Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Sugestii configuratie sub + amp + condensator (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/298590-sugestii-configuratie-amp-condensator.html)

grecu_28golan 16-01-12 17:18

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
1-cat de important este condensatorul intr un kit audio ( o statie+ sub la 500w rms) ?
2- cat de urgent este cablul de 50mm la o componenta(kit) de sus mentionat?

Spliff 16-01-12 22:39

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
1- la fel de util ca un amplificator ground zero intrat in protectie vara.
2- preferabil, dar nu urgent. Totusi, nu e pacat ca la urmatorul upgrade sa stai iar sa tragi alte cabluri?

grecu_28golan 17-01-12 09:11

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
am inteles ca pareriile sunt impartite si nu conteaza asa mult condensatorul respectiv la un sistem!
-trebe sa ia cabluri bune si sitem ok. .. deci e posibil sa se arda (sa se intample ceva) daca pe masina am cabluri mai subtiri pt un sistem mai puternic?
- si daka skot condensatorul de la sistem risc ceva?

ReLLaXX 17-01-12 11:47

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by grecu_28golan (Post 4831407)
am inteles ca pareriile sunt impartite si nu conteaza asa mult condensatorul respectiv la un sistem!
-trebe sa ia cabluri bune si sitem ok. .. deci e posibil sa se arda (sa se intample ceva) daca pe masina am cabluri mai subtiri pt un sistem mai puternic?
- si daka skot condensatorul de la sistem risc ceva?

Cablurile se dimensioneaza corect in functie de instalatie. Nu e nici o problema daca ai cabluri mai groase. Daca sunt subdimensionate... pot sa apara probleme. Spune eventual ce contine sistemul la care te gandesti si ce cabluri folosesti, si incercam sa iti spunem daca e ok sau nu.

Daca ai condensator instalat, poti sa-l pastrezi. Daca nu il ai... ramai fara si imbunatateste partea de alimentare in alte moduri.

grecu_28golan 17-01-12 12:04

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
1 Attachment(s)
Sistemul meu este format din :

**Radio CD cu MP3 Alpine model 9812RB
Tuner radio FM, MW, LW cu RDS
Memorare posturi radio (18 in banda FM, 6 in banda MW si 6 in banda LW)
compatibil CD-R / CD-RW / MP3 / WMA / CD text
DAC pe 1 Bit
Ai-NET ( se poate utiliza conectorul KCA-121B )
Functie Music Scan
Pregatit pentru controlul prin comenzile de pe volan (necesita adaptor)
Amplificator de mare putere: 4 x 60W
3 preout-uri de 4V(front, rear, subwoofer)
Pregatit Versatile Link™
Functie MediaXpander™
Control volum subwoofer
Filtre HP/LP cu 3 pozitii
Reglaj frecventa centrala Bass/Inalte
Ajustarea largimii de banda bass
Time Correction pe 4 canale cu ajustare digitala
Functie Bass Focus
Selectarea tipului de bass
Volum rotativ
Panou frontal detasabil

**Condensator Dietz 1f

condensator 1 Farad
21 VDC
voltmetru digital cu LCD
activare remote
cod dietz: 21000

**subwoofer Alpine Type-R SWR-1242D, cu urmatoarele specificatii:
subwoofer 12"
diametru difuzor: 30cm
putere RMS: 500W
putere Max: 1500W
impedanta: 4+4 ohmi
raspuns in frecventa: 24Hz - 500Hz

