![]() |
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
1-cat de important este condensatorul intr un kit audio ( o statie+ sub la 500w rms) ?
2- cat de urgent este cablul de 50mm la o componenta(kit) de sus mentionat? |
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
1- la fel de util ca un amplificator ground zero intrat in protectie vara.
2- preferabil, dar nu urgent. Totusi, nu e pacat ca la urmatorul upgrade sa stai iar sa tragi alte cabluri? |
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
am inteles ca pareriile sunt impartite si nu conteaza asa mult condensatorul respectiv la un sistem!
-trebe sa ia cabluri bune si sitem ok. .. deci e posibil sa se arda (sa se intample ceva) daca pe masina am cabluri mai subtiri pt un sistem mai puternic? - si daka skot condensatorul de la sistem risc ceva? |
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
Quote:
Daca ai condensator instalat, poti sa-l pastrezi. Daca nu il ai... ramai fara si imbunatateste partea de alimentare in alte moduri. |
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
1 Attachment(s)
Sistemul meu este format din :
**Radio CD cu MP3 Alpine model 9812RB Tuner radio FM, MW, LW cu RDS Memorare posturi radio (18 in banda FM, 6 in banda MW si 6 in banda LW) compatibil CD-R / CD-RW / MP3 / WMA / CD text DAC pe 1 Bit Ai-NET ( se poate utiliza conectorul KCA-121B ) Functie Music Scan Pregatit pentru controlul prin comenzile de pe volan (necesita adaptor) Amplificator de mare putere: 4 x 60W 3 preout-uri de 4V(front, rear, subwoofer) Pregatit Versatile Link™ Functie MediaXpander™ Control volum subwoofer Filtre HP/LP cu 3 pozitii Reglaj frecventa centrala Bass/Inalte Ajustarea largimii de banda bass Time Correction pe 4 canale cu ajustare digitala Functie Bass Focus Selectarea tipului de bass Volum rotativ Panou frontal detasabil **Condensator Dietz 1f condensator 1 Farad 21 VDC voltmetru digital cu LCD activare remote cod dietz: 21000 **subwoofer Alpine Type-R SWR-1242D, cu urmatoarele specificatii: subwoofer 12" diametru difuzor: 30cm putere RMS: 500W putere Max: 1500W impedanta: 4+4 ohmi raspuns in frecventa: 24Hz - 500Hz **amplificator Alpine mrp 650 V-Power MRP-M650 amplificator 1 canal clasa D MOSFET putere RMS: 1 x 400W (4 ohmi) 1 x 600W (2 ohmi) 1 x 1000W (4 ohmi, 2 amplificatoare in punte) raspuns in frecventa: 20Hz - 200Hz (+/-3dB) raport semnal/zgomot: 90dBA (la putere maxima)_ domeniu semnal intrare: 0.2 - 4V modul control regim termic filtru subsonic 15Hz Bass EQ 0 - +12dB (50Hz) crossover LPF (50 - 200Hz (24dB/oct) protectie suprasarcina led albastru indicator power / status conectori auriti intrare High-level iesire RCA non-fading dimensiuni: 327 x 241 x 50mm greutate: 3.7Kg si ma intreb daca am nevoie de accest condensator?(bine el orikum este instalat deja si rau nu are ce sa faca. asa ca ma ganedam sa ramana acolo ,nu? ) si 2 : ma gandesc daca pot arde siguranta acum cu ce am eu si daca va fi mult mai bine cu niste cabluri de 50mm (pe care le am in vedere sa le iau) cu gandul ca ma vor ajuta si pe viitor poate la un upgrade si nu numai... (o poza cu sistemul) |
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
Cablurile de la condensator la amplificator sunt ok. Cele din fata pana la condensator par cam mici in sectiune. Clar nu strica upgrade-ul la 0 AWG (50 mm2). Nu stiu cata diferenta o sa "auzi", dar sigur e bine venit.
Condensatorul poate sa ramana pe pozitii, daca tot e acolo. Daca o sa faci un upgrade serios pe partea de alimentare (alternator mai mare sau baterie deep cycle) poti sa renunti la el. PS: Ce motor are masina, si ce alternator? Stiu ca pe 1.5 dci se gasesc alternatoare de 125A (daca nu ma insel). |
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
ms mult pt rapiditatea raspunsuriilor si ti am dat si un PM :D masina este un 1,4 si clar pt moment si eu as vrea sa iau alimentaera de 50mm . oricum , toate usurel ..
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
din pacate nu mai aveau pe stock amp-ul spl ice care il vroiam eu , am ramas la un woofer RE SE 12" + amp hollywood 1200w 1 ohm :) sa vedem ce iese
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
pt aprox 200 de lei diferenta mai bine cumparati ampliful de 1800W hollywood \m/
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
Quote:
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
4 Attachment(s)
1200w e suficient pt un RE SE oricum. doar daca o sa fie doua RE SE-uri pe viitor :twisted:
mai ales ca acum nu e curent pt 1800w, bateria e veche si chinuita :lol: . sistemul e gata. nu am mai facut poze cu totul instalat pt ca era intuneric si nu se vedea nimic. mai departe poze si filme de la Simox. |
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
Din pacate inca nu am apucat sa fac poze , probabil voi face luni cu camera profesionala de la munca si tot atunci voi si filma , tin sa mentionez ca sunt foarte multumit de cum se aude :o:D:D ( am flex la geamurile din fata destul de mare , sper sa se vada in filmuletul care il voi face luni :D )
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
am si eu o curiozitate...
mi am cumparat de curand GZRW 30SPL + magnat tribal x one + cabluri 50mm alternator 70a...baterie de 44 amperi.. ma tine bateria...alternatorul..? risc ceva daca nu le schimb? tin se precizez ca bateria ii aproape noua.varta blue..pe frigul asta nu am pornit masina vreo 2 sapt.daca nu mai mult..si porneste din prima f rpd ..ca de obicei |
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
Fara probleme.
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
deci ii OK? dar daca a-si mai adauga un magnat rx44 pentru difurile din usi..care au 50w rms..deci 4x50 w rms...amplifu avand parca 4x135w rms
|
| All times are GMT +2. The time now is 05:22. |
- Copyright 2026 4Tuning