Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Divertisment (https://forum.4tuning.ro/31-divertisment.html)
-   -   Autorizatie Toba (https://forum.4tuning.ro/31-divertisment/209031-autorizatie-toba.html)

Angel 5 15-09-10 13:29

Re: Autorizatie Toba
 
Quote:

Originally Posted by fares (Post 3659673)
serios?Cand ma duc la RaR trebuie sa vada ei si masina?sau doar ce imi da de la protectia mediului ?
Btw.ce treaba are protectia mediului cu asta????:-??

Cum ce treaba are! Sa nu deranjezi mediul incojurator cu zgomotul facut de toba ta sport!

Autorizatia de care zici tu poate sa fie o omologare TUV/RAR sau altele. Se vand odata cu toba si are o anumita serie. De ce ti-ar vinde cineva asa ceva? Cine vinde asa ceva ce face, ramane el fara "autorizatie"?

Oricum ar fi, nu o sa tina nici la politia rutiera. Crezi ca e greu sa se aplece putin sa se uite sub masina si sa vada ca nu e toba sport? Nu sunt asa de prosti precum ii credeti, sunt doar spagari!

DEVIL's Style 15-09-10 13:40

Re: Autorizatie Toba
 
ideea e alta ! va opresc si va scot ochii ca sunt prea zgomotoase ! ia rugati pe nenea polistu , in momentul in care se ia de voi pt zgomot, sa va arate legea unde specifica limita de zgomot in db ! o sa aveti parte de o surpriza foarte placuta !

Sasha 15-09-10 13:47

Re: Autorizatie Toba
 
Quote:

Originally Posted by fares (Post 3659669)
Sa ma fac inteles,eu am intrebat daca cineva stie daca se vand SEPARAT autorizatii pt toba sport?Nu este treaba ta de ce nu repar eu toba care e sparta,raspuns :NU VREAU.[...]

da cum sa nu, normal ca se vand..cum doresti la bucata sau la kg?

Angel 5 15-09-10 13:55

Re: Autorizatie Toba
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 3659721)
ideea e alta ! va opresc si va scot ochii ca sunt prea zgomotoase ! ia rugati pe nenea polistu , in momentul in care se ia de voi pt zgomot, sa va arate legea unde specifica limita de zgomot in db ! o sa aveti parte de o surpriza foarte placuta !

Adevarat si asta, dar...

Quote:

În codul rutier nu se stabileşte care este cuantumul limitei zgomotului în mers, sancţiunea fiind amendă şi ridicarea certificatului de înmatriculare, care este la latitudinea agentului de poliţie.
...nici asa nu mi se pare corect!

Mai degraba le-ar masura cineva, iti pune o stampila pe talon sau iti da un certificar suplimentar si stim o treaba.

Bine ca toba mea sport nu e galagioasa! Pfiu... :)

Mustang 15-09-10 13:56

Re: Autorizatie Toba
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 3659721)
ideea e alta ! va opresc si va scot ochii ca sunt prea zgomotoase ! ia rugati pe nenea polistu , in momentul in care se ia de voi pt zgomot, sa va arate legea unde specifica limita de zgomot in db ! o sa aveti parte de o surpriza foarte placuta !

Se specifica in legislatie un anumit numar de db. Singura problema e: nenea gaboru' are decibelmetru in ureche de masoara nivelul de zgomot?

Cat despre autorizarea aia... no comment.
Repara-ti naibii toba ca e mai ieftin decat 30 de autorizatii, 30 de spagi, 30 de tobe sport.

fiderzen 15-09-10 13:57

Re: Autorizatie Toba
 
incredibil :lol:... dacia, dambovita :lol: toba sparta :lol: tacamul complet :))....
omule, daca tu vrei sa mergi cu toba sparta pentru ca iti place cum suna, esti degeaba, ori pui toba sport , ori o repari...:) asta ar face un om normal ;)

Angel 5 15-09-10 14:02

Re: Autorizatie Toba
 
Quote:

Originally Posted by Mustang (Post 3659750)
Se specifica in legislatie un anumit numar de db. Singura problema e: nenea gaboru' are decibelmetru in ureche de masoara nivelul de zgomot?

Mda, unde?

