Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner) (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/245859-opel-astra-coupe-2-0t-z20let-unichip-master-tuner.html)

crystip84 23-03-11 00:51

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by ct77pia (Post 4187944)
dar se stie ca z20let este fff gatuit din fabrica si din chiuloasa si din admisie

din galerie stiam, oare o fi gatuit si din clapeta de acceleratie? e pe 57 diam int.

la galerie stiu ce e de facut.. una de la eds..

dar la chiuloasa ? ai vreo solutie?

bluey 23-03-11 06:37

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
De facut la chiulasa :
http://en.wikipedia.org/wiki/Cylinder_head_porting

bitnet 23-03-11 22:02

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
5 Attachment(s)
Cu rabdare si tutun, poti face ceva de genul:

bluey 24-03-11 07:58

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Frumoasa lucratura domnu Bitnet.
E facuta la Bz?

Nemilosu 24-03-11 09:18

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by bitnet (Post 4195402)
Cu rabdare si tutun, poti face ceva de genul:


Cat la % rabdare si cat la % tutun ?
Ca sa stie si lumea reteta :D.

law53 24-03-11 09:33

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
frumoasa masina, care o sa aiba parte de modificari mai ample, dupa cum se vede. succes cu proiectul tau si sa vedem lucruri deosebite pe masina asta si pe motorul asta potent.

ca o paranteza bitnet la bz face o treaba f buna, avand in vedere ca bz este cam plin de columbieni*, un oras cam mort cam in toate pct de vedere. nu il cunosc pe bitnet, nu ne-am intalnit, dar vad ca lucrurile merg bine la bz. se fac masini potente pe acolo.

bitnet 24-03-11 09:35

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Da, la Buzau este facuta lucrarea.
Nemilosule, am muncit la ea cateva zile, uneori o ora doua pe zi, alteori mai mult. Admisia a durat mai mult ca nu aveam sculele adecvate, evacuarea am facut-o intr-o zi, de la 13 la 19. Tutun, la greu...
A fost doar o ambitie, cu siguranta nu o sa mai repet activitatea asta. M-am saturat de gauri!!:lol:

alinWRC 25-03-11 00:34

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Bafta si abia astept sa vad gata atat Bertonele, cat si cele 20V ale lui Ginel.

crystip84 25-03-11 16:30

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by bitnet (Post 4196148)
Da, la Buzau este facuta lucrarea.
Nemilosule, am muncit la ea cateva zile, uneori o ora doua pe zi, alteori mai mult. Admisia a durat mai mult ca nu aveam sculele adecvate, evacuarea am facut-o intr-o zi, de la 13 la 19. Tutun, la greu...
A fost doar o ambitie, cu siguranta nu o sa mai repet activitatea asta. M-am saturat de gauri!!:lol:

sa inteleg ca ai frecat la smirghel? finete 2000? 300? cu cat ai dat?

sau bi-ax?

eu am muncit 2 ore la o janta si mi s-a luat de atata frecat..dar as putea sa incerc si la o chiloasa///

crystip84 25-03-11 16:35

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by law53 (Post 4196140)
frumoasa masina, care o sa aiba parte de modificari mai ample, dupa cum se vede. succes cu proiectul tau si sa vedem lucruri deosebite pe masina asta si pe motorul asta potent.

ca o paranteza bitnet la bz face o treaba f buna, avand in vedere ca bz este cam plin de columbieni*, un oras cam mort cam in toate pct de vedere. nu il cunosc pe bitnet, nu ne-am intalnit, dar vad ca lucrurile merg bine la bz. se fac masini potente pe acolo.

macar la capitolul tuning sa fie si Buzaul fruntas.. in 2009 3 masini din Buzau au fost prezente in Ungaria la KOE (Porsche Turbo, Seat Leon si Fiat Coupe).

Cu siguranta sunt multi pasionati in Buzau in raport cu nr de locuitori.. si ce-i mai important e ca au fost si rezultate bune obtinute.

bluey 25-03-11 16:36

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
E mai mult decat polishat acolo.
Trebuie modificat traseul de curgere a aerului si eliminate toate obstacolele (pe cat posibil ) din traseul de aer.

crystip84 29-03-11 07:15

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
1 Attachment(s)
Am atasat un grafic tot de astra cu motor 2.0 turbo, aceasi configuratie ca a mea( gt3076wg) dar s-a facut un test si cu galeria de admisie de la Klassen

la 1.93 bari a scos 412cp, si la 2.03 bari cu galeria schimbata a scos 472cp, toti caii doar din galerie..

Ce nu-mi place e ca pierde aproape 100cp pe plaja 3500-5000rpm.. e cam nasol..

crystip84 29-03-11 16:43

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
2 Attachment(s)
Azi am luat si noua galerie de evacuare.. ramane acum sa le montez pe toate si sa vedem ce putere obtin..

TSC-Us 29-03-11 18:05

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
la puterea asta ai lsd? oricum bafta cu proiectul tau, cred ca o sa iasa ceva bun-bunut.

crystip84 29-03-11 18:42

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by OPC-UL (Post 4210163)
la puterea asta ai lsd? oricum bafta cu proiectul tau, cred ca o sa iasa ceva bun-bunut.

lsd nu, doar 2 slickuri bune dunlop..(nu semislickuri r888 )

mersi


All times are GMT +2. The time now is 23:24.

- Copyright 2026 4Tuning