![]() |
Re: Machete in lucru - neamtu07
treaba buna pana cum...
|
Re: Machete in lucru - neamtu07
Poate ar trebui sa-i evidentiezi spatiile dintre panouri ca sa iasa mai bine in evidenta.
Nu stiu cu ce vopsesti, ma refer la instrumente, dar bine ar fi sa faci evidentierea inainte de a da culoarea finala. Astept continuarea mai ales ca este vorba de interior. Masina o sa ramana de strada sau ai de gand s-o transformi intr-una de sport? Spoor! |
Re: Machete in lucru - neamtu07
Quote:
Multumesc! |
Re: Machete in lucru - neamtu07
Multumesc pentru raspuns.
|
Re: Machete in lucru - neamtu07
1 Attachment(s)
Am dat o mana de vopsea pe alfa,urmeaza lacul.
|
Re: Machete in lucru - neamtu07
imi place! like!
|
Re: Machete in lucru - neamtu07
Quote:
|
Re: Machete in lucru - neamtu07
Nu cred ca putea sa le evidentieze satisfacator din cauza metodei de vopsire (spray, strat grosut, pigment puternic). Daca se facea la aerograf era altceva.
|
Re: Machete in lucru - neamtu07
Nu ma pricep la vopsitul cu spray dar am vazut pe cineva care face minuni.
Dupa ce a dat cu negru, merge si la pensula, diluat, in mai multe straturi, la imbinarile tablelor si dupa ce s-a uscat, circa 24 ore, a folosit pentru vopsit vopsea auto la spray. Mi-a explicat ca tehnica consta in a gaza modelul, vopsit de la distanta, in straturi succesive. Este adevarat ca se consuma vopsea dar rezultatul conteaza. In zona imbinarilor vopseaua avea o nuanta mai inchisa si au iesit in evidenta panourile. Nu am incercat, nu stiu sa fac dar pentru toate exista un inceput. Daca nu tremura mana poate fi facuta evidentierea si post vopsire. De mare ajutor este un marker cu vopsea. Am auzit ca exista negru dar eu nu am gasit decat alb, rosu, argintiu si auriu. Varful markerului este de diferite grosimi asa ca in functie de scara se poate alege. Spoor! |
Re: Machete in lucru - neamtu07
1 Attachment(s)
Tot ce se poate. Eu am incercat varianta evidentierii cu vopsea acrilica la 1:24. Nu iese rau, dar parca nici foarte realist nu arata (poate daca as fi folosit ceva negru mai deschis...).
Portiera spate si capacul busonului de la rezervor au primit tratamentul asta. |
Re: Machete in lucru - neamtu07
Si arata foarte bine.
Mai poti incerca cu vopsea acrilica, tempera diluata, aplicata cu pensula, lasi putin sa se usuce dupa care stergi macheta astfel incat vopseaua sa ramana numai intre rosturi. Se poate "sigila" cu lac sau lasata asa dar atunci cand umbli cu ea trebuie mai cu atentie sa nu stergi vopseaua. Ca vopseaua pe baza de apa sa adere mai repede se poate folosi, in amestec cu apa, putin aracet "Moment" care ramane transparent dupa uscare. Tehnici sunt multe si variate si fiecare o foloseste pe aceea cu care s-a obisnuit sau ii este mai la indemana. Oricum, repet, eu zic ca ti-a iesit bine si arata mult mai realist decat cu vopseaua de aceiasi culoare intre rosturi. Pentru nuanta ai ca exemplu machetele care deschid usi, capote sau chiar cele reale. Spoor! |
Re: Machete in lucru - neamtu07
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 09:13. |
- Copyright 2026 4Tuning