zica de adancimea portului de bass reflex... si daca ar fii in compresie...ar tb sa stii grosimea materialului ;) nui asa de floare la ureche...

vpower16v 14-02-07 23:24

Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
 
exact...incinta din poza ta este una bass reflex...adica cuprinde rezonatorul Helmholz sa fiu mai tehnic ..adica "tzeava aia pe unde sufla basu" :):) ..aia face totul la incintele bass reflex..daca nu are lungimea si diametrul corect (din acesti parametrii se stabileste frecventa de acordaj ) nu functioneaza cum trebuie si nu suna corect...sau ca sa fie mai roz situatia....poti strica mecanic difuzorul ...deci...atentie..kickerele patrate sunt mai delicate :) la capitolul incinte..ba chiar iti recomand si eu..si departamentul tehnic de la kicker :))):)...sa cumperi statie cu filtru infrasonic si sa l setezi pe la 25-30hz daca iti faci ininta bass reflex..


All times are GMT +2. The time now is 13:19.

- Copyright 2026 4Tuning