Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Ford tuning (https://forum.4tuning.ro/143-ford-tuning.html)
-   -   Ford Mustang super START (https://forum.4tuning.ro/143-ford-tuning/23602-ford-mustang-super-start.html)

DASCALUGABRIEL 16-04-07 09:23

Re: Ford Mustang super START
 
dak va uitati cu multa atentie la secventza premergatoare startului veti observa ca spatele e lasat pe dreapta(vreun cauciok lasat sau suspensia sasu poate chiar caroseria putin shuie din cauza amarului de cuplu)si din cauza asta zic eu ca s-a dus dreapta.parerea mea:D

Flamer 18-04-07 11:32

Re: Ford Mustang super START
 
Quote:

Originally Posted by DASCALUGABRIEL (Post 853768)
dak va uitati cu multa atentie la secventza premergatoare startului veti observa ca spatele e lasat pe dreapta(vreun cauciok lasat sau suspensia sasu poate chiar caroseria putin shuie din cauza amarului de cuplu)si din cauza asta zic eu ca s-a dus dreapta.parerea mea:D

Omule!! Iti spui dascal dar nu stii nimic despre dragstere. Las' ca-ti spun eu. Dragstere au suspensia spate stanga sau dreapta mai tare decat cealalta, de ce? nici eu nu stiu ,dar daca vrei caut.

florin_cars 18-04-07 13:26

Re: Ford Mustang super START
 
ma rog :oops:...eu zic vezi sa nu spui vreo tampenie, dar cauta si zi-ne si noua motivele :lol:

DaciaGID 18-04-07 19:54

Re: Ford Mustang super START
 
Una e mai tare si una mai moala pentru echilibru, ce a mai slaba se lasa in jos iar cea mai tare pastreaza pozitia pentru a nu o lua masina in stanga sau in dreapta sau sa isi ia zborul nu stiu daca a inteles careva ce am zis eu aici, :)

florin_cars 18-04-07 23:23

Re: Ford Mustang super START
 
am inteles ce ai spus...dar nu stiu dk are sens teoria ce ai descris-o..adika nush dk e chiar viabila in realitate :)
asteptam documentatii:D:D

Flamer 19-04-07 20:06

Re: Ford Mustang super START
 
Chiar e valabila ptr dragsterele cu foarte multi Nm

DASCALUGABRIEL 19-04-07 22:58

Re: Ford Mustang super START
 
Quote:

Originally Posted by Flamer (Post 857922)
Omule!! Iti spui dascal dar nu stii nimic despre dragstere. Las' ca-ti spun eu. Dragstere au suspensia spate stanga sau dreapta mai tare decat cealalta, de ce? nici eu nu stiu ,dar daca vrei caut.

in primu rind ar fi bine sa iti vezi de lungul nasului si din intimplare asta e numele meu real!ai face bine sa te abtii de la afirmatii de genul celor de mai sus.
2. nu am facut niciodata afirmatia ca m-a pricepe la dragstere.
3.cum se face ca cei care au dragstere fac pe dracu in 4 ca suspensia spate sa fie perfect echilibrata si wellye barul sa lase cele 2 urme cit mai uniform?
4.cite masini ai dezmembrat,modificat si asamblat la loc de esti asa de mare invatzat si te repezi la juguulara omului care emite o parere ?
si inka ceva -cunosc caz real de ford starliner care din cauza cuplului la startul inaugural a indoit caroseria ca pe o cutie de chibrite

florin_cars 20-04-07 00:18

Re: Ford Mustang super START
 
dk ar si merge linkul, poate ai avea o sansa sa ne demonstrezi ceva :oops: :lol: :lol:
cat despre Gabi citeste forumul..k sa afli ce-a mesterit..si la ce lucreaza in domeniul auto..:evil:

Flamer 20-04-07 01:04

Re: Ford Mustang super START
 
http://www.mustang50magazine.com/fea.../photo_06.html

Incercati acuma.Uitativa atent la arcul din stanga si veti vedea ca arcul insasi e mai incordat observati asta uitandu-va sus la capatul arcului.Comparati.:D

Flamer 25-04-07 20:29

Re: Ford Mustang super START
 
1.Nu stiam ca numele tau este Dascalu, credeam ca e porecla data te tine
2.Bravo tie
3.N-am zis si comportamentul meu recunosc a fost un pic arogant dar cum ziceam nu stiam ca te numesti Dascalu si ti-am aratat dovada
4.Din 1986 pana-n 2007 se uita.

ipocrit: cineva minte astfel incat sa pice celalalt vinovat, cum ai si facut.


Acum mingea e in terenul tau si ai grija sunt ,, fundas''

83SOF 25-04-07 20:32

Re: Ford Mustang super START
 
Flamer si DaciaGID referitor la ce afirmati voi, daca Gabi si Florin au fost mai politicosi, eu va spun in fata ca aberati si asemenea setari la suspensie ar insemna ca masina sa stea lasata pe o parte in orice situatie, si nu numai ca nu ar ajuta cu nimic ci mai mult ca sigur ar determina pierderea controlului.

Raspunsul cel mai plauzibil este ca diferentialul este limited slip, si in consecinta ambreiajele interne nu "prind" instantaneu, permitand uneia dintre roti - cea din dreapta in cazul de fata - sa se invarta cu pana la 10% mai rapid decat cealalta pentru o scurta perioada de timp, de acolo venind si aceasta inclinare a masinii.

keeekeeess 10-05-07 13:09

Re: Ford Mustang super START
 
Quote:

Originally Posted by DaciaGID (Post 845620)
Doua aripi ii mai trebuia si i si lua zborul.


Aripi zici? Neaaa se poate si fara


Sper ca nu-i offtopic tot Ford ii si asta :-P
Filmulet pe YouTube

Flamer 20-08-07 21:04

Re: Ford Mustang super START
 
Baieti cred ca v-am gasit raspunsul, la dragsterele profesionale situatia e cum a zis Dascalu, reglata pana la ,,nanometru" dar americanul de clasa medie care se duce la curse drag nu are solutii hi-tech, blocheaza diferentialul, slick-uri si poate umbla la suspensie si unul din arcurile spate este mai slabit dar foarte putin ptr. ajutor cu tractiunea, in rest cam totul stock si-mi cer scuze fata de Gabriel daca l-am jignit, dar in cazul de fata americanul este ,,un pic" peste mediu si are modificari serioase si se vede pe durata intreaga a videoclipului ca arcul drept e mai moale, daca faci stop cadru la sfarsit observi asta foarte bine.

shurik 29-11-07 09:48

Re: Ford Mustang super START
 
tare frate am si eu un mustang tot vechi si mai rau si puturos ajutama dava ai chef scrie plizzz

zag38 05-06-08 11:15

Re: Ford Mustang super START
 
Flamer, ce spui tu este valabil la NASCAR,si este vorba doar d diametrul rotilor din exteriorul ovalului, la drag. totul trebuie sa fie in echilibru perfect, dar se mai intampla si accidente, nu cred ca a fost gandit sa stea stramb


All times are GMT +2. The time now is 08:10.

- Copyright 2026 4Tuning