Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii machete (https://forum.4tuning.ro/583-discutii-machete.html)
-   -   Problemele Colecţionarilor din România (https://forum.4tuning.ro/583-discutii-machete/242385-problemele-colectionarilor-romania.html)

steaua23 26-02-11 13:10

Re: Problemele Colecţionarilor din România
 
Quote:

Originally Posted by DrifterGT (Post 4117809)
Părerea mea că cea mai mare problemă sunt banii. Dacă ai N' $ îţi cumperi ce vrei. Presupun că toţi colecţionarii de aici ar vrea să cumpere numai CMC. Şi eu sunt unul dintre ei. Doar că banii te limitează la ce îţi permiţi (maisto-bb-autoart... etc).

Cmc nu produce chiar asa multe modele, deci s-ar putea renunta la 100 de autoart-uri in defavoarea a 30 de cmc-uri. Dar ideea e sa iti si placa modelele respective, nu doar sa le iei pentru ca ai auzit ca sunt bune / detaliate ... etc.

ps: nu e cu referire la tine. vb in modul general ...

sergini0 27-02-11 18:10

Re: Problemele Colecţionarilor din România
 
Mă bucur că văd ceva activitate pe topic, foarte bine punctate problemele de către Aokimare şi Miria.
La noi în ţară mă deranjează mentalitatea unora care când aud că strângi bani pentru o colecţie de machete, că faci eforturi pentru aşa ceva, spun mereu acelaşi lucru, că te-ai putea distra o grămadă pe seama acestor bani, sau că i-ai putea strânge ca să-ţi iei un telefon de fiţă, sau orice altceva în afară de un motiv bine gândit. Machetele au un avantaj, faptul că nu se depreciază foarte mult, lucru pe care unii nu-l înţeleg şi care văd banii daţi pe machete ca pe bani pierduţi, de parcă n-ai putea să-ţi scoţi o parte mare din ei dacă le pui la vânzare.
Eu de exemplu n-am intrat niciodată într-un magazin specializat în aşa ceva pentru că nu am găsit. Dar vina este a mentalităţii oamenilor, dacă ar fi fost cerere s-ar fi deschis de mult timp magazine de machete nu de etnobotanice:rolleyes2... Cum am putea rezolva asta?

model collector 27-02-11 19:19

Re: Problemele Colecţionarilor din România
 
Sa emigram? eu cred ca asta ar rezolva mai multe probleme.

Acum depinde si in ce fel de machete investesti banii, daca urmaresti o investitie. Si ca sa fie un magazin, trebuie sa fie cerere. Uita-te pe forumurile din Romania si vezi cam cate persoane colectioneaza ceea ce s-ar gasi intr-un asa magazin. E mai bine cu Real, benzinarii si etc iti spun eu, ca un astfel de magazin sa aiba profit cat de cat ar trebui sa taie bilete la usa.

steaua23 27-02-11 19:27

Re: Problemele Colecţionarilor din România
 
Haha ... corect. Cred ca 80% din cei ce colectioneaza machetele ce s-ar gasi itr-un astfel de magazin se stiu intre ei.

duculetz 27-02-11 21:12

Re: Problemele Colecţionarilor din România
 
perfecta dreptate ai model.collector

DoYaSeeMe 02-03-11 13:54

Re: Problemele Colecţionarilor din România
 
Mie nu mi se pare ca noi, colectionarii, avem cine stie ce probleme... Orice hobby presupune cate un chin, intotdeauna ajungem sa vrem ceva de pe raftul inaccesibil ( fie din cauza pretului, fie a distantei ). Tipic romanesc mi se pare obiceiul asta de a te plange pentru orice, in loc sa vii cu propuneri si solutii pentru rezolvarea problemelor.

- Preturi prea mari? Pai sunt mai multi forumisti care aduc machete la pret bun, se fac si comenzi colective, chiar si putinele magazine de la noi si din vecini au oferte din ce in ce mai bune. Sigur ca toti am vrea sa avem zeci de CMC si Exoto, dar trebuie sa acceptam ca asemenea bijuterii au pretul foarte ridicat.

- N-aveti unde examina machetele? Se fac tot mai multe intalniri, noi aici in Cluj vrem sa facem chiar si expozitii, sa facem mai cunoscut acest hobby. Mai sunt si prezentarile, care descriu in amanunt machetele, cu calitatile si defectele lor.

