Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   Taxa ?! (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/279763-taxa.html)

jonnni 13-10-11 01:22

Re: Taxa ?!
 
Quote:

Originally Posted by jonnni (Post 4639643)
am nevie de ajutor. cam cat mar cost sa inmatriculez un golf 4 gti 1.8t din 2001?? cu full option mersi (masina e din spania)

mersi mult,saptamana asta duc actele la rar sa vad ce euro este, normal ar trebui sa fie euro 4 dar cine stie plus are si clima abs toate alea full sigur ma costa mai mult. mersi mult :sad:

unchiulNOS 13-10-11 01:29

Re: Taxa ?!
 
la euro 2 2231 cm3, abs, aer automata cam cat ar fii taxa?

maxfzr 17-10-11 14:49

Re: Taxa ?!
 
Quote:

Originally Posted by unchiulNOS (Post 4641973)
la euro 2 2231 cm3, abs, aer automata cam cat ar fii taxa?

indeajuns incat sa nu se merite.da statu in judecata, in maxim 3 luni ai decizia care v-a fi favorabila si astfel o inamtriculezi fara nici un ban!!!

Picinell 17-10-11 23:35

Re: Taxa ?!
 
dureaza cam 1 an si 2 luni pana iti recuperezi banii pe taxa

Zakk 19-10-11 00:59

Re: Taxa ?!
 
Salutare! aveti idee ptr un Opel Astra din '92 motor 1.4,euro2, fara aer si alte prostii cam cat ar fi taxa? am calculat pe AutoVit si da cam mult.Va multumesc!

Flaviu-Daniel 19-10-11 08:57

Re: Taxa ?!
 
din cate stiu eu acele calculatoare de pe net iti da suma intreaga,iar tu ar trebui sa iei in considerare si deprecierea care daca nu ai "alte prostii" cum zici tu ar trebui sa scada cu app. 50%

Zakk 19-10-11 16:00

Re: Taxa ?!
 
Asta inseamna vreo 4000 de euro,nici nu merita,asta e, la dezmembrat cu ea!

PDV_1989 19-10-11 19:44

Re: Taxa ?!
 
Quote:

Originally Posted by Flaviu-Daniel (Post 4655107)
din cate stiu eu acele calculatoare de pe net iti da suma intreaga,iar tu ar trebui sa iei in considerare si deprecierea care daca nu ai "alte prostii" cum zici tu ar trebui sa scada cu app. 50%

Nu mai exista depreciere la taxa auto deoarece s-a ieftinit cu 30 % si nu mai are nici o legatura dotariile masinii.

Flaviu-Daniel 20-10-11 09:29

Re: Taxa ?!
 
no atunci imi place despre ei...din cate stiu eu de la 1 ianuarie 2011 au marit taxa cu nu stiu cat la suta dupa care acuma ca au ieftinit-o cu 30% adica o adus-o cam tot acolo unde era anu trecut si nici nu mai fac depreciere?!...chiar se joaca cu noi ca cu niste prosti...

maxfzr 26-10-11 19:17

Re: Taxa ?!
 
Quote:

Originally Posted by PDV_1989 (Post 4638863)
Salut, astazi 11.10.2011 am fost la rar sa imi calzuleze taxa pentru un golf 3 1,8 75 cai si mi-au calculat-o ca ar fi undeva la 10300 euro deoarece masina are prima inmatriculare in aprilie 1992 si nu ianuarie 1993.

10300?!?! ce naiba? maine am si eu rarul si nu stiu daca sa fac si deprecieri sau nu... am un golf 3 1.6 fara clima. se merita sa fac si deprecieri? URGENT PLS

PDV_1989 27-10-11 01:43

Re: Taxa ?!
 
Quote:

Originally Posted by maxfzr (Post 4671390)
10300?!?! ce naiba? maine am si eu rarul si nu stiu daca sa fac si deprecieri sau nu... am un golf 3 1.6 fara clima. se merita sa fac si deprecieri? URGENT PLS

Atat este taxa la masina mea. Nu se mai ia in considerare dotariile masinii.Taxa de depreciere nu mai exista. Stiu doar ca s-a ieftinit taxa cu 30%. Taxa o ia in calcul din datele masinii, prima inmatriculare gen. Cel mai bine te duci la cineva de la rar sa iti calculeze taxa fara sa te apuci sa platesti toate taxele de la rar aiurea.

iuly_007 14-11-11 10:29

Re: Taxa ?!
 
aveti idee cam cat ar ajunge taxa pentru un golf 3, din '97, motor 1.4 AEX?
multumesc

frnv40 15-11-11 21:46

Re: Taxa ?!
 
Quote:

Originally Posted by jonnni (Post 4641969)
mersi mult,saptamana asta duc actele la rar sa vad ce euro este, normal ar trebui sa fie euro 4 dar cine stie plus are si clima abs toate alea full sigur ma costa mai mult. mersi mult :sad:

daca e sigur din 2001 e euro4
g4 din cate stiu eu nu are euro3 la benzina

sorin gti power 16-11-11 16:25

Re: Taxa ?!
 
Quote:

Originally Posted by frnv40 (Post 4717139)
daca e sigur din 2001 e euro4
g4 din cate stiu eu nu are euro3 la benzina

depinde ce iese la ei acolo ... la un golf 4 1.8T din 99 al unui prieten a iesit euro 2 cum nu stiu nici eu , in fine , romania e romania

frnv40 16-11-11 17:28

Re: Taxa ?!
 
pai g4 99 e euro2 ,au zis bine


All times are GMT +2. The time now is 23:30.

- Copyright 2026 4Tuning