![]() |
Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
hmm nu stiu unde este comparatie ...Bmw masina germana europeana ,duce foarte mult spre lux,confort ,si sportivitate dar sportivitatea in mare parte este foarte complicata:| Cat dureaza sa dai 525 in mod sport? va spun eu te plictisesti...e prea technologizata ...in loc sa simti talpa in podea stai sa umbli cu joistikul...Pe cand la Mustang o pornesti si o calci parerea mea aia este masina sport design sport interior nu este pompos etc,Eu unu prefer Muscle car e mai strong ,sunt proprietar de ford dar sincer visul meu e bmw,,,nu sunt norme de comparatie intre cele 2 marci,Apreciez ambele marci .
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
Eu sunt fan BMW de mic fiindca tatal meu a avut 2 generatii de "septare". Si acum va spun categoric ca sunt fan BMW. Dar tocmai mi-am cumparat masina visurilor mele Ford Mustang GT 2009, masina imi sta in 18.000 euro si am numere de Arad deja. Masina are 12.400Km si e aproape noua. Am fost la Ford BDT la Bucuresti la service inainte sa o cumpar si am facut toate testele posibile. Totul e perfect nou. Am avut noroc deoarece vanzatorul se grabea sa vanda masina. A cerut 25.000 pe ea neinmatriculata anul trecut si anul acesta a cerut pe ea 20.000 inmatriculata. 4 luni de zile am negociat cu el pana am ajuns la pretul asta. E GT Premium. Cu inmatriculare nu se poate aduce in Ro asa masina sub 30.000 euro NICIDECUM !!!!!!!
Nu imi pare rau deloc ca nu am luat un BMW de banii astia. Nici vorba!!! Masina are o personalitate incredibila. Posesori de X6 si alte marci ori masini mult mai scumpe decat asta imi fac semne de "apreciere" la semafoare cand ma vede. SERIOS! Plus, am un prieten care are un M3 2008 cred cu nr de USA si el e fascinat tare de masina mea. Categoric Mustangul are alt aer in Europa. In USA e mai nimic pt ca sunt foarte accesibile. BMW-ul e mult mai bun la viraje, asa e. Dar unde facem noi viraje cu viteza mare oare?! Majoritatea drumului e linie dreapta!!! Unde traiti voi?! In munti ?! Duma asta cu viraju' e o tampenie de gradinita. Si pe final ghilimele de la Top Gear referitor la Shellby: :!: |
Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
Clarkson despre Mustang : Un muscle car american, pe de alta parte, e construit tocmai ca sa nu ia curbe. Asa ca abilitatile lui sunt in deplina concordanta cu ale noastre. Asta, de fapt, ne face sa ne simtim eroi. Ne face sa ne simtim foarte smecheri ca reusim sa tinem atata putere pe spate pe curbe. La 6km/h.
Apoi, imediat ce prindem o bucatica mai intinsa de asfalt, afundam adanc pedala, ranjim la sunetul metalic al motorului si ne tinem bine cu mainile de volan in timp ce trei galeti de benzina ne propulseaza spre univers.:D Pe scurt, muscle car-urile nu sunt la fel de destepte ca un Ferrari. Dar ele ofera acelasi tip de satisfactii. Si sunt mai simple. Ceea ce e un lucru bun, intr-o lume a telecomenzilor si a televizoarelor. :lol: Sa ma explic. S-a construit un singur Super Snake Mustang si aceasta masina este acum in turneu prin tara. Noul Super Snake este construit de o companie legendara – probabil infiintata in urma cu doua saptamani - numita Unique Performance. Ei au luat un Mustang vechi si l-au adus la zi cu produse de care n-am auzit in viata mea. Masina are, spre exemplu, un diferential Trac-Locker Posi-Traction Currie 31 Spline 9. Si asta inainte sa aflam ca masina mai are directie asistata Chris Alston sau amortizoare ajustabile Baer Tracker. Sau Sistemul Baer 13X1.1 Track si frane din aluminiu PBR. Surpriza vine insa de la interior, unde avem un V8 care produce 525 de cai. O gramada, daca ma intrebati pe mine. Iar daca vreti, ei pot monta un compresor care sa duca puterea pana la 725 de cai. Am zis bine. 725. Iar cu puterea asta, n-are nici un sens sa va luati suspensia aia scumpa, pentru ca puteti foarte bine sa luati curbele cu 5 km/h si sa recuperati timpul pe linie dreapta. Oricum, cel mai misto lucru la masina asta este cum arata. La prima vedere, pare a fi un Mustang normal din '67 cu cauciucuri imense. Dar daca privim mai cu atentie, vom observa ca Mustang-ul normal a fost modernizat. Arata fascinant de bine, si probabil din acest motiv simplu mai e doar unul de vanzare. Asa ca m-am hotarat si i-am spus prietenului meu ca e o prostie. Si ma gandesc serios sa mi-l cumpar pentru mine. :!: De precizat ca cei de la Top Gear sunt foarte exigenti si cam isi bat joc de orice masina care nu e RACING RAGING RACING !!! Atat vor ei... Eu nu merg pe niciun circuit cu ea si sunt Foarte Foarte MULTUMIT ! Thx GOD !!! :!: |
Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
Quote:
ontopic, oricand, oriunde, mustang, pentru ca este cunostiinta cea mai proasta a m-ului, galagios, prost si brutal, si asta mie imi place :) |
Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
Ultimele 3 posturi sunt grozave, foarte tare baieti! Ai grija de GT-ul ala, eu unu te cred ca spui ca cei cu X6 te admira...daca e sa socotim cate X6 sunt in Romania fata de Mustang Gt-uri....
