Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E36 - 88 DUB 318is-ul meu. (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/309067-e36-88-dub-318is-meu.html)

Chriss-T 16-03-12 21:26

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Quote:

Originally Posted by myky99 (Post 4935642)
pozeeeee...sa vedem si noi ce munca faci ....sa vedem si noi masina...sa vedem ca se munceste la ea pe cat se zice....spor la munca!

nu pot sa le urc...nu stiu ce are :|

neagk 16-03-12 21:28

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
5 Attachment(s)
Pozele primite de el pe YM.

florineluspr 16-03-12 21:39

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Mie nu imi plac jantele alea.Cred ca pe urs aratau altfel dar pe pisica nu da bine deloc.Si anvelope are talonul cam inalt, nu e ceea ce trebuie.(parerea mea)
Class II cum s-a mai spus... e cale lunga pana acolo.Nu ai nimic M tehnik pe masina pana acum, decat bara aia albastra.E frumoasa masina oricum, imi place, mai ales ca seamana cu a mea.
Numai bine

Chriss-T 16-03-12 21:45

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
jantele sunt cu gumele cu care au venit...am si postat ca le am la polisat si reconditionat si le-am luat gume 205 40 17 fata pe 8,5j si 215 40 17 spate pe 10j...stiu ca am mult de munca,dar daca masina a fost la un taran,aia e...aveam schimbator de mahon...presuri cu dragoni peste ale ei originale,etc...incerc sa o aduc pe drumul bun,nu pot pune poze cu ea...s-a lucrat foarte mult la ea si inca se mai lucreaza mult...am mult de munca si o sa iasa bine.

Skillzu 16-03-12 21:52

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Ai ceva de munca.
Dupa VIN, masina ar fi Class II, unul din ultimile probabil.
Dar este 95, nu 97.

Ciudat este ca pe masina nu mai exista nici macar o piesa de Class II (la exterior, sau interior) :sad:

Bafta!

Chriss-T 16-03-12 21:56

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
poate nu mai retin eu bine anul,dar parca asa am vazut...am si spui ca a fost lovita in fata si i s-a schimbat bara grila cu dalea ieftine...si cred ca s-a vandut tot kitt-ul sau ceva de genu...dar asa e acu,o sa am ceva de munca,dar pana acu am luat o groaza de piese si mai am...usor usor o sa iasa ce-mi doresc si o sa vin cu ea in august la intalnire,sper sa fie gata cat de cat.

DEVIL's Style 16-03-12 22:45

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Baza e buna , buget si rabdare sa fie si o sa faci ceva frumos cu ea , cum a spus si skillzu , dar sincer mie nu mi a aparut nimic care sa ateste ca e un class II ....

Cu ajutorul celor de pe forum + pasiunea /rabdarea/banii tai va iesi ceva frumos , doar sa fii atent la detalii si tot !

Dar sfatul meu , pui masina la punct tehnic si la tabla si apoi te joci cum vrei cu ea ! mult succes

Ps : daca interiorul nu a fost retapitat sau inlocuit , e individual ala !

Chriss-T 16-03-12 22:50

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
pai asta incerc sa fac,cat mai OEM...am inceput sa lucrez la mecanica o fac toata...ceva mici modificari,cutie de 2.3,caut un autoblocant frumusel,carcasa mare si am putina rugina pe aripa stanga ta si putin pe prag in rest e ok,o sa ma duc sa roluiesc aripile fata spate pt jante si astept reglabila sa o montez cu jantele,o sa iasa ok...revin cu poze mai muuulte cand o sa pot,inca nu am descoperit problema.

DEVIL's Style 16-03-12 23:57

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Quote:

Originally Posted by Chriss-T (Post 4935819)
pai asta incerc sa fac,cat mai OEM...am inceput sa lucrez la mecanica o fac toata...ceva mici modificari,cutie de 2.3,caut un autoblocant frumusel,carcasa mare si am putina rugina pe aripa stanga ta si putin pe prag in rest e ok,o sa ma duc sa roluiesc aripile fata spate pt jante si astept reglabila sa o montez cu jantele,o sa iasa ok...revin cu poze mai muuulte cand o sa pot,inca nu am descoperit problema.


Asta nu e cutie de 6 cilindri ? de ce sa ii pui una de aia?