**amplificator Alpine mrp 650 V-Power
MRP-M650
amplificator 1 canal
clasa D
MOSFET
putere RMS:
1 x 400W (4 ohmi)
1 x 600W (2 ohmi)
1 x 1000W (4 ohmi, 2 amplificatoare in punte)
raspuns in frecventa: 20Hz - 200Hz (+/-3dB)
raport semnal/zgomot: 90dBA (la putere maxima)_
domeniu semnal intrare: 0.2 - 4V
modul control regim termic
filtru subsonic 15Hz
Bass EQ 0 - +12dB (50Hz)
crossover LPF (50 - 200Hz (24dB/oct)
protectie suprasarcina
led albastru indicator power / status
conectori auriti
intrare High-level
iesire RCA non-fading
dimensiuni: 327 x 241 x 50mm
greutate: 3.7Kg

si ma intreb daca am nevoie de accest condensator?(bine el orikum este instalat deja si rau nu are ce sa faca. asa ca ma ganedam sa ramana acolo ,nu? ) si 2 : ma gandesc daca pot arde siguranta acum cu ce am eu si daca va fi mult mai bine cu niste cabluri de 50mm (pe care le am in vedere sa le iau) cu gandul ca ma vor ajuta si pe viitor poate la un upgrade si nu numai... (o poza cu sistemul)

ReLLaXX 17-01-12 13:13

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Cablurile de la condensator la amplificator sunt ok. Cele din fata pana la condensator par cam mici in sectiune. Clar nu strica upgrade-ul la 0 AWG (50 mm2). Nu stiu cata diferenta o sa "auzi", dar sigur e bine venit.

Condensatorul poate sa ramana pe pozitii, daca tot e acolo. Daca o sa faci un upgrade serios pe partea de alimentare (alternator mai mare sau baterie deep cycle) poti sa renunti la el.

PS: Ce motor are masina, si ce alternator? Stiu ca pe 1.5 dci se gasesc alternatoare de 125A (daca nu ma insel).

grecu_28golan 17-01-12 13:15

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
ms mult pt rapiditatea raspunsuriilor si ti am dat si un PM :D masina este un 1,4 si clar pt moment si eu as vrea sa iau alimentaera de 50mm . oricum , toate usurel ..

Simox 18-01-12 10:29

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
din pacate nu mai aveau pe stock amp-ul spl ice care il vroiam eu , am ramas la un woofer RE SE 12" + amp hollywood 1200w 1 ohm :) sa vedem ce iese

ralphmandl 20-01-12 15:52

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
pt aprox 200 de lei diferenta mai bine cumparati ampliful de 1800W hollywood \m/

Dragster 20-01-12 16:16

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by ralphmandl (Post 4837634)
pt aprox 200 de lei diferenta mai bine cumparati ampliful de 1800W hollywood \m/

Daca este cazul amplificatorul va fi luat la buyback, sti bine ca in unele situati se poate....:D

pigoo 20-01-12 17:54

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
4 Attachment(s)
1200w e suficient pt un RE SE oricum. doar daca o sa fie doua RE SE-uri pe viitor :twisted:
mai ales ca acum nu e curent pt 1800w, bateria e veche si chinuita :lol: .
sistemul e gata. nu am mai facut poze cu totul instalat pt ca era intuneric si nu se vedea nimic.
mai departe poze si filme de la Simox.

Simox 21-01-12 13:48

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Din pacate inca nu am apucat sa fac poze , probabil voi face luni cu camera profesionala de la munca si tot atunci voi si filma , tin sa mentionez ca sunt foarte multumit de cum se aude :o:D:D ( am flex la geamurile din fata destul de mare , sper sa se vada in filmuletul care il voi face luni :D )

dragosssh 15-02-12 18:13

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
am si eu o curiozitate...

mi am cumparat de curand
GZRW 30SPL + magnat tribal x one + cabluri 50mm

alternator 70a...baterie de 44 amperi..

ma tine bateria...alternatorul..?

risc ceva daca nu le schimb?

tin se precizez ca bateria ii aproape noua.varta blue..pe frigul asta nu am pornit masina vreo 2 sapt.daca nu mai mult..si porneste din prima f rpd ..ca de obicei

AlexBanu 15-02-12 19:43

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Fara probleme.

dragosssh 15-02-12 19:45

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
deci ii OK? dar daca a-si mai adauga un magnat rx44 pentru difurile din usi..care au 50w rms..deci 4x50 w rms...amplifu avand parca 4x135w rms


All times are GMT +2. The time now is 05:22.

- Copyright 2026 4Tuning