Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Accesorii si conectica (https://forum.4tuning.ro/391-accesorii-conectica.html)
-   -   Recomandare deep cycle ... (https://forum.4tuning.ro/391-accesorii-conectica/21144-recomandare-deep-cycle.html)

TreK 30-07-06 23:22

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by Andreea_V
Scrie undeva ca e Deep Cycle????

E PLUMB...daca nu ma insel sunt facute de Varta ;) Imi mentin in continuare pararea despre ele si nu o argumentez, punct ! Foarte proste....

Catalyn 31-07-06 22:37

Re: Recomandare deep cycle ...
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by TreK
E PLUMB...daca nu ma insel sunt facute de Varta ;) Imi mentin in continuare pararea despre ele si nu o argumentez, punct ! Foarte proste....

niste prosti astia de la CAR_HI-fi;) ..testul sau argumentul:rolleyes2

TreK 01-08-06 08:54

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by catalyn
niste prosti astia de la CAR_HI-fi;) ..testul sau argumentul:rolleyes2

Stii ceva ?? M-am cam saturat de cei de la Car_HiFi...in caz ca nu ai observat in acea revista in general GZ Rulzzz ;) Bateria 12.3500 a luat un calificativ de Foarte Bun (sau ma rog cum ii zice), si mai nou un difuzor GZ a detronat JL12w7....nu mai pot de ras ;) Sa nu uitam ca in mai toate clasamentele GZ e fruntas in acea revista. Oare de ce ? Ca se fabrica in Germania si revista e nemteasca ?? Va las pe voi...

Catalyn 01-08-06 09:31

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by TreK
Stii ceva ?? M-am cam saturat de cei de la Car_HiFi...in caz ca nu ai observat in acea revista in general GZ Rulzzz ;) Bateria 12.3500 a luat un calificativ de Foarte Bun (sau ma rog cum ii zice), si mai nou un difuzor GZ a detronat JL12w7....nu mai pot de ras ;) Sa nu uitam ca in mai toate clasamentele GZ e fruntas in acea revista. Oare de ce ? Ca se fabrica in Germania si revista e nemteasca ?? Va las pe voi...

in afara ca suntem off topic nu cred ca facem altceva;) ..oricum sunt satul de carcotasii care iau in brate diverse marci si atit..si daca si revista aia tine partea ar trebui sa judecam si revistele romanesti de tuning unde fiecare are cate un monopol sau reclama sau promovare mai agresiva nu?;)

Andreea_V 01-08-06 10:00

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Adica eu am avut acumulatorul si e PROST si trek la fel dupa cum vorbeste... Si tu ne zici ca tinem un brand in brate? Noi tinem sau tu? Imi aduci argumente un test... Eu am facut testul pe masina mea .... Concluzia ? Nici la dusmanii mei nu as recomanda acel acumulator.... De Ce? E PROST!!! PUNCT!
Ai incercat acel acumulator? Daca nu te rog sa nu mai vii cu niste teste luate de pe net ca argumente... cand il incerci cred ca poti vorbi despre un produs!
Vad ca tu tii in brate un anumit brand si acela fiind GZ!!!

Catalyn 01-08-06 10:21

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by Andreea_V
Adica eu am avut acumulatorul si e PROST si trek la fel dupa cum vorbeste... Si tu ne zici ca tinem un brand in brate? Noi tinem sau tu? Imi aduci argumente un test... Eu am facut testul pe masina mea .... Concluzia ? Nici la dusmanii mei nu as recomanda acel acumulator.... De Ce? E PROST!!! PUNCT!
Ai incercat acel acumulator? Daca nu te rog sa nu mai vii cu niste teste luate de pe net ca argumente... cand il incerci cred ca poti vorbi despre un produs!
Vad ca tu tii in brate un anumit brand si acela fiind GZ!!!

pe masina ta cu 104 A consum curent...spune-mi ce sistem ai sa-l fac si eu identic si-ti promit ca postez rezultatul testului..iar despre capacitatea de intelegere a ta privind ceea ce postez nu spun nimic ;) ....doar iti recomand sa recitesti postul scris de mine cu cele afirmate depre reviste..."discutia"mea cu tine se incheie aici , astept doar sa-mi spui sistemul tau ca sa fac PERSONAL testele........

