![]() |
Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
E vorba de proiectoare aprinse nu de faruri,nu zice nimeni sa nu mergi cu farurile aprinse,dar sa mergi doar cu proiectoarele?asta e valabila pentru masinile fara daylight...cele cu daylight oricum sunt putine,si in general au daylightul montat in faruri mai rar in bara,si oricum e clara diferenta intre el si proiectoarele care le vezi aprinse pe multe masini...
|
Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
Ah, te referi la imbecilitatile alea inutile agatate de bara "zise halogene de rallye" ce si le pun unii ca sa fie mai cu motz fata de restul lumii (ce erau la moda prin anii 80 si uni nu se pot desparti de iele nici īn ziua de azi) sau la minusculele alea aditionale īncorporate īn bara la masinile actuale si sīnt la fel de utile pe ceata ca perdelutzele cu franjuri puse de bunica la Dacia 1100 prin anii 60? :-P
Daca da, aici dau dreptate. Cine utilizeaza asa ceva pe timpul zilei si pe vreme buna, este pur si simplu bolnav la cap. |
Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
Exact, nu e vorba de faza scurta care e obligatorie si din punctul meu de vedere e foarte utila, adica la distanta il diclesti mai repede si aproximezi mai bine distanta fata de o masina cu farurile stinse. Problema vine de la ghiolbanii care au proiectoare de ceata (in bara de obicei dar sunt si in far gen 307, Golf 4) si merg cu doar cu ele aprinse sau cu scurta + proiectoare atunci cand nu e ceata nici gram. Ca sa arate ca sunt de la tara isi mai pun si xenon aftermarket in ele...ca sa deranjeze mai mult si sa fie si 150% inutile pe ceata (bineinteles ca pun de 6000k-8000k si sunt albastre).
|
Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
Macar politia mai misca putin. Un prieten a fost oprit in Pitesti pentru ca mergea cu proiectoarele aprinse ziua. Fara amenda, evident, dar l-au oprit si l-au pus sa le stinga.
Eu nu mi-am mai aprins proiectoarele de o gramada de vreme, nici nu stiu daca mai merg ambele becuri :lol: |
Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
Eu nu merg, nici nu am dar as putea sa-i pun pt 100ron originale, dar nu-mi trebuie! :)
Oricum, sa-i CHIS IN FREZA pe aia cu xenoane in proiectoare. Eu la majoritatea le bag lunga (iar lunga mea deranjeaza). Oricum vad multi mincinosi pe aici... pe unii chiar va stiu din trafic! :rolleyes2 |
Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
Si nu esti obisnuit?aici toti poarta centura,nu merg cu ceata/proiectoare aprinse,nu merg cu muzica tare si in trafic dai cu tunu ca sa prinzi unu cu centura si fara proiectoare aprinse(daca are masina) :lol:
|
Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
Quote:
|
Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
Pentru ce sa arat cu degetul? :rolleyes2
Se stie fiecare ce face cand se afla la volan... ps: nu trebuie sa apara sa vedem cine, ce e votat, numai daca urmaresti forumul la unele discutii vei realiza cum multi se dau rotunzi dar pe asfalt fac exact ca aia carora le fac reprosuri :) |
Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
Eu am Fabia si am optiunea "Lumina de zi' aprinsa la pornirea motorului. Becurile sunt instalate chiar in farurile de ceata din fabrica adiacente celor de ceata dar intensitatea este mica si culoarea spre galben fiind mai vizibile.
Bineinteles c-am fost oprit de politie dar asa este directiv UE din 2010. Revenind la topic poate o parte din masini sunt cu aceasta Day light din fabrica iar altele o imita prin activarea farurilor de ceata din ECU. Important este sa fie aprinse fiindca se vad mai bine ziua masinile. Eu sunt pentru activarea lor la pornirea motorului aceastea consumind cam 30 Wati in total. ( Puterea becurilor de la frina). O zi buna |
Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
eu nici macar nu am proiectoare...si chiar daca as avea nu as putea sa le aprind decat atunci cand e nevoie...
|
Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
votat 1 din greseala. aleg 2. :)
|
Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
Un lucru este sigur: nu este normal sa mergi cu / doar cu proiectoarele de ceata aprinse pe timpul zilei cand nu este ceata.
|
Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
Cine umbla ? Cretinii.
Sunt unii care merg cu pozitia si proiectoare(XENON) in jurul orei 8 asa la amurg. Ce natie bai baiatule. |
Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
cine umbla cu proiectoarele aprinse ziua ? probabil idiotii.....ziua e lumina, poti sa vezi si fara sa aprinzi nimic......probabil aceeasi ca aia care nu dau jos ochelarii de soare nici noaptea sau aia care merg cu sapca pe cap in masina
|
Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
Cum a spus si Aleks la un moment dat intr-un post (nu mai stiu contextul) ca 42% din romani cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului, e clar ca prostia si incultura atrag dupa sine valori morale si spirituale eronate, nesimtire, legea junglei.
Daca stai si te uiti in trafic la personajele care merg cu pozitii si proiectoare noaptea, vei gasi cam urmatoarele categorii: 1. taximetristi (scoala putina, oameni care majoritatea o duc greu, obligati sa alerge dupa bani in jungla in care ajung sa se creada lei); 2. taranii si tiganii cu masini pe Bulgaria, Estonia, Bangladesh sau X5, Q7, Lexus luate de mami si tati sau in cazul altora din combinatii pe care le cam stim cu totii etc. 3. copii care sufera si vor sa atraga cu orice pret atentia in orice fel; Ce au toate aceste categorii in comun? Lipsa educatiei si/sau implementarea de valori eronate. |
| All times are GMT +2. The time now is 07:45. |
- Copyright 2026 4Tuning