Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Dacia Papuc vs. Dacia Berlina (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/248022-dacia-papuc-vs-dacia-berlina.html)

Thomas Everywhere 21-03-11 14:20

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by RacerJunior (Post 4187895)
Daca vrei tuning pe partea tehnica, se recomanda un papuc.
De ce? Simplu. Din cate am inteles incape pe suporti motorul de pe 318is.

pe suportii de prindere?? eu nu cred ca e mai larg compartimentul la papuc, e aceeasi caroserie de la jumate pana in fata, doar in spate ce e mai diferit...numai ca sunt mai tari un pic fata de Dacia Berlina. Dar cate am vazut pe net modele CN4 sunt omorate rau de tot si cu rugina in ele....iar unul diesel costa foarte mult undeva la 2500 euro...ma tot uit dupa benzinare 2003-2004 de prin anii astia ca alea au scazut la pret prin faptul ca au un consum mare de carburant, taxe mari si mai ales ca s-a scumpit si benzina, ma gandesc ca vor mai scadea la pret.

lord_wader 22-03-11 09:05

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Tu chiar ai vorbit serios cand ai spus ca vrei sa dai 1300-1800E pe o dacie berlina fie ea si din 2004? Aia sunt bani de solenza deja(mai rar dar se gasesc) ca sa nu mai zic de supernova, cam pe acolo bate, 1300E. Si ai din start 75CP, tinuta de drum mai buna, alt confort, AC etc Inteleg ca vrei sa o modifici, dar parca mai aveai o dacie cu motor de 1.6 nu? Ce ai putea sa ii faci mai mult unei dacii? Nici macar aia de 1.6 nu se ridica la performanta unei supernove. Decat sa ii schimbi motorul, nu vad alta varianta.

Thomas Everywhere 22-03-11 09:23

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 4190204)
Tu chiar ai vorbit serios cand ai spus ca vrei sa dai 1300-1800E pe o dacie berlina fie ea si din 2004? Aia sunt bani de solenza deja(mai rar dar se gasesc) ca sa nu mai zic de supernova, cam pe acolo bate, 1300E. Si ai din start 75CP, tinuta de drum mai buna, alt confort, AC etc Inteleg ca vrei sa o modifici, dar parca mai aveai o dacie cu motor de 1.6 nu? Ce ai putea sa ii faci mai mult unei dacii? Nici macar aia de 1.6 nu se ridica la performanta unei supernove. Decat sa ii schimbi motorul, nu vad alta varianta.

asta din ce am vazut eu preturile...evident ca daca ma duc intr-un targ auto o gasesc mai ieftina de 1200 euro chiar din 2004...da mai am o dacie, dar are ceva probleme cu caroseria si oricum nu o fac pentru performante si liniute, ci pentru altceva..dar nu aici in tara :) SuperNova its a shit...rugina persista in ele...Solenza buna gasesti de la 2000 euro in sus, la 1800 sunt din alea de-au mai fost si taxi..si nu prea imi plac ca design SuperNova/Solenza mi se par niste cutii, chiar daca sunt mai bune...oricum eu nu fac dacie ca sa ma dau zmeu pe strazi ca altii stai linistit, dar in mod special m-ar interesa un papuc mai ieftin in banii astia, daca o sa gasesc.

RacerJunior 22-03-11 16:15

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4187940)
pe suportii de prindere?? eu nu cred ca e mai larg compartimentul la papuc, e aceeasi caroserie de la jumate pana in fata, doar in spate ce e mai diferit...numai ca sunt mai tari un pic fata de Dacia Berlina. Dar cate am vazut pe net modele CN4 sunt omorate rau de tot si cu rugina in ele....iar unul diesel costa foarte mult undeva la 2500 euro...ma tot uit dupa benzinare 2003-2004 de prin anii astia ca alea au scazut la pret prin faptul ca au un consum mare de carburant, taxe mari si mai ales ca s-a scumpit si benzina, ma gandesc ca vor mai scadea la pret.


Compartimentul la papuc e complet diferit. Asa credeam si eu pana l-am reconditionat cu tata vara asta. E mai mare decat la berlina.
Eu spuneam de papuc ca are tractiune spate si e cu totul altceva decat cea fata. Si da, motorul de 318is (M42B18) merge pe suportii de prindere ai motorului la papuc.

