![]() |
Re:
Quote:
ne`am lamurit acum la constanta ... mai bine zis la kogalniceanu` ce poate si SGM`ul ... ca parca .. din cate imi aduc eu aminte ... sa dat cu o berlina ... parca tot alba ... din constanta . BUT ... prieten cu noi .. si a cam ramas in urma SGM`u ... :) deci ... hhmmm ... suna interesant ... :) uite si poza de la finish https://www.4tuning.ro/gal/displayimage.php?p=19152 TRA vs. SGM ... hhhmmm .... chiar interesant ... :) |
Mai mai .. ce se umbla cu \"manareli\" la Dacii :lol: . Daca treci de Solenza alba de la MR te astept langa Nova mea ! :lol:
|
Lucian
Quote:
|
Dacia mea nu a mers bine deloc, pierde compresie la greu, acelasi lucru si la BUT. Drept dovada ca l-a batut o amarata de Solenza sau Nova standard,nu am vazut bine ce era.
Nici SGM nici BUT nu au fost in forma, avand motoarele uzate. Nu va mai hazardati, aveti rabdare sa facem si noi motoarele. |
Ce te superi SGM-ule asa. Eu am glumit .
|
Unde vezi ca m-am suparat pe tine, Lucian? Nu am facut nici o referire la tine!
Nu sunt interesat de nici o cursa cu nici o masina, pt ca motorul meu e pe moarte, deja papa putin ulei, sa nu zic ca nu mai are compresie deloc. Sa fac celalalt motor, sa il arunc pe masina, si o sa ma pot bate cu pestii mai mari, pana in 130 CP. |
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
aham ... mersi pt. informatie .... vroiam sa vad daca e adv. ce am auzit de la BUT ... si asa se pare ... oricum ... am obs. ca masina lu BUT nu mergea... si nici a ta .... oricum ... dupa ce le faceti ce le`oti face .... si sa mearga ... poate poate ... mai merge una ... mula bafta in continuare |
Re:
[/quote]
Pana in 130 cai ? :lol: Pai daca e motorul de Renault 5 GT Turbo ... nu sare el saracutzu de 130 cai ? ;)[/quote] Va fi motorul de pe 5 Alpine turbo, cu pistoane fortaje, alimentat de 4 carburatoare, intercooler, pop-off, alta axa cu came, si presiune in turbina cat vor permite pistoanele forjate.O sa ii fac boost control reglabil din masina. Nu voi merge cu motorul la puterea maxima pe care o poate da, pt ca mai mult ca sigur nu o sa pun pe asfalt. P.S. Motorul de 5 gtt ca al tau,a fost dus in 280 CP chiar mai mult. Cauta pe net. |
Stiu ! Tocmai de aceea eram curios ... 130 cai ???? Pai inseamna ca o sa mergi cu presiunea la 0.7 :lol: Cu pistoane forjate parca suporta si 2 , nu ?
|
Motorul de Alpine are 110 CP, un singur carburator dublu aspirat (montat inaintea turbinei, nu ca la tine), o axa cu came destul de slaba,fara intercooler din fabrica.
Cu un intercooler eficient,si benzina cu CO mare, se poate merge cu presiune destul de mare in turbina. Am garett T3, asigura maxim 3 bari, ceea ce este enorm. Pot sa il fac sa sara 200 CP, dar nu stiu cat rezista pistoanele, si mai mult ca sigur datorita cutiei de dacie fara autoblocant, nu o sa pot sa plec de pe loc cu o putere asa de mare. Mai am mult pana strang bani sa montez motorul. Voi experimenta treptat, marind presiunea in turbina pana incepe bata avansul. Cand aud ca bate avansul foarte tare, ma opresc. Eu zic ca o sa pot merge cu 1.5 bar relaxat, sa vedem. |
Ce caterinca e acest topic... Numai informatii de pe net si discutii de masini fictive... Dar vrem si noi sa vedem o cursa, ceva, in care o dacie iese castigatoare... :roll: Mai greu, nu ?
|
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 01:04. |
- Copyright 2026 4Tuning