![]() |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
1.2T va fi mai rapida si decat 1.6 16v iar 0.9 va fi peste 1.6 8v |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Un 0.9 turbo de ~100 de cai ar fi senzatie pe o caroserie gen matiz, cu conditia necesara si suficienta sa fie la fel de grea masina ca un matiz, adia vreo 800 de kg. Daca pui motorasul ala pe 1.2 tone, deja nu mai faci nimic, o sa ai consum de 11-12 urban, te pisi pe el. Nu mai zic de intrebarile MARI legate de fiabilitate la un turbo benzina made in france sau de pret.
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Pe 900 kg consuma 6 real in oras, daca mai pui 4 persoane in masina consuma 11? :)) Nici macar nu conteaza cilindreea ci mai mult puterea si masini de ~100 CP si ~1200 kg exista si consuma 8.5% in oras real si sunt mai mari si aspirate, un turbo mai mic va consuma si mai putin. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Consumul nu va fi fantastic mai mica decat la un 2.0 aspirat....consumul e dat in general de puterea unui motor, si mai mult de puterea medie folosita, astfel pe cand cu un 2.0i mergi in medie la 2500rpm pt o putere medie necesara in general de 60Cp, pt aceeasi putere dintr-un 1.6 iti trebuie cam 3300rpm, iar pt un 1.2T, cam 3500ture si 1.2 bari la admisie :-P |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Gixer zice de presiune aboluta, in fizica asta se foloseste, si aia e atinsa doar la WOT, la turatii nu prea mari. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Eu degeaba am 172 CP la roata de la 7000 la 8300 rpm pentru ca la 2000 rpm am cuplu 140NM rezultand o putere masurata de doar 40 CP. Un motor de 150 CP care are un cuplu de 240 NM la 2000 de rpm are o putere de ~65 CP la aceeasi turatie si la 2000 de rpm face misto de mine, dar dupa ii rup capatana. La o intrecere sportiva (liniuta) nu conteaza cuplul, conteaza puterea, pentru ca poti sa te folosesti de turatie, dar la mersul incet turatia este oricum mica deci puterea este data de cuplu. Ca exemplu concret, Golf V GTI la 2000 rpm are 280 NM (deci cam 220 la roata) ajutat de turbina care baga presiune de la 1800 rpm si la turatia respectiva ma bate bine. La liniuta , eu pot sa profit de turatia superioara si il bat pentru ca obtin o putere echivalenta cu a lui si sunt avantajeat de greutate. Gixer spune exact asa "cresterea presiunii din cilindru la sfarsitul admisiei". Aspiratul nu are presiune pozitiva in cilindru la sfasitul admisiei. Deci asta este avantajul supraalimentarii, iti poate oferii cuplul mai mare la turatie mica, care automat se transorma in putere, doar ca este mult mai usor sa-ti ofere o valoare de cuplu la o turatie mica decat sa-ti prezinte o fisa de dyno sa studiezi cresterea puterii. . |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
CUM NAIBA POTI SPUNE CA LA TURE MICI CONTEAZA CUPLUL SI LA TURE MARI PUTEREA, NU AI INTELES NIMIC?! Nu prea le ai cu notiunile fizicii, e ca si cum ai spune ca la ture mici conteaza viteza unui motor iar la ture mari temperatura degajata :)))) PE TOATA PLAJA DE TURATII CONTEAZA PUTEREA, DACA VRETI A INTELEGE, BINE, DACA NU O SA ABERATI IN CONTINUARE CU 'MARKETINGISME' :x Deci sincer, cu urmatoarea afirmatie ti-ai dat cu cartea de fizica in cap si ai demonstrat ca HABAR NU AI DE FIZICA!!! UNDE AI VAZUT TU PRESIUNE NEGATIVA PRETENE, IN STAR-TRECK POATE :))))) PANA SI IN VID PRESIUNEA E MINIM 0(ZERO) ......pffffff, nu are rost, m-ai dezamagit profund, credeam ca tu mai stii una-alta p-aci, da la fizica esti repetent....de aveai prof de fizica cum am avut eu, erai inca in clasa 9-a :)))) Deci sincer, da un search pe unde vrei si cauta valoarea presiunii la sfarsitul admisiei la cel mai sufocat, vechi si junghi de motor ca sa zicem asa, si sa vezi ca totusi e peste 0.5bari !!! Quote:
Quote:
Plus ca, de unde stii tu ca plecati amandoi la 1500 ture, e hilar, toti plecati cam la blana, ca asa fac si eu :)))) adica la puterea maxima! Iar avantajul tau la linii mai e si cel ca tu ai integrala sau spate, iar golful numa fatza care pana sa plece patineaza degeaba vo 2-3 sec, sau mai mult daca e prost sau prea hot-headed ala de o conduce =)))) Stai un pic asa, si cresterea cuplului(sau paleta de cuplu cu care ei te aburesc), nu tot pe o fisa dino se citeste??! Ai ma cum puneti botu' la povestile samsarilor din showroom-uri! |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
