![]() |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Tu chiar ai vorbit serios cand ai spus ca vrei sa dai 1300-1800E pe o dacie berlina fie ea si din 2004? Aia sunt bani de solenza deja(mai rar dar se gasesc) ca sa nu mai zic de supernova, cam pe acolo bate, 1300E. Si ai din start 75CP, tinuta de drum mai buna, alt confort, AC etc Inteleg ca vrei sa o modifici, dar parca mai aveai o dacie cu motor de 1.6 nu? Ce ai putea sa ii faci mai mult unei dacii? Nici macar aia de 1.6 nu se ridica la performanta unei supernove. Decat sa ii schimbi motorul, nu vad alta varianta.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
Compartimentul la papuc e complet diferit. Asa credeam si eu pana l-am reconditionat cu tata vara asta. E mai mare decat la berlina. Eu spuneam de papuc ca are tractiune spate si e cu totul altceva decat cea fata. Si da, motorul de 318is (M42B18) merge pe suportii de prindere ai motorului la papuc. |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Hmm, cand am vazut topicul am crezut ca o sa ma luminez, si eu imi tot pun intrebarea asta, dar Papuc de 1.9 D.
Deci, iti zic diferentele deduse de mine pana acum. Dacia Berlina...suspensie moale, in curbele luate in viteza se lasa pe spate in partea opusa virajului destul de tare, dar nu se rastoarna. Motorul trage extraordinar daca este solicitat cum trebuie sau cum nu trebuie, dar s-ar putea strica multe la ea dupa doar cateva mii de kilometrii in plus. Insa Dacia Papuc, este facuta sa reziste, are suspensii rigide, iar cu incarcatura se inmoaie suspensiile...dar fara incarcatura, iti da un feeling de suspensie sport, iar daca este tractiune spate, este ceva ciudat, in curba are mai multa putere. In caz de ploaie, curba in ac de par, cauciucuri de vara, derapeaza fara a accelera mai mult decat trebuie, odata a derapat doar actionand frana de motor prea rapid, masina era incarcata, iar pe asflat era polei. Eu as alege Dacia Papuc 1.6i ;) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Pentru ca este cel mai ieftin model de 4x4, acesta nu are butoane pentru tractiune/cuplu, poti merge si cu 100km/h cu 4x4. Pe zapada nu aluneca cu 4x4;). Sunt doua tipuri de actionare a tractiunii 4x4, prin buton si prin maneta. Unii spun ca e mai bine prin maneta, deoarece pe buton poate ramane blocat, este adevarat si din cate vad, nu prea se foloseste 4x4 la Dacia Papuc, chiar daca are.
Ma bucur ca ai luat in considerare postul meu. Spor la strans bani;) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
@Nemesh: Cu 4x4 pana la 100 km/h stiam ca nu se poate...doar pana la 45-50 km/h maxim, spun cei de la Dacia...nu am testat sa vad daca poate mai mult. Se blocheaza de la buton cuplarea 4x4 pentru ca, nu are o protectie acolo unde se afla electrovalva aia care actioneaza boltul si cand intra mizerie se blocheaza, trebuie tot timpul curatat dupa folosirea sistemului 4x4, dar nu asta e problema...da nah...e mai comod la buton :D |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
2 Attachment(s)
Quote:
La Papuc-ul din poze nu-i zdrangane nimic, iar motorul merge din ce in ce mai bine cu cat se face mai cald afara. Pozele sunt de dupa accident, dupa ce au fost bagate piese de doi bani in el, cumparata s. h. in 2005. |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
4 Attachment(s)
Arata bine masina si sunt foarte bune DropSide.
Insa eu vreau model Double Cab(5 locuri) eu nu am nevoie sa car cu ea, mie imi trebuie pentru altceva...si da! sunt destule Papucuri 1.6 de prin 2003-2004 nefolosite de catre din astia pensionari, o gramada prin targuri si nu prea se atinge nimeni de ele, din cauza ca's benzinare, consuma ceva mai mult si taxele putin mari, daca e trecut in carte ca autoturism mixt scapi mai usor, dar la autoutilitara tre sa dai mai mult. Pentru mine nu conteaza niciunu din aspectele astea, ma intereseaza sa gasesc unul bun. Papuc diesel e cam scump si nu prea sunt foarte ingrijite...doar de prin 2005-2006 asa gasesti bune. Dar sa mai strang bani, si imi iau 1.6i Double Cab 4x4 :D sunt sigur ca o sa mai scada la pret cu criza asta. Pun cateva poze care le-am vazut eu si erau la un pret de 1800 euro 2003-2004, se vede ca e modelul nou cu roti 5 prezoane si alte imbunatatiri ca cel diesel, km putini rulati..a pai unu stas 100% no sa gasesti niciodata, tot tre sa mai faci ceva la el. |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Pe mine m-ar interesa un Drop Side iar bugetul acordat ar fi de +/- 1100 Euro.Pe siteuri-le de specialitate am vazut putine la banii astia. Voi ce spuneti a-si gasi ceva bun in suma asta sau sa ma axez pe pick-up mai bine ca sunt mai multe la banii astia ? Mentionez ca a-si dori drop-side doar din simplul fapt ca mie personal imi place mult mai mult designul ca la pick-up si doar intr-o masura ceva mai mica utilitatea lateralelor care se deschid.
Dar un pick-up in banii astia? Sau mai bine mai strang niste bani si dupa aceea caut :) ? Scuzati daca am fost prea offtopic |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
http://www.buletinulauto.ro/anunturi...ea-102211.html http://www.buletinulauto.ro/anunturi...olj-99700.html http://www.buletinulauto.ro/anunturi...sna-97229.html http://www.buletinulauto.ro/anunturi...sna-92429.html http://www.buletinulauto.ro/anunturi...nta-58802.html http://www.buletinulauto.ro/anunturi...ova-96958.html http://www.buletinulauto.ro/anunturi...au-104627.html http://www.buletinulauto.ro/anunturi...ea-101386.html cateva anunturi asa din ce-am vazut si eu, nu stiu cate din ele mai sunt valabile, dar sa vezi asa preturile in functie de an si de masina cat de bine arata unele, iar altele putin mai tavalite :) Si eu zic ca un DropSide are mai multa utilitate, pui pe el mai mult daca vrei sa transporti si arata mai frumos, ca o adevarata utilitara. :) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
:) Si eu zic ca un DropSide are mai multa utilitate, pui pe el mai mult daca vrei sa transporti si arata mai frumos, ca o adevarata utilitara. :)[/QUOTE]
Corect....si mare dreptate chiar arata a masina mult mai seriosa. Evident a-si prefera injectie....dar ce parere ai de cele carburatie+GPL? Nu e nici atunci mai rentabil decat injectie? Spune-mi te rog din ce an s-au facut cele pe injectie??? Din 2000 in colo abia? Multumesc mult de sfaturi |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Neavand prea multe cunostiinte de mecanica + ca voi avea drumuri si in afara tarii unde nimeni nu are Dacii (inafara de Logan) ca sa ma ajute daca doamne fereste ma lasa masina voi ce imi recomandati sa nu am batai de cap ? Presupun ca varianta mai scumpa injectia nu? Si la injectie la ce probleme sa ma astept?
Din ce an s-a pus pe Drop-side injectie ? Sau fara sa vad anul fabricatiei si motorul nu imi pot da seama daca e injectie sau nu dupa anumite elemente( interior etc)? va multumesc inca o data |
| All times are GMT +2. The time now is 11:00. |
- Copyright 2026 4Tuning