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
Quote:
Scuze de off-topic dar eram pe val :D |
Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
Quote:
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
Mdaaaa , deci am citit toate comentariile pe care le-ati scris , din ce imi dau eu seama c-am deviati de la subiectul principal , acela fiind si el nu prea bine definit , cand am spus ''versus" la ce ne-am referit??? pe ce parte vrem sa comparam aceste masini??? bun acum ca am spus asta asi vrea sa spun parerea mea despre aceste 2 masini. Deci aceste doua masini , parerea mea , se axeaza pe 2 lucruri diferite , fordul se axeaza mai mult pe forta bruta si originalitate , pe cand bmw se axeaza mai mult pe lux si fiabilitate, doar e o buna monstra de inginerie nemteasca , la capitolul exclusivitate fordul sta mai bine , cel putin la noi in europa , cred ca in USA , bmw este privit din acceasi postura cum este privit fordul la noi.
De ce spun aceste lucruri ? Pai pentru ca sau inmultit atat de mult bmw-urile incat atunci cand vezi unu ti se pare deja anost , fie el M fie model nou sau vechi. Apropo stiati ca in Marea Britanie Ford Mondeo ST 220 este mai exclusivist decat Astron Martin DB9? Oricum am 20 de ani o sa vi se para ca aberez si ca sunt lipsit de experienta,probabil nu am nici un sfert din experienta altora , lucru pe care nu il contest, dar pana la urma mi-am spus punctul de vedere la fel ca ceilalti , fie el mai complet sau mai putin complet, cred ca am mai facut si greseli gramaticale , dar asta e partea a 2-a ,:lol:, Si daca tot am adus vorba despre ce asi alege dintre cele 2 , eu unu le-asi alege pe amndoua , amandoua sunt 2 monstre de inginerie a secolului 21 , care iti fac placere din punct de vedere vizual , dar iti incanta si simturile , atunci cand o conduci , sincer fordul e mai exclusivist si mai irezistibil fata de bmw , iti ofera acel zambet pe buze atunci cand duci pedala de acceleratie la fund......... Cu astea fiind spuse am incheiat. RESPECT8) |
Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
long live jeremy clarkson si monstrele ingineresti daca nu ai avea dreptate, dar finalul postului nu aduce nici un fel de concluzie viabila :-P
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
Quote:
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
Prietene, masinile americane sunt mult mai comfortabile decat orice BMW puse clasa la clasa. Si sa nu mai vorbim ca piesele la BMW in Europa unt mai scumpe decat piesele de Mustang tot in Europa si mult mai scumpe decat piesele de BMW in USA. Vino la Cluj sa conduci un Mustang adevarat, nu Shelby ci Saleen. E usor sa critici dar cand Ford facea masini BMW facea masini de tocat carne. Mie nu mi s-a aprins un bec la bord de 5 ani la Saleen-ul meu, pe cand la 645 asociatul meu are pom de craciun. Intretinere? un filtru de ulei 8$, frane75$, o oglinda laterala 117$, un far 180$ zi-mi tu preturile la BMW, nici uzate nu le iei. Comfort? Scaune late, suporti de pahare calumea, la BMW ce ai ma de e asa comfortabil? Amatori care nu au citit decat pe internet de Mustanguri si se uita pe YouTube, vorbesc de masinile americane L>O>L>
Quote:
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
Salutare,
Acum multi ani in urma am avut norocul si sansa de a conduce cateva zile un Ford Mustang V8,generatia anilor '70....modelul care pe trenul fata inca pastra traditia basculelor inf+sup....iar la trenul spate,acea punte rigida.... Desi au trecut mai bine de 15 ani de atunci....nu am uitat senzatia.... Un motor de 5l ca un animal....o cutie in 4 trepte care facea cat una in 6trepte(greu de uitat acel schimbator in forma de T si cu levier inclinat).....si o suspensie care permitea sa treci peste sinele de tramvai si cu 120km/h....asta poate si datorita faptului ca masina era echipata cu anvelope Phoenix,pe care oricat le mareai presiunea,parca tot desumflata 'parea' anvelopa.... Cine a avut norocul sa conduca o astfel de masina,poate confirma cele spuse de mine... Si ca sa fiu on-topic....desi am condus mai toate modelele de BMW existente....mi-au placut doar cateva modele dintre acestea.... Primul BMW pe care l-am apreciat la justa lui valoare a fost un 323i din '79... ...a urmat,dupa ani buni, un X5 V8(model american) si un 635 CSi....ambele avand acel +ceva ;)..... Am condus si M3....M5...ce pot spune...sunt ok, doar sunt varfuri de lance in gama lor.....dar facand doar o comparatie intre un M5 si acel X5 V8.....tot la X5 ma gandesc... Acum,fiecare cu preferintele lui.... Personal prefer Mustangul,model vechi....dar nu ma deranjeaza nici sa ma vad intr-un 323i,dintre primele modele.... |
| All times are GMT +2. The time now is 21:55. |
- Copyright 2026 4Tuning