OdorogLGV 16-03-12 23:58

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
chiar o masina frumoasa!si ce tare te-au luat toti...si opa,chiar cica e class 2!sunt niste baieti cu experienta reala,doar ca uneori exista unul cu o reactie din asta vulcanica si apoi turma dupa el.oricum,bine ca s-a lamurit!chiar frumoasa masina si ai idei f bune,ma bucur si fa ceva cu calc ala sa mearga poze!nici eu nu ma omor cu jantele alea,dar cu o suspensie potrivita,cred ca iese ceva ok!culoare frumoasa,interiorul super dotat.o baza numa'buna!bafta si km fara numar,fara sa o mai trosnesti si tu!!,chiar,de ce sa ii pui una din aia?sunt alte metode prin care mai castigi un pic de putere,dar nu am auzit niciodata de cutie de 2.3....poate nu stiu,nu ma declar mecanic:D

Chriss-T 17-03-12 00:13

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
17 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by OdorogLGV (Post 4935915)
chiar o masina frumoasa!si ce tare te-au luat toti...si opa,chiar cica e class 2!sunt niste baieti cu experienta reala,doar ca uneori exista unul cu o reactie din asta vulcanica si apoi turma dupa el.oricum,bine ca s-a lamurit!chiar frumoasa masina si ai idei f bune,ma bucur si fa ceva cu calc ala sa mearga poze!nici eu nu ma omor cu jantele alea,dar cu o suspensie potrivita,cred ca iese ceva ok!culoare frumoasa,interiorul super dotat.o baza numa'buna!bafta si km fara numar,fara sa o mai trosnesti si tu!!

eee aia e,nu e problema...ne mai luam si suturi in fund si pareri bune,jantele cu cauciucuri trase si reglabila pusa o sa dea foarte tare,putin camber spate si aia e.
cutia de 2.3 e pt raport scurt si putin mai multa putere,de la cine urmeaza sa o iau si sa o arunc pe masina cica duce pe 4cl cum e al meu 1.8is cu a 1-a in 60km/h...acu nu stiu sigur daca e asa sau nu,astept pareri si de la voi,incerc sa o fac cat mai ok,mai am de munca...
hai ca usor usor intr-un final am putut urca poze :)))

DEVIL's Style 17-03-12 00:25

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Vezi ca cine te indruma pe partea mecanica , te duce putin eronat ! eu sunt in plina documentare pentru conversie pe kompressor , cutia de 323 are prindere pentru motor de 6 cilindri si nu 4 , daca vei alege si blocant 3.15 , atunci sa nu ai sperante prea mari in acceleratie buna. Setupul asta e folosit mai mult de cei care fac drumuri in afara , nu pentru mers in oras sau o acceleratie imbunatatita !


Poti sa dai mai multe detalii despre piesa din poza nr 8 si 10? pret , de unde ai cumparat-o si ce bani? Boxele de la mtx nu sunt cea mai inspirata alegere ! Nu ca sunt proaste doar ca , pentru bmw uri la cat de pretentioase sunt la acest capitol se preta mai bine ceva de la hertz , focal , digital designs , helix.

Chriss-T 17-03-12 00:26

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
atunci ce recomanzi?

DEVIL's Style 17-03-12 00:32

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Quote:

Originally Posted by Chriss-T (Post 4935941)
atunci ce recomanzi?


Daca pastrezi motorul asa , fara alte modificari , daca ai volanta single mass cu atat mai bine , daca e dual mass , treci pe single mass + cutia ei + un blocant pe 3.45 sau orice altceva ce sare de 3.15 [ stiu ca sunt mai multe variante ]


Motoarele astea au un potential destul de marisor la o conversie turbo sau kompressor .

Curata putin motorul [ de depunerile de calamine etc ] , vezi ce piese mai ai nevoie la el , niste bujii mai performante , un filtru in cutie K&N [ cea mai ieftina varianta ] sunt si cateva admisii mai bune , dar si banul cerut e pe masura. Am o idee cu o admisie de pe m3 ul e30 , dar inca mai studiez problema ! eventual lasa un id de messenger pe privat ca iti zic eu mai multe !


PS : daca vrei perfomante imbunatatite , scapa si de acele jante , pentru ca sunt grele , cele mai bune variante ca si look / greutate sunt acele BBS uri RC sau acele jante de M3 motorsport forjate.

Chriss-T 17-03-12 00:35

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
momentan vreau sa o fac tzipla la caroserie mecanica si motor,apoi upgrade la motor si alte chestioare.ma gand la ceva turbo,am o turbina de la un prieten...dar nu stiu daca ma bag in ceva ce ma depaseste sau nu:)) asa ca raman la dastea usoare si usor usor o duc unde trebuie.


All times are GMT +2. The time now is 09:39.

- Copyright 2026 4Tuning