![]() |
Re: Problemele Colecţionarilor din România
Quote:
ps: nu e cu referire la tine. vb in modul general ... |
Re: Problemele Colecţionarilor din România
Mă bucur că văd ceva activitate pe topic, foarte bine punctate problemele de către Aokimare şi Miria.
La noi în ţară mă deranjează mentalitatea unora care când aud că strângi bani pentru o colecţie de machete, că faci eforturi pentru aşa ceva, spun mereu acelaşi lucru, că te-ai putea distra o grămadă pe seama acestor bani, sau că i-ai putea strânge ca să-ţi iei un telefon de fiţă, sau orice altceva în afară de un motiv bine gândit. Machetele au un avantaj, faptul că nu se depreciază foarte mult, lucru pe care unii nu-l înţeleg şi care văd banii daţi pe machete ca pe bani pierduţi, de parcă n-ai putea să-ţi scoţi o parte mare din ei dacă le pui la vânzare. Eu de exemplu n-am intrat niciodată într-un magazin specializat în aşa ceva pentru că nu am găsit. Dar vina este a mentalităţii oamenilor, dacă ar fi fost cerere s-ar fi deschis de mult timp magazine de machete nu de etnobotanice:rolleyes2... Cum am putea rezolva asta? |
Re: Problemele Colecţionarilor din România
Sa emigram? eu cred ca asta ar rezolva mai multe probleme.
Acum depinde si in ce fel de machete investesti banii, daca urmaresti o investitie. Si ca sa fie un magazin, trebuie sa fie cerere. Uita-te pe forumurile din Romania si vezi cam cate persoane colectioneaza ceea ce s-ar gasi intr-un asa magazin. E mai bine cu Real, benzinarii si etc iti spun eu, ca un astfel de magazin sa aiba profit cat de cat ar trebui sa taie bilete la usa. |
Re: Problemele Colecţionarilor din România
Haha ... corect. Cred ca 80% din cei ce colectioneaza machetele ce s-ar gasi itr-un astfel de magazin se stiu intre ei.
|
Re: Problemele Colecţionarilor din România
perfecta dreptate ai model.collector
|
Re: Problemele Colecţionarilor din România
Mie nu mi se pare ca noi, colectionarii, avem cine stie ce probleme... Orice hobby presupune cate un chin, intotdeauna ajungem sa vrem ceva de pe raftul inaccesibil ( fie din cauza pretului, fie a distantei ). Tipic romanesc mi se pare obiceiul asta de a te plange pentru orice, in loc sa vii cu propuneri si solutii pentru rezolvarea problemelor.
- Preturi prea mari? Pai sunt mai multi forumisti care aduc machete la pret bun, se fac si comenzi colective, chiar si putinele magazine de la noi si din vecini au oferte din ce in ce mai bune. Sigur ca toti am vrea sa avem zeci de CMC si Exoto, dar trebuie sa acceptam ca asemenea bijuterii au pretul foarte ridicat. - N-aveti unde examina machetele? Se fac tot mai multe intalniri, noi aici in Cluj vrem sa facem chiar si expozitii, sa facem mai cunoscut acest hobby. Mai sunt si prezentarile, care descriu in amanunt machetele, cu calitatile si defectele lor. - Se uita altii ciudat la acest hobby? Big deal, e ceva nou pentru multi, sunt curiosi. Daca li se explica despre ce e vorba, sunt convins ca 90% inteleg, dar asta nu inseamna ca trebuie sa devina si ei colectionari din acel moment. Pe niciun colectionar nu ar trebui sa-l deranjeze faptul ca exista si persoane ce nu inteleg si nu pot impartasi acest hobby, e un lucru absolut normal, des intalnit in toata lumea. - Nu exista magazine de specialitate? Incercati voi sa faceti un magazin, sa vedeti care este cererea, care sunt problemele de care va veti lovi, etc. Asa veti intelege mai bine cum stau lucrurile, sau veti porni o afacere prospera, cine stie... Trebuie considerat faptul ca e vorba de o nisa "stramta" aici, nu de un magazin alimentar. Acestea fiind zise, probabil am identificat una din problemele colectionarului roman, si anume lipsa de initiativa. |
Re: Problemele Colecţionarilor din România
Mai exista probleme cu capul, cu stomacul, cu parcarea, cu seful, cu rata la banca si cu plata intretinerii.
Toate acestea pot deveni temporar si probleme ale colectionarilor ;) Se spune ca daca discuti mult despre o problema ea va aparea, chiar daca nu exista. De asta sunt de parere ca DYSM a pus "problema" corect : problemele colectionarilor exista doar in masura in care ei vor sa le aiba. |
Re: Problemele Colecţionarilor din România
Momentan locuiesc in Germania insa sunt convins ca si cei din Romania au printre altele cam aceleasi probleme; ca si ,,colectionar'' de machete ma confrunt in mare cu 3 probleme: spatiul de depozitare, praful - inamicul nr.1 care imi distruge nervii si nu in ultimul rand bugetul - daca ar fi dupa mine as investi toti banii in machete insa din pacate nu este posibil.
|
Re: Problemele Colecţionarilor din România
Lipsa banilor
Procurarea greoaie a unor modele |
Re: Problemele Colecţionarilor din România
Lipsa banilor... Procurarea unor modele dorite!!!
|
Re: Problemele Colecţionarilor din România
o problemă ar fi că în România, oamenii sunt destul de primitivi și ar râde de tine dacă ar afla că ai o colecție de machete..meltenilor din țara asta le plac manelele,băutura,clubăreala..iar țoapelor le place să facă shopping la Milano,sponsorizate fiind de alți melteni..
deși eu consider că a colecționa machete auto e unul din cele mai plăcute hobby-uri..eu unul sunt cel mai bucuros când îmi cumpăr o machetă care îmi place..în ultima vreme,nu mai cumpăr așa multe,fiindcă stau într-o cameră mică,și nici bani nu prea mai sunt.. când le-am spus unor cocalari maneliști cu care ,vrând nevrând,intru în contact,că eu colecționez machete auto,m-au luat la mișto,că cică să le aduc la școală(adică la facultate),să ne jucăm împreună cu ele.. bieții melteni..ei chiar cred că te poți juca cu machetele? eu le țin în vitrină și nici măcar nu le ating dacă nu port mânuși... |
Re: Problemele Colecţionarilor din România
Nu stiu ce cunostinte ai tu, dar de mine inca nu a ras nimeni :lol:. Chiar toti au fost incantati sa le vada.
Singura problema e ca multi se sperie de pret. |
Re: Problemele Colecţionarilor din România
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 04:13. |
- Copyright 2026 4Tuning