Nemesh17 22-03-11 18:50

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Hmm, cand am vazut topicul am crezut ca o sa ma luminez, si eu imi tot pun intrebarea asta, dar Papuc de 1.9 D.
Deci, iti zic diferentele deduse de mine pana acum. Dacia Berlina...suspensie moale, in curbele luate in viteza se lasa pe spate in partea opusa virajului destul de tare, dar nu se rastoarna. Motorul trage extraordinar daca este solicitat cum trebuie sau cum nu trebuie, dar s-ar putea strica multe la ea dupa doar cateva mii de kilometrii in plus. Insa Dacia Papuc, este facuta sa reziste, are suspensii rigide, iar cu incarcatura se inmoaie suspensiile...dar fara incarcatura, iti da un feeling de suspensie sport, iar daca este tractiune spate, este ceva ciudat, in curba are mai multa putere. In caz de ploaie, curba in ac de par, cauciucuri de vara, derapeaza fara a accelera mai mult decat trebuie, odata a derapat doar actionand frana de motor prea rapid, masina era incarcata, iar pe asflat era polei.
Eu as alege Dacia Papuc 1.6i ;)

Thomas Everywhere 22-03-11 18:55

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Nemesh17 (Post 4191688)
Eu as alege Dacia Papuc 1.6i ;)

Prietene...adevarat, oricum nu sunt habarnic in ceea ce priveste dacia, dar cred ca as alege papuc, pentru rezistenta care o are si alte cateva detalii, dau un ban, dar e mai bun...si eu tot la fel, as alege Dacia Papuc 1.6i 4x4 ,am vazut cateva pe net la un pret atractiv, mai ales ca vor mai scadea pana la vara, pentru ca pretu benzinei e cum e, taxele sunt cum sunt, multi vor sa scape de ele, chiar daca sunt si masini care produc ceva...pe mine nu ma intereseaza sa transport, sa car etc...ma intereseaza pentru ceva modificari si e bun si la munte etc...deocamdata dacia e cea mai ieftina alternativa la 4x4. Berlina am si eu si stiu cum e, dar am schimbat suspensiile si acum e rigida, nu se mai lasa intr-o parte, nu mai apar acele defectiuni ca la toate daciile, doar ca am si mici probleme cu rugina prin spate, dar in timp se rezolva. Deci mai pun ban pe ban si cumpar papuc 1.6. :):D

Nemesh17 23-03-11 11:08

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Pentru ca este cel mai ieftin model de 4x4, acesta nu are butoane pentru tractiune/cuplu, poti merge si cu 100km/h cu 4x4. Pe zapada nu aluneca cu 4x4;). Sunt doua tipuri de actionare a tractiunii 4x4, prin buton si prin maneta. Unii spun ca e mai bine prin maneta, deoarece pe buton poate ramane blocat, este adevarat si din cate vad, nu prea se foloseste 4x4 la Dacia Papuc, chiar daca are.
Ma bucur ca ai luat in considerare postul meu. Spor la strans bani;)

lord_wader 23-03-11 12:56

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Nemesh17 (Post 4191688)
Insa Dacia Papuc, este facuta sa reziste, .

Destul de adevarata afirmatia, le vad zilnic pe strada, culmea e ca unu, da unu macar nu am vazut care sa fie in stare tehnica ok. Toate zdrangane, toate caraie, sunt rablagite ce mai. Cel putin la noi in Romania, poate si pentru ca au fost exploatate la maxim, pana au cazut de tot. E ca la orice dacie, sunt bune in primii ani cat sunt noi apoi poti sa le duci la remat. Spre deosebire de alte masini de transport marfa straine:Ford,Peugeot,Fiat care zici ca-s noi chiar si dupa 10 ani si 500.000km