La turatii mari conteaza puterea, pentru ca acoolo dispui de ea la maxim si difera de turatia maxima a motorului. Nu ma mai intereseaza daca am cuplu 300 la 6000 de rpm can motorul meu merge 8400 rpm. Poate acum intelegi de ce la turatii mari conteaza puterea MAXIMA oferita. Toate motorele au plaja de turatie 1000-3000 rpm si aici conteaza ce cuplu ai ca plaja de turatie este acceasi. La turatii mari difera foarte mult de la o masina la alta pentru ca au turatii maxime diferita si atunci nu te mai intereseaza cuplul ci puterea atinsa. Ce spui tu este exact explicatia pe care o dau eu :))) Tu nu prea le ai cu fizica. Presiunea atmoserica este de ~1 BAR (101325 Pa- presiune de atmosfera tehnica), dar aia este presiunea atmosferica, nu este o diferenta intre presiunea interioara fata de cea exterioara. CAnd ma refeream la presiune 0 sau sub 0 era in raport cu presiunea atmosferica de 1 BAR, normal. Daca in cilindru la aspirat ai 0.7, este normal ca ai cu 0.3 sub presiunea atmosferica de 1 BAR, deci este depresurizat nu supraalimantat. Deci, daca opresti motorul si pistonul este sus, presiunea in cilindru va deveni 1 BAR, dar aerul este defapt liber, necomprimat. Ce spuneam eu este fix diferenta intre presiunea atmosferica si cea din cilindru care in cazul aspiratelor in cilindru este mai mica decat cea atmosferica iar la supraalimentate este pozitiva. Cand tie-ti baga tubina sau compresorul 1.5 bari, asta este o valoare suplimentara presiunii atmosferice, este diferenta intre presiunea bagata in cilindru si cea exterioara, se numeste "PRESIUNE RELATIVA", "PRESIUNEA ABSOLUTA" fiind de 2.5 bari, DAR PE NOI NU NE INTERESEAZA ASTA. Informatia pe care ti-o ofera un manometru (la roata, turbo, etc.) este "PRESIUNE RELATIVA", adica tu cand bagi 2 bari in cauciuc,2 BARI aia sunt diferenta intre presiunea bagata in cauciuc si cea atmosferica. Adica ai 2 BARI presiune relativa (asta fiind folosita frecvent) si 3 BARI "presiune absoluta". Ce spui tu de 0.7 bari in cilindru la aspirat este defapt "presiunea absoluta", daca masori cu un manometru vei avea "- 0.3" bari "presiune relativa". Iar faza cu marketingul este chiar proasta, eu am vazut practic ce inseamna cuplul in turatie mica. TypeR are o cutie etajeata cam al fel cu a mea, o turatie maxima aproximativ egala, aproximativ aceeasi putere doar ca la 6000 rpm are un cuplu mult mai mare si-mi ia o masina. La 7200 cand am si eu cuplu ~ egal nu mai pleaca deloc. Avantajul VTEC-ului de HONDA fata de VVTL-I-ul de Toyota este ca-i ofera cuplu mare de mult mai jos de la 5600 fata de 7200 cand am eu. Deci daca ne tragem in turatie mare suntem acolo (ba chiar ciupesc putin) dar in turatie mica face misto de mine pentru ca are cuplul mare de la turatie mult mai mica. Am si dyno la a mea si am vazut si de TypeR si este exact cum dau ei la carte, exact legat de cuplu, exact ca pe strada, nu este nici un fel de MARKETING. La motoarele electrice calculul cuplul/putere este total diferit de motoarele MAS si MAC. Mai studiaza ca trebuie sa plec si nu am timp sa-ti explic. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
La diesel nu cad injectoarele, cade pompa care strica si injectoarele, acolo trebuie reconditionat tot sistemul de injectie. Oricum, mai repede as merge pe benzina+GPL decat pe diesel, in cazul loganului. :)
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
La o intrecere sportiva conteaza puterea dezvoltata pe plaja de turatie intre 2 schimbari de treapta. Nu pot sa zici ca 280Nm motorul, 220 la roata, depinde de treapta. Crede-ma ca inteleg foarte bine . In termodinamica nu exista presiune negativa, compredre? Nu poti sa faci calcule cu presiune relativa, ca daca bagi -0.2barr la sfarsitul admisiei iti da tot negativ la sfarsitul compresiei si pult peste limita pozibila de -1, iar in final rezulta ca motorul tau consuma energie nu produce. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
La o intrecere sportiva esti interesat de puterea maxima, care se dezvolta din cuplu si turatie. Atunci motorul merge permanent in turatie si chiar daca ai un cuplu mai mic poate sa fie compensat de turatia mare (exemplul masinii mele). La mers normal, normal ca ne intereseaza puterea, dar turatia fiind mica ne trebuie cuplu mult si cat mai devreme. :))) Normal ca vorbim de treapta, dar tocmai de-asta ajuta un cuplu de la turatie cat mai mica pentru a nu fi nevoit sa tot mesteci in schimbator ca sa stai in turatia de cuplu necesar. La o masina anterioara (c220 cdi) trebuia sa am grija sa am tot timpul minim 1800 rpm ca sa am cuplu, sub 1800 rpm fiind putin spus lesinata. In absolut tot, cauciucuri, supraalimentare, etc. se vorbeste si se calculeaza numai "PRESIUNEA RELATIVA". Cand ai 2 bari presiune in cauciucuri, este presiune relativa, cand ai 1,5 bari presiune in turbo este presiune relativa. Presiunea practic nu are "-" dar uzual (fizic si normal) se foloseste cuvantul decomprimare sau decompresiune care este fix antonimul comprimarii si are valoare tot cu "+". O sticla goala are presiune relativa "0" si presiune absoluta ~1. Daca ii pui un manometru in capat, oare cat iti masoara, 0 sau 1 bar. Si daca scot aer din sticla cu 4 atmosfere, ce presiune o sa am in sticla? O sa am o decomprimare de 4 bari (adica pe un manometru "- 4" bari, sau o valoare de decomprimare de +4 bari) |
| All times are GMT +2. The time now is 05:21. |
- Copyright 2026 4Tuning