Uite aici un articol:

Quote:

"La înmatriculare nu se mai evaluează zgomotul, pentru că nu există condiţii tehnice. Se retrage de la înmatriculare doar dacă se observă modificări constructive, ceea ce vizual e greu de depistat", explică Cristian Uţă, şeful Departamentului Reglementări din cadrul RAR Bucureşti.
Quote:

[...]trece fără probleme inspecţia tehnică (ITP) pentru că zgomotul nu reprezintă un criteriu de evaluare.
E un articol despre motociclete, dar tot la zgomot produs de tobe se incadreaza.

22VIN 15-09-10 14:13

Re: Autorizatie Toba
 
Quote:

Originally Posted by fares (Post 3659205)
De unde pot cumpara autorizatie pentru toba sport(eu am toba sparta)suna ca una sport.si as vrea o autorizatie.daca stie cineva de unde se poate cumpara astept un raspuns.O zi buna

De la Carrefour, se dau pe bonuri.

fares 15-09-10 14:13

Re: Autorizatie Toba
 
Quote:

Originally Posted by fiderzen (Post 3659751)
incredibil :lol:... dacia, dambovita :lol: toba sparta :lol: tacamul complet :))....
omule, daca tu vrei sa mergi cu toba sparta pentru ca iti place cum suna, esti degeaba, ori pui toba sport , ori o repari...:) asta ar face un om normal ;)

Deci nu inteleg de ce sare toata lumea la modul asta?! Rog sa se inchida topucul cat despre tine ai report pentru ca te iei de cei cu "dacia"care sunt din "dambovita"si au "toba sparta"Eu am postat o intrebare la care ma asteptam sa se raspunda ,am gasit raspunsurile pe care nu le cautam dar ma rog.multumesc celor care au raspuns la subiect sau macar au incercat in limita posibilitatilor.pentru cei cu masini de fitze si arfisti sa se abtina pe viitor in posturi ca nu sunteti superiori daca aveti o masina mai puternica(SAU NU ) ca Dacia Super Nova...sau aveti voi bani de tobe sport sau etc.CE E ASA GREU?NU VREAU SA O REPAR(costa 20 lei reparatia),NU VREAU TOBA SPORT(costa 200-500 lei toba sport)VREAU O CERTIFICARE/AUTORIZATIE/OMOLOGARE DACA EXISTA ASA CEVA(asta era intrebarea mea) pentru toba existenta.(care costa maxim 100 ron)

TwentyOne 15-09-10 14:19

Re: Autorizatie Toba
 
Asa faci și cu frânele?, nu le repari că e scump?

Cât poate să coste o toba NOUA de Supernova...

fares 15-09-10 14:22

Re: Autorizatie Toba
 
Quote:

Originally Posted by TwentyOne (Post 3659818)
Asa faci și cu frânele?, nu le repari că e scump?

Cât poate să coste o toba NOUA de Supernova...

Ori esti ... ori te faci.scuze ca iti spun.O toba noua de super nova costa 70-100 ron..tu chiar NU intelegi ca eu NU VREAU TOBA NOUA??eu o vreau pe a mea.

fares 15-09-10 14:23

Re: Autorizatie Toba
 
Quote:

Originally Posted by TwentyOne (Post 3659818)
Asa faci și cu frânele?, nu le repari că e scump?

Aici nu era vorba de frane..si apropo cum "repari"tu franele?

Angel 5 15-09-10 14:25

Re: Autorizatie Toba
 
Una peste alta nu ai asa ceva, vezi postul #22, iar cei care au intr-adevar omologari pentru tobele lor nu vad de ce le-ar vinde.

Pe scurt, vezi ce te ajuta din posturile anterioare ca sa il "pacalesti" pe domul politist.

TwentyOne 15-09-10 14:27

Re: Autorizatie Toba
 
Quote:

Originally Posted by fares (Post 3659825)
Aici nu era vorba de frane..si apropo cum "repari"tu franele?

La gandirea ta , cred ca ai fi in stare sa ceri o autorizatie ca sa iti bandajezi cu scotch, de exemplu, un furtun de frana , ca e scump.

B-99-SAA 15-09-10 14:41

Re: Autorizatie Toba
 
Cred ca a inteles omu ideea... a specificat de la inceput ce vrea, unii i-au dat solutii alternative, altii i-au citat ce zice Legea.... Daca vrea sa ia aminte la sfaturi, o s-o faca, daca nu, e treaba lui. Fiecare l-a ajutat cat a putut, sau l-a luat la misto cum a stiut mai bine. Nu cred ca alte discutii isi mai au rostul...


All times are GMT +2. The time now is 13:50.

- Copyright 2026 4Tuning