Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   diametru traseu evacuare e36 316i m43???????? (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/293104-diametru-traseu-evacuare-e36-316i-m43.html)

JustinCase 11-12-11 03:02

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
Eu nu as umbla la grosimea tevii decat daca ar avea turbo. Gandeste-te logic, intra mai mult aer in motor incat sa-i trebuiasca o evacuare mai mare? NU, deci... s-ar putea sa te trezesti doar cu pierderi de cuplu si o gaura in buzunar.
Inca ceva, in cel mai fericit caz desi nu cred, o teava mai groasa te-ar ajuta la ture inalte dar pe de alta parte spui ca este un motor economic asa ca te intreb cat timp mergi cu el la 6000rpm si cat timp mergi cu el la 2000rpm? 95% mergi la 2000rpm pentru consum, nu? Deci merita sa pierzi cuplul de jos pentru 2-3 cai sus? Nu cred... Nu mai spun ca daca ii cresti consumul deja ai pierdut unul din putinele atuuri ale acestui motor...
Sfatul meu este sa-i pui serpi si eventual sa-i schimbi toba finala cu una de calitate dar mai departe pastreaza banii pentru alte modificari.

sergiu_e36 11-12-11 18:56

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
Quote:

Originally Posted by JustinCase (Post 4771358)
Eu nu as umbla la grosimea tevii decat daca ar avea turbo. Gandeste-te logic, intra mai mult aer in motor incat sa-i trebuiasca o evacuare mai mare? NU, deci... s-ar putea sa te trezesti doar cu pierderi de cuplu si o gaura in buzunar.
Inca ceva, in cel mai fericit caz desi nu cred, o teava mai groasa te-ar ajuta la ture inalte dar pe de alta parte spui ca este un motor economic asa ca te intreb cat timp mergi cu el la 6000rpm si cat timp mergi cu el la 2000rpm? 95% mergi la 2000rpm pentru consum, nu? Deci merita sa pierzi cuplul de jos pentru 2-3 cai sus? Nu cred... Nu mai spun ca daca ii cresti consumul deja ai pierdut unul din putinele atuuri ale acestui motor...
Sfatul meu este sa-i pui serpi si eventual sa-i schimbi toba finala cu una de calitate dar mai departe pastreaza banii pentru alte modificari.

ms de sfaturi.......ma bucur ca mai sunt oameni care sa vorbeasca limba corecta:D......


All times are GMT +2. The time now is 03:45.

- Copyright 2026 4Tuning