- Se uita altii ciudat la acest hobby? Big deal, e ceva nou pentru multi, sunt curiosi. Daca li se explica despre ce e vorba, sunt convins ca 90% inteleg, dar asta nu inseamna ca trebuie sa devina si ei colectionari din acel moment. Pe niciun colectionar nu ar trebui sa-l deranjeze faptul ca exista si persoane ce nu inteleg si nu pot impartasi acest hobby, e un lucru absolut normal, des intalnit in toata lumea.

- Nu exista magazine de specialitate? Incercati voi sa faceti un magazin, sa vedeti care este cererea, care sunt problemele de care va veti lovi, etc. Asa veti intelege mai bine cum stau lucrurile, sau veti porni o afacere prospera, cine stie... Trebuie considerat faptul ca e vorba de o nisa "stramta" aici, nu de un magazin alimentar.

Acestea fiind zise, probabil am identificat una din problemele colectionarului roman, si anume lipsa de initiativa.

miniauto 06-03-11 00:07

Re: Problemele Colecţionarilor din România
 
Mai exista probleme cu capul, cu stomacul, cu parcarea, cu seful, cu rata la banca si cu plata intretinerii.

Toate acestea pot deveni temporar si probleme ale colectionarilor ;)

Se spune ca daca discuti mult despre o problema ea va aparea, chiar daca nu exista.

De asta sunt de parere ca DYSM a pus "problema" corect :
problemele colectionarilor exista doar in masura in care ei vor sa le aiba.

m_power87 13-03-11 02:53

Re: Problemele Colecţionarilor din România
 
Momentan locuiesc in Germania insa sunt convins ca si cei din Romania au printre altele cam aceleasi probleme; ca si ,,colectionar'' de machete ma confrunt in mare cu 3 probleme: spatiul de depozitare, praful - inamicul nr.1 care imi distruge nervii si nu in ultimul rand bugetul - daca ar fi dupa mine as investi toti banii in machete insa din pacate nu este posibil.

vn-08-nen 05-10-11 16:08

Re: Problemele Colecţionarilor din România
 
Lipsa banilor
Procurarea greoaie a unor modele

Julyo 26-12-11 10:26

Re: Problemele Colecţionarilor din România
 
Lipsa banilor... Procurarea unor modele dorite!!!

VWfan01 31-03-12 22:18

Re: Problemele Colecţionarilor din România
 
o problemă ar fi că în România, oamenii sunt destul de primitivi și ar râde de tine dacă ar afla că ai o colecție de machete..meltenilor din țara asta le plac manelele,băutura,clubăreala..iar țoapelor le place să facă shopping la Milano,sponsorizate fiind de alți melteni..
deși eu consider că a colecționa machete auto e unul din cele mai plăcute hobby-uri..eu unul sunt cel mai bucuros când îmi cumpăr o machetă care îmi place..în ultima vreme,nu mai cumpăr așa multe,fiindcă stau într-o cameră mică,și nici bani nu prea mai sunt..
când le-am spus unor cocalari maneliști cu care ,vrând nevrând,intru în contact,că eu colecționez machete auto,m-au luat la mișto,că cică să le aduc la școală(adică la facultate),să ne jucăm împreună cu ele..
bieții melteni..ei chiar cred că te poți juca cu machetele?
eu le țin în vitrină și nici măcar nu le ating dacă nu port mânuși...

steaua23 31-03-12 22:27

Re: Problemele Colecţionarilor din România
 
Nu stiu ce cunostinte ai tu, dar de mine inca nu a ras nimeni :lol:. Chiar toti au fost incantati sa le vada.
Singura problema e ca multi se sperie de pret.

lusian 31-03-12 22:58

Re: Problemele Colecţionarilor din România
 
Quote:

Originally Posted by steaua23 (Post 4959464)
Nu stiu ce cunostinte ai tu, dar de mine inca nu a ras nimeni :lol:. Chiar toti au fost incantati sa le vada.
Singura problema e ca multi se sperie de pret.

Intradevar pretul e socul ce mai mare... dar poate de aici si frumusetea:D, 2 machete le-am dus la facultate(m-am dus cu coletul direct la scoala) una din ele era renault 12, toti vroiau una, si cand le am zis pretu ;)) nici nu au mai indraznit sa o ceara sa se uite la ea;)).


All times are GMT +2. The time now is 04:13.

- Copyright 2026 4Tuning