Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   Client vs Ateliere Car-Audio (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/27369-client-vs-ateliere-car-audio.html)

Andrei Suzuki 16-11-06 20:49

Re: Client vs Ateliere Car-Audio
 
Quote:

Originally Posted by MaTzA (Post 625625)
si cum se spune...clientul nostru , stapanul nostru


Din pacate,la car-audio asta nu e intotdeauna bine.

saxo 16-11-06 20:49

Re: Client vs Ateliere Car-Audio
 
Quote:

Originally Posted by Andrei Suzuki (Post 625629)
E adevarat ca prima intrebare referitoare la un sistem care suna prost va fi:"Vai frate...cine ti-a facut porcaria asta".
Pana la urma e vorba de un compromis.

Si raspunsul ar trebui sa fie : Asa am vrut IOOOOOO :lol: :lol:

Andrei Suzuki 16-11-06 20:51

Re: Client vs Ateliere Car-Audio
 
Da?Si cati recunosc ca ei au vrut o anumite chestie;chestie care n-a iesit bine? E mai usor sa zici: ala,ala..
Din pacate,asa cineva isi poate face o impresie proasta despre o anumita firma.

saxo 16-11-06 20:54

Re: Client vs Ateliere Car-Audio
 
La car-audio nu conteaza atit de mult calitatea componentelor, cit "potrivirea" lor privite in ansamblu.
Sunt multe reguli care daca nu sunt respectate la stabilirea configuratiei, rezultatele pot fi foarte proaste, in ciuda calitatii componentelor.
Un instalator care se respecta, NU va face intotdeauna ce vrea clientul.
Clientii cu pretentii "ciudate" ( a se citi ca habar n-au dar vor ei asa...) gasesc foarte usor centre de instalare ( din pacate ) care contra unor sume modice fac exact ce le spune clientul ...

saxo 16-11-06 20:56

Re: Client vs Ateliere Car-Audio
 
Quote:

Originally Posted by Andrei Suzuki (Post 625642)
Da?Si cati recunosc ca ei au vrut o anumite chestie;chestie care n-a iesit bine? E mai usor sa zici: ala,ala..
Din pacate,asa cineva isi poate face o impresie proasta despre o anumita firma.


Pai atunci nu consideri ca e normal ca instalatorul sa NU faca ce vrea clientul daca nu e corect ce i se cere ??

Andrei Suzuki 16-11-06 21:23

Re: Client vs Ateliere Car-Audio
 
Eu n-am zis ca nu mi se pare normal. E de inteles de ce un instalator ar refuza asa ceva. Acum depinde si de instalator:cat ii e de foame. ;)

saxo 16-11-06 21:38

Re: Client vs Ateliere Car-Audio
 
Aici ai mare dreptate !

bad_boy2k 16-11-06 21:40

Re: Client vs Ateliere Car-Audio
 
io am o vorba... esti bolnav, mergi la medic. vrei muzica in masina? dc nu te-ai duce la un instalator profesionist??
pui la indoiala ce-ti spune medicul?? ii zici tu lui ca vrei alte medicamente??
aici e vb si d increderea pe care o ai in instalator, dar renumele nu poate fi confundat cu nimik ;)
fiecare instalator are marca lui... si poti asculta 1,2...10 masini d la el si io zic ca ai o idee destul de exacta dak e in stare de ceva... sau ba

adiv 16-11-06 22:20

Re: Client vs Ateliere Car-Audio
 
Cred ca sunt 4 cazuri :

1. Clientul are notiuni de car-audio, citeste review-uri pe net, se intereseaza cat de cat si apoi se duce la un instalator priceput si cad de comun acord in privinta unei configuratii si sigur va iesi ceva bun.

2. Clientul nu stie mare lucru si se duce la un instalator bun ii spune ce vrea de la sist sau, cum vrea sa sune si il lasa sa-si faca treaba, mai mult ca sigur va iesi ceva bun.

3. Clientul nu stie mare lucru si se duce la un instalator bun si ii spune "vreau asa" si nu asculta sfaturile instalatorului, se face lucrarea cum vrea el, si rezultatul nu va fi cel mai bun.

4. Clientul nu stie mare lucru in domeniu, nici instalatorul si nu va iesi mare lucru, probabil 4 dif-uri ovale la HU pe placa din spate, dar sigur vor fi multumiti de rezultat :)

bad_boy2k 16-11-06 22:40

Re: Client vs Ateliere Car-Audio
 
Quote:

Originally Posted by adiv (Post 625762)
4. Clientul nu stie mare lucru in domeniu, nici instalatorul si nu va iesi mare lucru, probabil 4 dif-uri ovale la HU pe placa din spate, dar sigur vor fi multumiti de rezultat :)

foarte tare frate :))))) adev e ca sunt multumiti,nu? :D

ceachi 17-11-06 02:28

Re: Client vs Ateliere Car-Audio
 
Oricit ar discuta montatorul cu posibilul client cel mai simplu si mai clar pentru client ar fi sa il urce in 5-6 masini diferite (cit mai multe si mai diferite) si sa il intrebe :cum vrei sa sune?
Chestia asta e valabila zic eu si pentru cei care citesc forumuri si cred ca stiu ce vor.
Daca ai mai multe masini diferite riscul de a face o lucrare care nu e pe placul clientului e mai mic.
Intrebare pentru montatori:
Credeti aca ar fi bine ca fiecare sa aiba cite o masina din fiecare clasa pregatita pentru a monta rapid diverse componente de proba?;)

bulu 17-11-06 03:18

Re: Client vs Ateliere Car-Audio
 
@ceachi - cred ca e super greu sa aiba un atelier cate 5-6 masini si la nivele diferite.Asta inseamna ca angajatii care vin cu masini sa-si faca sisteme pe diferite nivele ... f greu dpdv financiar.Multe ateliere nu prea au produsele pe stoc dar sa aiba vreo 5-6 demo car :).
Iar cei care au 1-2 masini facute poate le au super bine dar si pretul.Daca ma urc la relu in masina zic ca vreau asa dar cand aud suma .... si mai e o chestie si de masina ... cat de tari are portierele ... cum e bordu ... pozitionari multi parametrii.Sunt masini cu exact aceleas scule si lucrari de calitate si nu suna deloc la fel.
Singura sansa e ca cineva sa fie initiator gen tu client cu astra parca ai si sa te intalnesti tu cu alt client al firmei care ti-a instalat cu masina ca a ta.
Daca afirma agatza clientul va intelegeti si voi mai iti fac ei o sponsorizare pe ceva.Eventual iti fac o mica sponsorizare inainte si vii si tu cand te mai cheama :).(Referirea e in general ... in functie de timpul fiecaruia)

ceachi 20-11-06 23:37

Re: Client vs Ateliere Car-Audio
 
Sincer eu as veni si pe gratis Saxo a fost atit de amabil incit ar fi pacat sa nu vin numai sa ma cheme si sa fiu in oras in momentul ala!

Marinu 06-12-06 02:08

Re: Client vs Ateliere Car-Audio
 
Parerea mea este ca un client care vrea o instalatie pt. care sa nu isi cheltuie banii, fara sa primeasca rezultatul dorit, trebuie sa mearga la un instalator in care are cu adevarat incredere sa ii urmeze sfaturile. Este destul de simplu de evaluat cunostintete si seriozitatea unui instalator, ca exemple ar fii rezultatele obtinute la concursuri "Car Audio", care pot fii destul de relevante sau alte exemple clare de instalatii facute de ei care sa fie pe placul tau etc..... Exact cum au spus baietii de mai sus, Brandurile si numele sunt "incomfundabile". Eu zic ca fiecare client cauta sa obtina un rezultat cat mai bun si cu cat mai putine cheltuieli, si de cele mai mule ori un instalator cu experienta in domeniu si care deja a fost recunoscut de mai multi oameni pt. cunostintele si seriozitatea lui, va obtine un rezultat mult mai bun decat un client care se uita la poze si pe MTV la PIMP my RIDE (si crede ca stie).... Cunostintele pe care un instalator le acumuleaza prin experienta (adica ani de munca si de incercari) nu pot fii egalate niciodata de un client, chiar daca acesta a terminat facultatea de acustica :). Multi au constata cu stupoare ca "de multe ori" diferentele intre teorie si practica sunt acelea ca teoria nu functioneaza in practica. Asa ca le dau dreptate celor de mai sus in legatura cu refuzarea clientilor, fiindca poti strica un nume pt. care ai muncit cativa ani, cu o instalatie construita prost fiidca asa vrea clientul. Si oricat de foame ti-ar fii, iti dai seama ca daca faci o prostie nu mori azi de foame, dar poimiine mori sigur. Trebuie ca toti sa gandim mai pozitiv si sa incercam sa avem mai multa incredere in oamenii care merita cu adevarat, si numai asa se vor face diferentele si vor ramine doar cei in care se pote avea incredere......


PS:Incercati sa urmariti de fiecare data un raport calitate-pret fiindca numai asa puteti face diferenta ;)

ceachi 15-12-06 16:20

Re: Client vs Ateliere Car-Audio
 
Marinu ai dreptate cel mai important este instalatorul.
Dar pentru ca acesta sa isi dea seama mai bine ce vrea clientul pe linga dicutia prealabila trebue sa il lase sa audieze masini diferite.
Descrierea sunetului pe care il vrei de la un sistem poate sa fie relativa.
Sa nu mai vorbim ca ideal ar fi ca instalatorul sa incerce sa anticipeze evolutia viitoare a preferintelor clientului.


All times are GMT +2. The time now is 21:50.

- Copyright 2026 4Tuning