Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   fileaza bordul ca un pom (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/316102-fileaza-bordul-pom.html)

xenonhd 29-04-12 16:58

Re: fileaza bordul ca un pom
 
Quote:

Originally Posted by geoland (Post 5002714)
ce muzica ai pe masina???ca consuma ff putin

subwoofer Powerbass S12
amplif. Hollywood Hxa20
kit cabluri Hollywood de 10mm

dflorin10 29-04-12 20:04

Re: fileaza bordul ca un pom
 
Salut , nu sunt in masura sa dau sfaturi , pot doar sa mi dau cu parerea si cum as proceda eu : intai de toate un aparat de masura , foloseste-l si vezi ce zice (poti verifica si bateria daca este ok cu el , vezi pe google cum , ultima data l-am folosit la un prieten pe un accent si arata 12,3-12,4 cu consumatorii masinii porniti , evident cu masina pornita , deci clar daca mai punea si muzica pe ea nu era tocmai ok , nu intru in detalii ce probleme avea ca te plictisesc :) ) . As verifica daca cablul acela de alimentare este ok , vezi ca era un tabel pe net cu sectiunea cablului in functie de lungime si putere dupa care as verifica toate contactele ( verifica foarte atent si masa , de obicei avem tendinta sa neglijam dar este foarte important sa ai masa buna , racaie din nou tabla unde ai pus papucul pt masa ) . Daca nici asa nu merge ... bateria e buna , contactele sunt facute cum trebuie , totul ca la carte , aparatul de masura arata ca alternatorul incarca si ca bateria este buna ... sincer eu m-as duce la un electrician . Absolut in nici un caz nu m-as uita dupa vreun deep cycle , la ce ai tu acolo chiar sunt bani aruncati in van si pot sa fac pariu ca nu vei rezolva problema daca pui un deep . Te salut si sper sa vii cu vesti bune ca ai rezolvat , inca odata eu ti-am spus doar ce as face eu .... sunt alti in masura sa ti dea sfaturi si mai bune .

silviu.o 29-04-12 21:34

Re: fileaza bordul ca un pom
 
Daca zici ca ai inlocuit bateria si tot la fel face, ar trebui sa verifici alternatorul, mai exact puntea de diode. Dar pentru a masura puntea de diode trebuie sa il dai jos. La unele masini e extrem de simplu, la altele extrem de complicat. Vezi unde e amplasat si daca e usor de dat jos da-l tu, si dute la un electrician sa ti-l masoare.

ReLLaXX 30-04-12 01:22

Re: fileaza bordul ca un pom
 
Quote:

Originally Posted by geoland (Post 4997775)
buna ziua,sunt nou pe forum.am o tacuma din 2003

casetofon alpine ida 100

difuzoare fata impact pg 16,5 100x2 rms+statie sony old 90x2 rms

pe spate difuzoare jbl 45 rms fara statie

subwoofer hertz de 25 cm 250 watt rms+statie audison 188 rms

condensator impact de 1 farad

problema mea cu si fara condensator imi fileaza bordul(inclus toate becurile din masina)am controlat toate firele si masa tot pare a fi corect...

cine ma poate ajuta cu sfaturii da multumesc anticipat:idea::idea:

Verifica daca ai un alternator cu perii si starea acestora, puntea de diode si punctele de contact masa baterie-motor-caroserie. Ai toate sansele sa rezolvi problema (am vazut recent un caz similar).


All times are GMT +2. The time now is 19:54.

- Copyright 2026 4Tuning