Thomas Everywhere 23-03-11 14:15

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 4193757)
Destul de adevarata afirmatia, le vad zilnic pe strada, culmea e ca unu, da unu macar nu am vazut care sa fie in stare tehnica ok. Toate zdrangane, toate caraie, sunt rablagite ce mai. Cel putin la noi in Romania, poate si pentru ca au fost exploatate la maxim, pana au cazut de tot. E ca la orice dacie, sunt bune in primii ani cat sunt noi apoi poti sa le duci la remat. Spre deosebire de alte masini de transport marfa straine:Ford,Peugeot,Fiat care zici ca-s noi chiar si dupa 10 ani si 500.000km

pai nah..romanu' " e dacie da-o-n masa, merge si asa", cumpara piese de doi bani...si multe sunt pe la firme care sunt praf. Sunt destule papucuri impecabile din 2003 incoace, cu putini km si merg ca in prima zi..depinde la proprietar la proprietar, crezi ca ford peugeot, fiat care sunt pe mana altora, merg excelent....degeaba arata daca in rest e terminata, cunosc si cazuri in care un Ford Transit arata impecabil ca exterior si la motor s-au mai bagat dupa cumpararea lui vreo 2000 euro reparatii...deci poti lua teapa oricand si cu alea...si alt aspect...nu toti sunt soferi, orice ar conduce...vad zilnic destui prosti care nici cu o dacie nu stiu sa mearga..

@Nemesh: Cu 4x4 pana la 100 km/h stiam ca nu se poate...doar pana la 45-50 km/h maxim, spun cei de la Dacia...nu am testat sa vad daca poate mai mult. Se blocheaza de la buton cuplarea 4x4 pentru ca, nu are o protectie acolo unde se afla electrovalva aia care actioneaza boltul si cand intra mizerie se blocheaza, trebuie tot timpul curatat dupa folosirea sistemului 4x4, dar nu asta e problema...da nah...e mai comod la buton :D

Nemesh17 23-03-11 18:43

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 4193757)
Destul de adevarata afirmatia, le vad zilnic pe strada, culmea e ca unu, da unu macar nu am vazut care sa fie in stare tehnica ok. Toate zdrangane, toate caraie, sunt rablagite ce mai. Cel putin la noi in Romania, poate si pentru ca au fost exploatate la maxim, pana au cazut de tot. E ca la orice dacie, sunt bune in primii ani cat sunt noi apoi poti sa le duci la remat. Spre deosebire de alte masini de transport marfa straine:Ford,Peugeot,Fiat care zici ca-s noi chiar si dupa 10 ani si 500.000km

Daca Thomas Everywhere a spus ca a gasit 1.6i impecabil, atunci asa este, deci exista cel putin in stare estetica buna, chiar daca eu am vazut doar 1.9D care sa fie cat de cat in stare buna si dorinta mea de 1.6i a trecut la 1.9D...
La Papuc-ul din poze nu-i zdrangane nimic, iar motorul merge din ce in ce mai bine cu cat se face mai cald afara. Pozele sunt de dupa accident, dupa ce au fost bagate piese de doi bani in el, cumparata s. h. in 2005.

Thomas Everywhere 23-03-11 19:12

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
4 Attachment(s)
Arata bine masina si sunt foarte bune DropSide.
Insa eu vreau model Double Cab(5 locuri) eu nu am nevoie sa car cu ea, mie imi trebuie pentru altceva...si da! sunt destule Papucuri 1.6 de prin 2003-2004 nefolosite de catre din astia pensionari, o gramada prin targuri si nu prea se atinge nimeni de ele, din cauza ca's benzinare, consuma ceva mai mult si taxele putin mari, daca e trecut in carte ca autoturism mixt scapi mai usor, dar la autoutilitara tre sa dai mai mult. Pentru mine nu conteaza niciunu din aspectele astea, ma intereseaza sa gasesc unul bun. Papuc diesel e cam scump si nu prea sunt foarte ingrijite...doar de prin 2005-2006 asa gasesti bune. Dar sa mai strang bani, si imi iau 1.6i Double Cab 4x4 :D sunt sigur ca o sa mai scada la pret cu criza asta.

Pun cateva poze care le-am vazut eu si erau la un pret de 1800 euro 2003-2004, se vede ca e modelul nou cu roti 5 prezoane si alte imbunatatiri ca cel diesel, km putini rulati..a pai unu stas 100% no sa gasesti niciodata, tot tre sa mai faci ceva la el.

