Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Dacia (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia.html)
-   -   Trecere Pe Carburatie (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia/286321-trecere-carburatie.html)

nikuniku 30-03-12 11:34

Re: Trecere Pe Carburatie
 
ce vise frumoase,daca te compari cu cei care au gandit/facut acele sisteme de alimentare ce sati zic spor la lucru si conturi babane la banci

anndi 30-03-12 15:20

Re: Trecere Pe Carburatie
 
Quote:

Originally Posted by nikuniku (Post 4957098)
ce vise frumoase,daca te compari cu cei care au gandit/facut acele sisteme de alimentare ce sati zic spor la lucru si conturi babane la banci

conturi babane? nu cred. admisia si clapetele o sa coste, fiind din alu, dar nu preturi exagerate.
dar, de curiozitate, ca nu am apucat sa citesc despre sistemul asta, care ar fii avantajul?
pana acum vad numai dezavantaje.

AnDr3Y-SoLenZa 07-04-12 19:32

Re: Trecere Pe Carburatie
 
avantaje ... hmm mai simplu de montat :)) vedem cum merge , daca nu imi convine , le bag normal in tevile de la clapete

cos_min_i 24-06-12 20:55

Re: Trecere Pe Carburatie
 
nu inteleg de ce vrei tu sa te complici ... caii se scot din filmulete de pe youtube?

nu mai ai ce folosi din vechea instalatie fara MS cum ziceau baietii mai sus...

Cu banii care i-ai cheltuit pana acum pe clapete , pe alt motor , cu banii din instalatiile de AC si Servo iti refaceai motorul (care mergea cam pe ulei) , luai o axa de 263 , o pereche de serpi si un soft si ajungeai cel putin la performantele lui MCD (sa intelegi despre ce vorbesc) si aveai un aspirat de 110-115 cp care tragea destul de bine ... asta e pana nu te lovesti de ele nu o sa inveti

sorcer 24-06-12 21:12

Re: Trecere Pe Carburatie
 
115 cai :))))))) poate doar cu interne de 1.6 .

Andreynyo 24-06-12 22:32

Re: Trecere Pe Carburatie
 
Baiatul a trecut la un motor turbo, vom vedea ce pregateste :-)

cos_min_i 25-06-12 09:49

Re: Trecere Pe Carburatie
 
sorcer - se poate si pe 1.4 ... stai linistit ca stiu ce vorbesc ...

sorcer 25-06-12 15:12

Re: Trecere Pe Carburatie
 
1,4 fara turbo , fara compresor ? numa din axa , evacuare si admisie , nu stiu cum se poate , daca totusi zici ca ai reusit asa ceva spune-ne si noua niste detalii mai exacte .

cos_min_i 26-06-12 10:25

Re: Trecere Pe Carburatie
 
1 Attachment(s)
stii loganul MCD ... axa,serpi,evacuare,planare,polish admisie si evacuare ,soft ...110 cp ...facea puterea maxima la 6300 tr

sorcer 26-06-12 14:59

Re: Trecere Pe Carburatie
 
la planare cat s-a luat din chiuloasa ?

cos_min_i 26-06-12 15:54

Re: Trecere Pe Carburatie
 
0.6 s-a luat ...

deci se poate ?

sorcer 26-06-12 17:55

Re: Trecere Pe Carburatie
 
din ce spui se pare ca se poate , desi teoretic ori cum ai calcula nu prea ai cum sa scoti surplusu ala de 50% la putere.
daca imi va permite timpu , voi incerca sa pregatesc si eu unul din motoarele de solenza care il am , sa vedem daca iasa la caii aia :)


All times are GMT +2. The time now is 05:34.

- Copyright 2026 4Tuning