Andreea_V 01-08-06 10:22

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Sa inteleg ca esti distribuitor GZ?

Catalyn 01-08-06 10:26

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by Andreea_V
Sa inteleg ca esti distribuitor GZ?

ma repet: suntem rau off topic..daca vrei informatii despre cine ce cum si nu au treaba cu subiectul topicului ne mutan pe PM sau pe un topic adecvat..de la o recomandare s-a ajuns la o discutie

Andreea_V 01-08-06 10:50

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Amplificator Subwoofer DLS CLASSIC CAD11 - 1x1050W RMS @1ohm -87.5A cosum dupa calcul.
2 Amplificatoare JBL GTO 75.4 (4x104W RMS@4ohm 34,6 A )
2 bucati -69,3 A
Hu - 7 A cred...
Calcul total : 87.5 + 7 + 69,3 = 163,8
Luam in calcul ca amplfiicatorul pentru subwoofer este clasa D automat conuma mai putin decat l-am calculat... in jurul la 140A cred ca am consum...

Andreea_V 01-08-06 10:51

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Nu mai luam in calcul ...faruri,etc ...cele necesare la masina...

Andreea_V 01-08-06 11:58

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Fii atent :
Bateriile GZ NU sunt deep-cycle. Scrie si in test ca sunt "starter"-zusatzbatterie.
Asta inseamna baterie starter cu gel http://www.solarseller.com/battery_i..._cell_battery_
Si asta deep-cycle http://www.solarseller.com/battery_i...cycle_battery_
Bafta !

steaua23 01-08-06 17:28

Re: Recomandare deep cycle ...
 
They will not work
well to start an engine as they are not designed to produce a lot of power
(amperage) over a short period of time ... asta referitor la deep cycle ...

Andreea_V 01-08-06 19:53

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Ai sesizat bine ! Insa ce nu ai sesizat, sunt urmatoarele aspecte:
- O instalatie audio NU are nevoie de un curent de scurt-circuit atit de mare ca un demaror pentru citeva secunde,Insa are nevoie de MENTINEREA TENSIUNII !!!! o perioada lunga de timp. Adica pina aproape de descarcarea completa a acumulatorului. O baterie "starter" nu stie de asa ceva.
In instalatiile audio tensiunea este extrem de importanta !
- Un acumulator "starter" se va incarca cu max 10% din capacitatea nominala, spre deosebire de bateriile deep-cycle care sunt limitate numai de temperatura la care ajunge acumulatorul in timpul incarcarii.
- Numarul de cicluri complete incarcare-descarcare pina la limita inferioara este MULT mai mare la bateriile deep-cycle ( de unde si numele ) decit la bateriile starter.

In mare, astea sunt motivele principale pentru care in instalatiile car-audio de performanta, bateriile deep-cycle sunt indispensabile.

Revenind la subiectul topicului, baterii deep-cycle disponibile in Ro. sunt urmatoarele:
-Stinger
-Kinetik
-Optima
Dca mi-a scapat vre-un brand, scuze..

tico_rs 01-08-06 20:18

Re: Recomandare deep cycle ...
 
sa inteleg ca un acumulator deep-cycle nu e recomandat pt a fi folosit si ca starter? adica ar trebui folosit separat doar pe audio? daca il folosesti si ca starter, se strica sau nu invarte k lumea?

steaua23 01-08-06 21:17

Re: Recomandare deep cycle ...
 
mda ... asta chiar nu o stiam ...


All times are GMT +2. The time now is 06:17.

- Copyright 2026 4Tuning