Maniak22 03-04-11 22:15

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Pe mine m-ar interesa un Drop Side iar bugetul acordat ar fi de +/- 1100 Euro.Pe siteuri-le de specialitate am vazut putine la banii astia. Voi ce spuneti a-si gasi ceva bun in suma asta sau sa ma axez pe pick-up mai bine ca sunt mai multe la banii astia ? Mentionez ca a-si dori drop-side doar din simplul fapt ca mie personal imi place mult mai mult designul ca la pick-up si doar intr-o masura ceva mai mica utilitatea lateralelor care se deschid.
Dar un pick-up in banii astia?
Sau mai bine mai strang niste bani si dupa aceea caut :) ?
Scuzati daca am fost prea offtopic

Thomas Everywhere 04-04-11 06:21

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 4224768)
Pe mine m-ar interesa un Drop Side iar bugetul acordat ar fi de +/- 1100 Euro.Pe siteuri-le de specialitate am vazut putine la banii astia. Voi ce spuneti a-si gasi ceva bun in suma asta sau sa ma axez pe pick-up mai bine ca sunt mai multe la banii astia ? Mentionez ca a-si dori drop-side doar din simplul fapt ca mie personal imi place mult mai mult designul ca la pick-up si doar intr-o masura ceva mai mica utilitatea lateralelor care se deschid.
Dar un pick-up in banii astia?
Sau mai bine mai strang niste bani si dupa aceea caut :) ?
Scuzati daca am fost prea offtopic

Salut...foarte probabil sa mai gasesti DropSide 98-99 benzinare pe carburator, dar sunt foarte rare si probabil vrei vreo Injectie...Pick up gasesti in banii astia, dar nu foarte bune, au rugina parte din ele si etc....Am mai vazut prin targuri Dacia DropSide 2003-2004 1.6i la 1500-1700 euro impecabile fara rugina....daca nu te grabesti tare sa-ti iei una, eu zic sa mai strangi bani si sa mai astepti nitel, si vei gasi un DropSide de care iti doresti si bun, sa nu mai stai sa carpesti la el sa ingropi bani...Daciile facute dupa 2003 sunt mai bune in tablarie si alte piese :)

http://www.buletinulauto.ro/anunturi...ea-102211.html
http://www.buletinulauto.ro/anunturi...olj-99700.html
http://www.buletinulauto.ro/anunturi...sna-97229.html
http://www.buletinulauto.ro/anunturi...sna-92429.html
http://www.buletinulauto.ro/anunturi...nta-58802.html
http://www.buletinulauto.ro/anunturi...ova-96958.html
http://www.buletinulauto.ro/anunturi...au-104627.html
http://www.buletinulauto.ro/anunturi...ea-101386.html

cateva anunturi asa din ce-am vazut si eu, nu stiu cate din ele mai sunt valabile, dar sa vezi asa preturile in functie de an si de masina cat de bine arata unele, iar altele putin mai tavalite :) Si eu zic ca un DropSide are mai multa utilitate, pui pe el mai mult daca vrei sa transporti si arata mai frumos, ca o adevarata utilitara. :)

Maniak22 04-04-11 09:37

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
:) Si eu zic ca un DropSide are mai multa utilitate, pui pe el mai mult daca vrei sa transporti si arata mai frumos, ca o adevarata utilitara. :)[/QUOTE]

Corect....si mare dreptate chiar arata a masina mult mai seriosa.
Evident a-si prefera injectie....dar ce parere ai de cele carburatie+GPL? Nu e nici atunci mai rentabil decat injectie? Spune-mi te rog din ce an s-au facut cele pe injectie??? Din 2000 in colo abia?
Multumesc mult de sfaturi

Maniak22 04-04-11 11:57

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Neavand prea multe cunostiinte de mecanica + ca voi avea drumuri si in afara tarii unde nimeni nu are Dacii (inafara de Logan) ca sa ma ajute daca doamne fereste ma lasa masina voi ce imi recomandati sa nu am batai de cap ? Presupun ca varianta mai scumpa injectia nu? Si la injectie la ce probleme sa ma astept?
Din ce an s-a pus pe Drop-side injectie ? Sau fara sa vad anul fabricatiei si motorul nu imi pot da seama daca e injectie sau nu dupa anumite elemente( interior etc)? va multumesc inca o data


All times are GMT +2. The time now is 11:00.

- Copyright 2026 4Tuning