![]() |
Re: Mecanica incepatori.
Quote:
|
Re: Mecanica incepatori.
Ca sa nu se mai creeze confuzii, sa va raspund la intrebari. SUnt din bucuresti, lucrez la un parc auto unde ma ocup doar de intrari/iesiri, costuri, si administrarea bazei de date (Cu atestat Oracle) dar sunt angajat ca si inginer auto desii nu fac asta. Suntem in Romania deci ne multumim cu locul de munca pe care il avem. Nu ma refer la mecanica simpla gen schimbat bujii, ulei, filtrul de ulei, filtre de aer, curea de distributie, simeringuri, planera. Cel mai greu este cu diagnosticarea in principal dar si chestii de finete in mecanica auto. De exemplu de cateva zile ma chinui sa stiu ce are un matiz, model 0.8 din 2004. Trage foarte greu, face foarte urat parca ar fi tractor, bujiile sunt bune, fisele... dar problema este ca nu imi dau seama ce are de nu trage deloc. Abia pleaca dupa loc si viteza de varf atinge 70 km/h maxim si aia in aproximativ 3 minute. La prima vedere pare a fi discul de ambreaj dar a fost schimbat acum 7300 de km si nu s-a mers cu masina turata, nu s-a mers in Bucuresti cu el ca sa fie exagerat de folosit, ceea ce am observat, cand pleaca dupa loc caraie ceva foarte urat, si ocazional se aude un carait continuu cred ca undeva pe dreapta jos sau centru jos nu imi dau seama sigur, tind sa cred ca dreapta. Este ceva gen crrrrrrrrrrr si cand calc ambreajul si o turez de cateva ori pe liber incepe sa nu mai caraie dar nu trage. Prima simtoma a fost caraitul, iar lipsa cuplului si a fortei a rezultat dupa circa 3 saptamani. De la ce poate fi?
|
Re: Mecanica incepatori.
Quote:
|
Re: Mecanica incepatori.
Si atunci de unde zgomotul daca e de la injectie?
|
Re: Mecanica incepatori.
Quote:
|
Re: Mecanica incepatori.
in primul rand eu zic ca e ambreiajul. sa scchimbat kitul complet? poate nu a fost montat corect. rulmentul poate sa fie distrus si sa afca zgomot. pot sa fie multe. trebuie luate prin eliminare. apoi cutia....poate are sateliti distrusi. uleiul in cutie l-ai verificat? in partea din stanga deasupra planetarei eare un buson. un surub cu exagon de 27 parca. desfaci si verifici nivelul uleiului.
si mai am o intrebare...cand calci ambreiajul se mai aude caraitul? daca nu se mai aude inseamna ca e rulmentul de presiune. |
Re: Mecanica incepatori.
Nu prea e plauzibila faza cu segmentii. Nu conteaza vreau sa o fac doar pentru distractie nu ca masina buna. Am un X3 destul de vechi dar mult mai bun ca matizul ca masina de pastrat.
|
Re: Mecanica incepatori.
Quote:
|
Re: Mecanica incepatori.
sunt student la fac de mecanica din craiova anul I. inainte am lucrat 5 ani in service. service destul de mari si cu renume. nu inteleg cum cineva care termina fac de mecanica nu isi gaseste de lucru in domeniu iar eu care nu am facultate imi gasesc de lucru dar pic din cauza ca nu am calificare. de aceea m-am inscris la facultate. spre norocul meu mai stiu si meserie...experienta ajuta. e trist ce se intampla dar asta e romania...
|
Re: Mecanica incepatori.
Nu. Nu se mai aude. Am inteles acum 5 minute ca a avut simeringul de la planetara dreapta dus si a pierdut ceva ulei din cutie. Acum nu stiu ce sa zic daca est ede la rulmentul de presiune sau de la cutie.
|
Re: Mecanica incepatori.
Quote:
|
Re: Mecanica incepatori.
Quote:
|
Re: Mecanica incepatori.
Si daca ar fi catalizatorul de unde zgomotul si caraitul?
|
Re: Mecanica incepatori.
Quote:
|
Re: Mecanica incepatori.
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 18:44. |
- Copyright 2026 4Tuning