Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - timitza09 (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/298484-machete-lucru-timitza09.html)

timitza09 30-01-12 21:48

Re: Machete in lucru - timitza09
 
Dupli. E super fin si are aderenta foarte buna, pacat ca la o atingere mai dura se ''ciobeste'' :o ;)

timitza09 08-02-12 16:03

Re: Machete in lucru - timitza09
 
1 Attachment(s)
Dupa multa munca am reusit sa aplic vopseaua pe macheta . 8)

2010 08-02-12 18:23

Re: Machete in lucru - timitza09
 
Frumos!
Imi place cum arata si standul!

marius3030 09-02-12 16:57

Re: Machete in lucru - timitza09
 
foarte bine vopsita!felicitari!
de macheta nu mai spun !

Schumi1 09-02-12 21:02

Re: Machete in lucru - timitza09
 
E bine , este uniforma si groasa vopseaua , ai gresit-o bine .Bravo Timi si succes cu ea la sti tu ce!!!!8):lol:

timitza09 11-02-12 18:45

Re: Machete in lucru - timitza09
 
2 Attachment(s)
Multumesc baieti :lol:

Pana una alta lucram la un R12. Am curatat caroseria de chit si am reconditonat interiorul. Cam atat, va voi tine la curent ;)

Auras 26 11-02-12 18:51

Re: Machete in lucru - timitza09
 
Arata bine lucrarile tele, imi place cum lucrezi, s-o ti tot asa:-)

cardone 11-02-12 23:14

Re: Machete in lucru - timitza09
 
Bravo mane...macar sa continui tu proiectu daca eu nu am avut destula rabdare...sper sa iasa ceva frumos.

timitza09 12-02-12 14:49

Re: Machete in lucru - timitza09
 
1 Attachment(s)
Daca nu am avut momentan fonduri pentru cumpararea pieselor frantuzesti de mare calitate am inceput sa construiesc eu :lol: . Desigur , nu arata ca cele din fabrica dar in orice caz la sfarsit pot arata decent

Am inceput cu stopurile , ce vedeti mai jos este varianta bruta , acum sunt studiate cu foarte mare atentie si finisate la maxim pentru a fi extrem de simetrice. Apoi vopsite si polisate .

bmwh548 12-02-12 15:26

Re: Machete in lucru - timitza09
 
Sa te vad cum dai forma pentru catadioptrii :-P

lusian 13-02-12 18:23

Re: Machete in lucru - timitza09
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 4877447)
Sa te vad cum dai forma pentru catadioptrii :-P

Poate un model mic printat pe o foaie rosie, ar merge:-?

lancer 13-02-12 19:54

Re: Machete in lucru - timitza09
 
Quote:

Originally Posted by lusian (Post 4879423)
Poate un model mic printat pe o foaie rosie, ar merge:-?

daca te referi la toata tripla nu merge ...e totusi scara 1/18 si s-ar vedea rau ...

timitza09 13-02-12 21:46

Re: Machete in lucru - timitza09
 
1 Attachment(s)
Exact! Se vedea urat rau. :lol: Se putea taia inca o bucata se punea paralel si se dadea gaura in una dintre ele. Apoi se finisa si se vopsea. Era cam complicat. Asa lucrez la stopuri de 1310 sau R12 Argentina. Mai trebuie finisat si unde a ramas negru , trebuie vopsit cu galben sau portocaliu inchis . Apoi lipite si polisate .

lancer 13-02-12 23:16

Re: Machete in lucru - timitza09
 
de fapt nu cred ca ai nevoie de o gaura deparat in stratul de deasupra ... un simplu decupaj ar fi de ajuns ... partea inferioara e destul de subtire si la cele originale la scara 1/1 ... oricum daca ai in acel decupaj ar merge lipita o bucatica de folie reflectorizanta ... oricum ai grija cu ce lipesti straturile intre ele s-ar putea sa piarda din transparenta ... daca sunt perfect plane ambele suprafete de contact ar merge si cu superglue si apoi presate intr-o menghina pana la lipirea completa se face un fel de bloc compact care apoi merge prelucrat ...bafta

timitza09 14-02-12 08:42

Re: Machete in lucru - timitza09
 
Da, sunt perfect plane deoarece au fost pilite paralel:lol: Nu prea vad de ce folie reflectorizanta vorbesti, nu cred ca are o textura potrivita pentru scara asta :???: .


All times are GMT +2. The time now is 20:36.

- Copyright 2026 4Tuning